Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Uzlabot izglītības kvalitāti

ZANE BIKOVSKA

Autors • 24.07.2025.

Burtu lielums

Lai mazinātu pedagogu aiziešanu no darba un uzlabotu izglītības kvalitāti, jāstiprina atbalsts skolotājiem un jāmazina birokrātiskais slogs — tā paudis Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, uzsverot, ka katra pedagoga aiziešana ir liels zaudējums. Prezidents norādījis, ka birokrātija traucē skolotāja darbam, jo dokumentāciju un atskaišu prasības, pēc skolotāju sacītā, ir pārspīlētas un atņem laiku darbam ar bērniem, aicinot pašvaldības, skolu vadītājus, arodbiedrības sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju un uzraugošajām iestādēm vienoties par darbiem, lai mazinātu birokrātiskos šķēršļus, kas uzlikti. Kā vērtējat šādu aicinājumu — jautāju Varakļānu vidusskolas direktoram Jurim Daleckim un Cesvaines vidusskolas direktoram Didzim Baunim.

– Birokrātiju skolas iekšējā sistēmā var atslogot izglītības iestādes vadība, neuzdodot pedagogiem liekus papīru darbus. Bet ir ļoti daudz dažādu institūciju, kas uzliek papildu pienākumus skolotājiem, piemēram, bērnu drošībā un aizsardzībā. Tam vajadzīgi kursi, jaunas programmas un metodes. Tālāk audzināšanas un metodiskais darbs mācību priekšmetos, jo viss strauji iet uz priekšu. Mainās mācību līdzekļi, grāmatas; ja skolotāji grib labi strādāt, viņiem jātiek līdzi visiem šiem jauninājumiem, nemitīgi jāmācās, un tas paņem ļoti daudz laika no tiešā darba ar bērniem. Bieži vien jaunie skolotāji ir sagatavoti metodiski, bet nav gatavi psiholoģiskajam spiedienam, kas nāk no vecākiem, bērniem, un, ja vēl skola kaut ko uzliek, tāpēc arī viņi mūk un negrib tajā strādāt, – spriež Juris Daleckis.

– Pie skolotāju pārslodzes ne tik daudz vainojama birokrātiskā puse, kā daudzas izmaiņas izglītības jomā – vērtēšana, jaunais mācību saturs un citi jauninājumi. Tas bieži rada skolotājos apjukumu, viņi nesaprot, ko īsti no viņiem grib. Agrāk procentus vērtējot nelikām, tagad tas ir jādara, lai nonāktu līdz labākam rezultātam. Birokrātija lielā mērā atkarīga no skolas vadības, mēs cenšamies skolotājiem prasīt tikai obligāto, taču, manuprāt, viņus nejēdzīgi noslogo individuālie plāni, kas jāraksta par audzēkņiem ar speciālās izglītības programmām un nepietiekamiem vērtējumiem. Tas būtu jāatceļ. Arī garā, apjomīgā aprakstošā daļa vērtēšanas sistēmā sākumskolas posmā būtu jāpārskata un krietni jāsamazina apjoms, jo šīs lietas ir bezjēdzīgas, – norāda Didzis Baunis.


25.07.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px