Madonas pilsētā šobrīd tiek realizēts ūdenssaimniecības attīstības projekts, kura ietvaros tiek veiktas dažādas aktivitātes – gan notekūdeņu attīrīšanas iekārtu rekonstrukcija, gan kanalizācijas un ūdensvada tīklu būvniecība, paplašināšana un atjaunošana.
Tiesa, ne visi iedzīvotāji ar šiem darbiem ir apmierināti, jo tie rada sarežģījumus. Arī „Stara" redakcijai bija atsūtīta vēstule, kuras autors pauž neizpratni par kādu konkrētu jautājumu.
Lūgums palīdzēt rast
atbildi!
Kā zināms, Madonā pašlaik notiek vērienīgais ūdens un kanalizācijas tīklu paplašināšanas projekts. Mājām, kurām nekad nav bijis centralizētais pieslēgums, ir iespēja to izdarīt, pieslēdzoties centrālajām trasēm, tādējādi ieguldot mazāk personisko līdzekļu, nekā tas būtu gadījumā, ja īpašnieks visus šos darbus veiktu saviem spēkiem.
Tomēr uz šī fona veidojas kāda situācija, kas nav pieļaujama pret vairākiem īpašniekiem, kuri jau ir centralizētās ūdensapgādes klienti. Proti, ir mājas, kurām „Madonas ūdens" ir paziņojis, ka sakarā ar šo projektu viņiem ūdensvads tiks pievadīts no citas puses. Jautājums – un kāds te būtu sakars konkrētajam klientam? Informācija? Paldies, labi. Tomēr nē! Lietas būtība pavisam cita! Šiem īpašniekiem par šīm projekta izmaiņām ir jāmaksā! Tātad esošajam klientam par to, ka uzņēmumam mainās plāni, ir jāsedz šīs izmaiņas no savas kabatas! Kādēļ?! Vai „Latvenergo", mainot gaisa elektrības vadus pret pazemes komunikācijām, konkrētajiem iedzīvotājiem lika maksāt? Vai Lattelecom telefona vadi, kas vairumā tiek ierakti zemē, ir jāfinansē konkrēto adrešu iemītniekiem?
Uzskatu, ka tas ir klaji nelikumīgi un pretrunā ar manām cilvēktiesībām, gadījumā, ja atsakos segt šos izdevumus un līdz ar to man kā esošajam klientam tiek atteikts pakalpojums.
Lūdzu laikrakstu „Stars" vērst uzmanību uz šo problēmu, kas skar ne vienu vien mājīpašumu Madonā, un pieļauju, ka cilvēki, neiedziļinoties tehniskajā projektā, var parakstīt sev klaji nelabvēlīgu dokumentu. Paredzu, ka šī lieta tiktu veiksmīgi par labu iedzīvotājiem izskatīta arī Tiesībsarga birojā vai pat Satversmes tiesā.
„Stars" lūdza a/s „Madonas ūdens" vadību komentēt vēstules saturu. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Guntars Dambenieks neslēpa, ka vēstulē minētie gadījumi ir, taču tādu nav daudz.
– Cilvēkus, kuriem ir izveidojusies šāda situācija, es aicinātu nākt uz „Madonas ūdeni", lai kopīgi mēģinātu rast risinājumu. Protams, tām personām, kuras jau ir klienti, par šiem darbiem nevajadzētu maksāt, taču diemžēl ir gadījumi, kad cilvēks ir klients vēl caur apmēram pieciem klientiem. Savulaik ūdensvadi tika rakti cauri vairāku īpašnieku zemei, savukārt tagad maģistrālais ūdensvads tiek rakts ielā un pievadus mēs varam veidot vienīgi līdz sarkanajai līnijai. Konkrētā ES projekta ietvaros mēs ar savu finansējumu nevaram strādāt privātīpašnieka zemēs, projekta nosacījumi to neparedz, – skaidroja Guntars Dambenieks un piebilda, ka beidzot būtu jāsakārto sistēma, lai klienti pakalpojumu saņemtu nevis caur citas personas īpašumu, bet gan no ielas, kur ir ierakts maģistrālais vads.
Viņa teikto papildināja arī a/s „Madonas ūdens" ūdensapgādes un kanalizācijas būvinženieris Guntis Šahno.
– Mēs cilvēkiem iesakām ieguldīt naudiņu un sakārtot savu īpašumu, jo mēs šajā gadījumā to nevaram darīt. Pieļauju, ka vēstules autors ir viens no klientiem, kurš uzskata, ka ūdensvads viņam jāievelk līdz mājai, taču tā nebūs, jo Eiropas finansējums ir paredzēts darbiem, kas tiek veikti līdz sarkanajai līnijai. Tas nekas, ka šis cilvēks ir esošais klients, mēs, protams, varam arī viņam atstāt visu, kā ir šobrīd, taču tad lai viņš nāk ar kaimiņa notariāli apstiprinātu pilnvaru, ka viņš piekrīt, ka uz abiem būs viens ūdensskaitītājs.
Tikpat labi pēc ūdenssaimniecības projekta beigām, kad ūdensskaitītāji tiks uzstādīti nevis mājoklī, bet uz īpašuma robežas, īpašnieks, pa kura zemi ies ūdensvads, var pateikt, ka nevēlas maksāt par pārējiem kaimiņiem, un atkal radīsies tās pašas problēmas, kas šobrīd ir daudzdzīvokļu mājās.
Nav tā, ka mums vienkārši iegribas ūdensvadu likt te un tad mēs to liekam. Katrs gadījums tiek skatīts individuāli, taču cilvēkam ir pie mums jānāk un jārunā, un mēs izskaidrosim, kāpēc ir tā un ne citādāk. Ir arī bijuši gadījumi, kad ūdensvads tiek pārlikts līdz mājoklim, – norādīja Guntis Šahno.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS