Lai vēlētājiem būtu ērtāk piedalīties pašvaldību vēlēšanās, sākot no pirmdienas visas nedēļas garumā pirms „īstās” vēlēšanu dienas ir iespēja balsot arī priekšlaicīgi. Tas nozīmē, ka savu balsi vēlētāji var atdot jau iepriekš visos vēlēšanu iecirkņos Latvijā noteiktās dienās un laikos, kas izziņoti katrā pašvaldībā. Priekšlaicīgā balsošana ļauj izvēlēties sev piemērotāko brīdi, ja vēlēšanu dienā nebūs iespējas ierasties iecirknī. Cik aktīvi vēlētāji ir Lubānā un Cesvainē, un vai iespēja nobalsot iepriekš tiek izmantota — to vaicāju Lubānas apvienības pārvaldes vadītājam Tālim Saleniekam un Cesvaines apvienības pārvaldes vadītājam Vilnim Špatam.
Jācer uz aktivitāti
– Brīdī, kad es devos nodot savu balsi, bija novēlējuši salīdzinoši maz balsstiesīgo, bet grūti pateikt, kā beigās izvērtīsies rezultāti. Tikšanās ar partijām arī neapmeklēja daudz cilvēku, nevar saprast, vai visiem viss ir skaidrs, vai arī nekas neinteresē. Tā kā pirmsvēlēšanu laikā nedrīkst rīkot nekādas politiskās aģitācijas, nav iespējams ieinteresēt iedzīvotājus aktīvi ierasties uz šādiem pasākumiem. Lielākā daļa ir labi zināmi kandidāti ar pieredzi, kurus visi atpazīst, bet ir arī jauni politiskie spēki ar jauniem piedāvājumiem. Labi, ka var nobalsot iepriekš, ja nav iespējams ierasties iecirknī sestdien. Jācer, ka vēlētāji būs pietiekami aktīvi, lai pēc tam nav vaimanāšana par rezultātiem. Es būtu par mažoritāru sistēmu, lai deputātus var atlasīt no visiem sarakstiem, pašvaldību vēlēšanās to noteikti varētu ieviest. Saeimas vēlēšanās tas laikam ir sarežģītāk, bet šis variants būtu optimāls, – norāda Tālis Salenieks.
Nepareiza sistēma
– Vēlētāju aktivitāte turas līdzīgā līmenī, kā ir bijis iepriekš. Iespēju nobalsot agrāk uzskatu par ļoti labu, jo to izmanto cilvēki, kuriem 7. jūnijā nebūs iespējams novēlēt, bet piedalīties vēlēšanās grib. „Īstajā" vēlēšanu dienā parasti ir liela drūzma, veidojas rindas, tādēļ daudzi izvēlas nobalsot agrāk. Es arī esmu jau nobalsojis. Ņemot vērā to, ka iedzīvotājiem mazinās ticība spējai ietekmēt rezultātu, samazinās arī vēlētāju aktivitāte. Sevišķi pagastos vēlētāji nav diez ko aktīvi. Šajās vēlēšanās Madonas novadam pievienojas Varakļāni, līdz ar to domāju, ka aktivitāte būs lielāka nekā iepriekš. Apskatījos, ka jau pirmajās divās dienās Varakļānu iedzīvotāji balsoja divreiz aktīvāk nekā Cesvainē. Sistēma jau pašos pamatos nav pareiza, bet tas nav šo vēlēšanu kontekstā. Bija jābūt divu līmeņu pašvaldībām – viens līmenis pagastos un pilsētās, otrs – rajonos, apriņķos vai kā nu tīk nosaukt. Atbalstu arī mažoritāro vēlēšanu ieviešanu, lai sev vēlamos un nevēlamos kandidātus var izraudzīties no katra saraksta, – pauž Vilnis Špats.
06.06.2025.