4. jūlijā Madonas novada domes ārkārtas sēdes laikā tika ievēlēti pašvaldības priekšsēdētāja vietnieki — arī šajā sasaukumā trīs. Par to, vai domes priekšsēdētājam tiešām vajag trīs vietniekus, domas sabiedrībā dalās. Daļa saka — pietiek ar diviem, jo pienākumu daudzums neesot tik liels, lai tos nevarētu sadalīt divatā. Savukārt citi norāda, ka katra vietnieka pārziņā ir specifiskas jomas, kurās nepieciešama padziļināta izpratne un pastāvīga iesaiste, un ka viens cilvēks nevar vienlaikus aptvert tik daudz. Kāds ir jūsu viedoklis šajā jautājumā — vaicāju Sarkaņu, Aronas un Dzelzavas pagasta pārvalžu vadītājam Sandim Kalniņam un domes deputātei Janīnai Grudulei.
Atbilstošs skaits
– Es atbalstu esošo sistēmu. Pirmkārt, katram vietniekam ir iedalīta sava specifiska darbu nozare – viens atbild par komunālajiem jautājumiem, otrs par veselību, trešais par izglītību. Uzskatu, ka trīs vietnieki Madonas novada domes priekšsēdētājam ir atbilstošs skaits. Iedzīvotāji no politiķiem un it īpaši no vadības prasa diezgan lielu iedziļināšanos katrā konkrētajā jautājumā. Ir skaidrs, ka priekšsēdētājam ar vienu vai diviem vietniekiem tas ir gana sarežģīti. Vietnieki diezgan lielā sazobē strādā arī ar izpildvaras pārstāvjiem, tādējādi nodrošinot, ka domes sēdēs deputāti un vadība ir daudz vairāk informēta par aktuālajiem un risināmajiem jautājumiem, tai skaitā arī par pieņemtajiem lēmumiem. Otrkārt, pašvaldības izpilddirektoram nav neviena vietnieka – viņam jāvada visa centrālā administrācija, pagastu pārvaldes, un vēl viņš ir kapitāldaļu turētājs kapitālsabiedrībās. Formāts, ka domes vadītājam ir trīs vietnieki, daļēji kompensē to, ka izpilddirektoram nav neviena. Darbu apjoms un atbildības slogs vadībai patiešām ir ļoti liels. Ja vietnieku skaitu samazinātu, tas atsauktos uz pieņemto lēmumu un darbību kvalitāti kopumā, – norāda Sandis Kalniņš.
Ir vajadzīgi
– Ja cilvēks nav iedziļinājies un nepārzina pašvaldības ikdienas darbu, rodas iespaids, ka te nav īsti ko darīt. Taču visas jomas ir svarīgas. Madonas novads tagad kļuvis lielāks – esam otrs lielākais novads valstī. Ir jākārto gan dokumenti, gan jāveic saskaņošanas darbi, jābrauc pa pagastiem. Uzskatu, ka ir vajadzīgi trīs vietnieki, jo visas viņu pārstāvētās jomas ir nozīmīgas, lai mēs attīstītos un dzīvotu. Darba ir daudz gan attīstības, gan izglītības jomā un visās pārējās. Būtiski paveikt pienākumus laicīgi – jāpārskata lēmumi, pirms tos pieņemt, rūpīgi iedziļinoties, – uzsver Janīna Grudule.
18.07.2025.