Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Uz jaunsargiem var paļauties

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 01.09.2025.

Uz jaunsargiem var paļauties
Burtu lielums

Šis būs ceturtais mācību gads, kopš Anda Kurmīte vadīs jaunsargu nodarbības Madonā un Praulienā.

– Mācījos kādreizējā Ošupes pamatskolā. Jau tolaik mūsu klase piedalījās dažādās sacensībās, bija arī stafetes, arī šaušana, taču tolaik aktivitātes nesasaistīju ar jaunsargiem. Māsa stāstīja, ka braukuši uz nometnēm pulkveža O. Kalpaka dzimtajās mājās "Liepsalas". Sekoja mācības toreizējā Madonas pilsētas 2. vidusskolā, studijas Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijā. Ieguvu izglītību vairākās specialitātēs – sporta un bioloģijas skolotāja, sākumizglītības posma skolotāja. Atgriezos Madonā, sāku strādāt Madonas pilsētas 2. vidusskolā. Ilgus gadus biju nostrādājusi skolā par skolotāju, līdz pienāca brīdis, kad sajutu izdegšanas pazīmes. Pirms trim gadiem izlasīju sludinājumu, ka ir vajadzīgs jaunsargu instruktors. Pieteicos. Tas bija jauns izaicinājums, taču vēlējos pamēģināt. Turklāt saglabājās darbs ar bērniem, kas man ir tuvs, – atklāj Anda Kurmīte.
Lai kļūtu par jaunsargu instruktori, bija jābūt augstākajai pedagoģiskajai izglītībai, kas Andai jau bija, bet militārās zināšanas pamatus vajadzēja apgūt Alūksnē, NBS Kājnieku skolā un NBS Instruktoru skolā Cēsīs, kā arī papildu kursos, kas notiek ik gadu. Mācības nodrošināja Jaunsardzes centrs.
Viņa kopā ar kolēģiem Mareku Rimšānu Madonas pilsētas vidusskolā un Madonas Valsts ģimnāzijā un Ēriku Bukovski 10. un 11. klasēm māca arī valsts aizsardzības mācību (VAM). Tās ir astoņas stundas mēnesī katrai mācību grupai, jeb viena pilna mācību diena.
Šobrīd Anda strādā ar Madonas un Praulienas pamatskolas jaunsargiem.
– Mani piesaista darbs ar jauniešiem no dažādām skolām, kuri uz nodarbībām nāk ar motivāciju darboties un gūt jaunas zināšanas. Jaunsargu interešu izglītības nodarbībās uzņem no 10 gadu vecuma. Pielāgojamies, veidojam grupas pa vecumiem. Mums ir izveidojies savs kodols, jaunieši, uz kuriem var paļauties. Madonā, Valdemāra bulvārī 2 mums ir savas telpas, kurās norisinās nodarbības, jaunieši brauc arī no apkārtējiem pagastiem. Nodarbības notiek pēc programmas, tematiskā plāna ietvaros. Mācību gads ir piepildīts, vasara ir tukšāks periods, tad notiek vienīgi jaunsargu nometnes, kā arī VAM nometne. Šo mācību gadu Madonā uzsāksim 9. septembrī, Praulienā – 4. septembrī. Jaunsargi pulcējas nodarbībās katru nedēļu, pa brīvdienām tiek plānotas nometnes un citi pasākumi. Madonas novadā ir iedzīvinātas patriotiskās tradīcijas – O. Kalpaka dzimtajās mājās "Liepsalas" notiek Karoga svētki, kur piedalās arī jaunsargu vienības. Janvārī jaunsargi kopā ar Zemessargiem dod svinīgo solījumu, piedalās lāpu gājienā, kā arī O. Kalpaka piemiņas fonda rīkotajos Kalpaka atceres pasākumos, tostarp militārajā stafetē un erudīcijas konkursos.
– Vai jaunsargu vienības papildinās, varbūt motivē arī valsts aizsardzības mācība, kas skolās no pagājušā mācību gada ir obligāta, bet pirms tam – kā pilotprojekts?
– Jaunsargi ir bijuši un būs – nodarbības, sacensības, nometnes -, un daudziem jauniešiem tas patīk. Redzu, ka, būdami jaunsargi, jaunieši pozitīvi izmainās, saka, ka ir Latvijas patrioti. Iesaistīties vai neiesaistīties jaunsargu kustībā – tā ir brīvprātīga izvēle. Ir skolēni, kas nodarbības Jaunsardzē savieno ar mākslas, mūzikas vai sporta skolu.
Uz jautājumu par to, kādas prasmes jaunieši var iegūt, iestājoties jaunsargu rindās, Anda Kurmīte sacīja: – Jebkas, ko mēs iemācāmies, var dzīvē noderēt, kaut apgūsim pavisam citu nākotnes profesiju. Ja arī kāds ir skeptisks, saka, kam mums vajadzīga valsts aizsardzības mācība, zināšanas ir ieguvums, tās nekur nepazūd, – domās dalās Anda Kurmīte.
Viņa nosauca garu sarakstu: – Orientēšanās, sakaru apmācība, mezglu siešana, lauka kaujas iemaņas, izdzīvošana lauka apstākļos, šaušana, fiziskā izturība, komandas sadarbība u. c. Ieguvums ir arī kopības sajūta, jo jaunsargos nav izstumto. Katrs dara pēc savām spējām. Mums notiek arī nometnes mežā, kur dodamies jauniešu komanda; tur iemācās svarīgākās iemaņas, mācās lauka apstākļos ierīkot pajumti un iekurināt ugunskuru, pārrunā kļūdas un izdošanos. Jaunieši apgūst noderīgas prasmes, ir, kas saista savu tālāko nākotni ar Zemessardzi, aiziet mācīties uz Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālo vidusskolu. Ir, kas iestājas valsts aizsardzības dienestā, izvēlas profesionālo militāro karjeru, jo instruktoriem nav jāiet Nacionālās aizsardzības akadēmiju.

#SIF_MAF2025

02.09.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px