Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Dzērvenes — imunitātes stiprināšanai

Redakcija

Autors • 11.10.2008.

Dzērvenes — imunitātes stiprināšanai
Burtu lielums

Rudenim raksturīgie mainīgie laikapstākļi – lietus un gaisa temperatūras svārstības – var negatīvi ietekmēt cilvēka veselības stāvokli, novājināt aizsargspējas pret dažādiem vīrusiem, kas aktivizējas tieši šinī gadalaikā. Aptiekās ir iespēja iegādāties dažādus medikamentus un vitamīnus, bet vienkāršākie piesardzības pasākumi, kas palīdzēs saglabāt veselību, ir dabā atrodamie augi.

Lai izsargātos no saaukstēšanās slimībām un stiprinātu organisma imūnsistēmu, vissvarīgāk ir uzņemt C vitamīnu, E vitamīnu un A vitamīnu, cinku un selēnu, produktus, kuros ir fitoncīdi. Ķiploku iedarbība ir ļoti daudzpusīga. Lai arī vitamīnu ķiplokos nav daudz, tie satur daudz mikroelementu – kāliju, fosforu, kalciju, sēru un jodu, kā arī spēcīgas ēteriskās eļļas, kas labvēlīgi iedarbojas uz elpošanas ceļiem, attīra bronhus, rosina ēstgribu un uzlabo vielmaiņu. Pateicoties fitoncīdu klātbūtnei, ķiplokiem piemīt arī antibakteriālas īpašības – tie nonāvē dažādus vīrusus. Tā kā fitoncīdi ir gaistoši, var vienkārši saspaidīt ķiploka daiviņu, ielikt mazā glāzītē un paelpot; kopā ar gaisu fitoncīdi nonāks degunā un veiks dezinfekciju, bet labāk tos tomēr ir ēst.

Savukārt medus ir līdzeklis, lai ātrāk atjaunotu spēkus, uzturētu veselību un pasargātos no iespējamām saslimšanām. Tā pozitīvās īpašības, iespējams, slēpjas faktā, ka medus ir ļoti pietuvināts, gandrīz vai atbilstošs mūsu asins sastāvam. Tas rada ķermenī siltumu un kalpo kā nesējs augu ārstējošo īpašību nogādāšanai uz ķermeņa audiem, tādēļ to izmanto kā starpnieku daudziem līdzekļiem.

Olga Jeremejeva lasa ogas, audzē dārzeņus un tiklīdz jūt, ka ir atnākusi slimība, tos liek lietā. Viņa stāsta: – Pati esmu iecienījusi dzērvenes ar cukuru, un tās vienmēr ir palīdzējušas, jo ogās ir daudz C vitamīna, kas veicina imunitāti. Protams, katrs izvēlas savu recepti. Pavisam nesen atklāju, ka ātrāk izveseļoties palīdz rīvēti ķiploki ar dzērvenēm un medu. Lietoju to trīs reizes dienā pirms ēdienreizēm.

Svarīgi ir ģērbties piemēroti laikapstākļiem. Olga iesaka mājās un darbā vēdināt telpas, tādējādi samazinot vīrusu daudzumu tajās. Pārmērīgi sauss gaiss telpās padara elpceļu gļotādu uzņēmīgu pret vīrusiem. Olga Jeremejeva dalās pieredzē: – Ir jādomā arī par higiēnu. Pēc iespējas biežāk jāmazgā rokas. Ar vitamīniem, ogām un dārzeņiem vien nebūs līdzēts, lai nostiprinātu organismu. Svarīgi ir lietot daudz ūdens, zāļu tēju, svaigi spiestas sulas no augļiem un dārzeņiem. Es ieteiktu pašu dārzos iegūtos produktus, jo bieži gadās, ka veikalā pirktie tiek ķīmiski apstrādāti un no ilgās stāvēšanas plauktos ir zaudējuši vērtīgās uzturvielas. Imūnsistēmu stiprina arī mikroorganismi, kurus satur dažādi skābpiena produkti. Ne tikai dzērvenes, bet arī brūklenes, upenes, smiltsērkšķi un pīlādži ir laba profilakse.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 11.10.2008.

Autore: AGRITA NUSBAUMA

OĻĢERTA SKUJAS foto


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px