Mūsdienu dinamiskajā vidē liela nozīme ir vietām, kur satiekas cilvēki, tiek nodrošināti dažādi pakalpojumi un ģenerētas idejas. Multifunkcionālie centri ne tikai stiprina vietējo kopienu saliedētību, bet arī veicina sociālo aktivitāti.
Viens no pirmajiem bērnu un jauniešu centriem Madonas novadā, kurš ieguva multifunkcionālā centra statusu, bija "UP's" Kalsnavas pagastā. Tā vadītāja Madara Zeltiņa dalās pieredzē, kādas iespējas tie piedāvā un kādu lomu spēlē sabiedrības ikdienā.
– Sākotnēji Kalsnavā bija bērnu un jauniešu iniciatīvu centrs. Kovida laikā pārtapām par multifunkcionālo centru. Tas notika vienlaicīgi ar brīdi, kad arī Aiviekstē izveidojām centriņu. Sākotnēji man nemaz nebija izpratnes par to, kas ir multifunkcionālais centrs. Ideja nāca no Ingas Strazdiņas, Madonas novada pašvaldības Attīstības nodaļas vecākās speciālistes jaunatnes un ģimenes politikas jomā. Ideju pieņēmām, jo – kāpēc gan nedarboties tā, lai iesaistītas tiktu visas paaudzes? Tiesa, visaktīvākie ir bērni, jaunieši un seniori, bet ir kur tiekties, lai iesaistītu arī vidējo paaudzi. Manuprāt, ir brīnišķīgi, ka mums ir iespēja aktivitātes piedāvāt visiem, ne tikai kādai noteiktai auditorijai.
– Vai multifunkcionālā centra vadīšana nav uzlikusi papildu slogu, jo tomēr aktivitātes jāpiedāvā visām paaudzēm?
– Atnākot strādāt šajā jomā, kā pati smejos, biju zaļš gurķis. Jaunatnes jomā neko nezināju, tikai mācījos. Kad mainījās uzdevumi, pievienojoties vidējajai paaudzei un senioriem, tikko biju apradusi ar jauniešiem. Šis bija izaicinājums, kaut kas jauns, jo nezināju, kā būs. Sākotnēji priekšstats bija citādāks, bet, manuprāt, esam lieliski sapratuši, ko mums vajag, kā jāstrādā. Visas paaudzes esam sadraudzējušās, tiesa – vairāk Aiviekstē. Izsenis Kalsnavas seniori aktīvāk devušies uz kultūras namu. Tas ir vieglāk pieejams viņu mobilitātes ziņā. Organizējam dažādas aktivitātes, lai veidotu draudzību un sadarbību. Šķiet, ka visi kopā veidojam ļoti labu komandu.
– Kāds šobrīd ir centra galvenais mērķis un misija?
– Man galvenā vēlme, vadot multifunkcionālo centru ir, lai mēs visi būtu draudzīgi, spētu viens otram palīdzēt. Mēs esam vērsti uz sadarbību. Tā ir galvenā misija – sadarboties, neraugoties uz dažādajiem vecumiem, kā arī lietderīgi izmantot brīvo laiku. Sākotnēji apmeklētāji vairāk gaidīja manas idejas, piedāvājumu, bet, laikam ejot, viņi ir nonākuši pie secinājuma, ka paši var ļoti daudz izdarīt, organizēt. Līdz ar to viņi domā un veido brīvā laika pavadīšanas iespējas. Šobrīd galvenais mērķis ir veicināt sadarbību starp paaudzēm.
– Kādas ir galvenās aktivitātes, kas tiek piedāvātas multifunkcionālā centra apmeklētājiem?
– Centrā ļoti iecienīta ir vingrošana. Esam izveidojuši sadarbību ar fizioterapeiti Kristu Babri. Regulāri saņemam videomateriālus ar dažādiem vingrinājumiem, lai paši varētu vingrot. Īpaši iecienīta tieši pieaugušo vidū.
Savukārt jauniešiem īpaši aktuāli ir paēst, līdz ar to regulāri notiek dažādas ēst gatavošanas nodarbības. Tas ir ļoti labi, jo uzskatu, ka bērniem ir jāprot gatavot. Multifunkcionālais centrs ir vieta, kur iegūt jaunas prasmes. Varam viens no otra mācīties.
Domājam arī par citām nodarbībām. Apmeklētājiem patīk darboties radoši. Svinam svētkus. Šādi centri ir forša vieta, kur mainīties ar zināšanām un iegūt jaunu pieredzi, kas noteikti noderēs dzīvē.
Viena no pēdējām apmeklētākajām aktivitātēm bija keramikas nodarbība. Priecājos, ka mums ir iespēja iedzīvotājiem piedāvāt to, ko reti kurš var izmēģināt ikdienā. Apmeklējot nodarbības, iedzīvotāji var izmēģināt savas iemaņas, darbojoties radoši.
– Kādu lomu, jūsuprāt, šādi centri spēlē vietējās sabiedrības attīstībā?
– Uzskatu, ka šādai vietai jābūt katrā pagastā, kur ikviens var atnākt, darboties vai vienkārši pabūt, parunāties, paspēlēt galda spēles. Esmu novērojusi, ka citreiz neko citu kā sirsnīgu sarunu cilvēkiem nemaz nevajag.
Sākotnēji visi bija pieraduši, ka Kalsnavā ir tikai bērnu un jauniešu centrs. Mainoties centra funkcijām, bija grūti iekustināt citas paaudzes. Bija jāpaiet laikam, lai cilvēki saprastu, ka strādājam visām paaudzēm. Tiesa, joprojām ir cilvēki, kuri uzskata, ka centrs ir tikai bērniem un jauniešiem.
– Vai centrs sadarbojas ar citām institūcijām, piemēram, skolu, pirmsskolas izglītības iestādi, pašvaldību?
– Mums ir izveidojusies lieliska sadarbība ar bērnudārzu. Bērni regulāri ciemojas centriņā Aiviekstē, un viņiem ir vieta, kur atnākt. Sadarbojamies ar skolu, kultūras namu. Esmu priecīga, ka sadarbība izveidojusies pozitīva. Bieži jaunatnes darbinieki dodas pieredzes apmaiņas braucienos, pārrunājot dažādas aktualitātes, nākas dzirdēt, ka ne visur sadarbība izveidojas veiksmīga. No sirds priecājos, ka man ir paveicies ar foršiem kolēģiem.
Liels atbalsts ir Madonas novada pašvaldība, kas rūpējas par centriem, sniedz plašas iespējas, piemēram, tiek izsludināti dažādi projektu konkursi. Arī mēs piedalāmies, un šogad uzrakstījām projektu, kura ietvaros Aiviekstē norisināsies vienas telpas remontdarbi. Telpas ir nepieciešams atsvaidzināt. Šķiet, ka tās ir pārāk pliekanas, un mūsu kopējais mērķis ir padarīt tās dzīvākas.
Braukājot pieredzes apmaiņā, ļoti bieži Madonas novads tiek pieminēts kā piemērs, kādai struktūrai vajadzētu būt jaunatnes darbā. Domāju, ka mums novadā ir īpaši padomāts ne tikai par jauniešiem, bet arī citām paaudzēm, lai multifunkcionālajos centros visi justos labi un viss būtu kārtībā. Mēs kustamies pareizajā virzienā!
Viennozīmīgi, pateicoties Ingai Strazdiņai, ļoti daudz tiek sakārtots gan jaunatnes, gan multifunkcionālo centru jomā. Inga ir paveikusi lielu darbu, lai mēs varētu strādāt un viss noritētu veiksmīgi.
– Kā rodas idejas, ko piedāvāt iedzīvotājiem, lai iesaistītu visas paaudzes?
– Visa pamatā ir sadarbība. Vispirms vēlos noskaidrot, kas iedzīvotājiem būtu aktuāli, kas interesētu, ko vēlētos redzēt vai izmēģināt. Pēc iespējām un vēlmēm vados, lai organizētu pasākumus un aktivitātes. Iedzīvotāji nāk ar savām iniciatīvām, un tad cenšamies tās piepildīt. Protams, sekojam līdzi citiem centriem sociālajos tīklos un kādu ideju aizņemamies arī no viņiem. Citreiz šķiet, ka visas idejas ir izsmeltas, vairs nekas nenāk prātā, bet patiesībā tik daudz ko var izdarīt. Ir jāprot klausīties, sadzirdēt un meklēt.
Laikam, kā jau visās radošajās profesijās, iestājas panīkums, bet ir sevi jāatjaunina, lai ar jauniem apgriezieniem atkal dotos ikdienas darbā.
– Kā jūs gūstat enerģiju, kur smeļaties iedvesmu jaunām idejām?
– Vissvarīgākais, manuprāt, ir izmantot atvaļinājumu, atrast brīvo laiku un nedomāt visu laiku par darbu. To es vēl tikai mācos. Ir jāmāk atpūsties, lai atgūtu enerģiju un uzkrātu jaunus spēkus.
Man ļoti palīdz iedvesma no citu centru ikdienas. Interesējoties par aktivitātēm, arī pašai rodas jaunas idejas. Tāpat lieliski palīdz mākslīgais intelekts. Daudzās jomās tas kļūst par labu draugu ikdienas darbā.
– Kādi ir lielākie izaicinājumi, ar kuriem nākas saskarties?
– Katrā vietā tie noteikti ir citi. Jaunkalsnavā lielākais izaicinājums ir izskaidrot, ka multifunkcionālais centrs ir domāts visām paaudzēm. Cenšamies pasākumus, kas paredzēti visām paaudzēm, organizēt sadarbībā ar kultūras namu.
Savukārt Aiviekstē lielākais izaicinājums ir tas, ka centriņš atrodas dzīvokļu mājā. Līdz ar to nevaram organizēt vēlas ballītes vai uzvesties skaļi, jo mēs respektējam mūsu kaimiņus. Esam priecīgi, ka mums ir draudzīgi un atsaucīgi kaimiņi.
17.06.2025.