XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku projekta „StaroJums” ietvaros Siguldas kultūras centrā „Devons” 11. aprīlī notika tērpu kolekciju Vidzemes skate.
Skatē Madonas BJC radošās šūšanas un dizaina pulciņa „RaddI" veidotā kolekcija ar 49 iegūtiem punktiem (labākais rezultāts Vidzemē) ieguva pirmo pakāpi un tiesības piedalīties lielajā svētku tērpu parādē Rīgā.
Vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas projekta „StaroJums" pasākumā tika izrādītas spilgtas un iedvesmojošas tērpu kolekcijas no septiņiem Vidzemes novadiem – Valmieras, Cēsīm, Limbažiem, Ķekavas, Gulbenes, Valkas un Madonas.
Madonas novadu tērpu skatē Vidzemē pārstāvēja Madonas Bērnu un jauniešu centra (BJC) šūšanas un dizaina pulciņa „RaddI" radošā grupa, ko vada Jana Misiņa. Madonas BJC pulciņš „RaddI" darbojas otro gadu. Tā darbības mērķis ir veicināt patstāvīgas un radošas personības veidošanos, iepazīstot šuvēja, dizainera amatu.
Skatē piedalījās deviņi pulciņa „RaddI" pārstāvji – Marta Vilemsone, Arta Kromāne, Signe Savicka, Santa Groza, Mārtiņš Pauls Sirmačs, Odrija Skraustiņa, Elizabete Ķevere, Kate Stūre, Ance Stūre, jo bija gatavi sevis pārveidoto tērpu parādīt uz skatuves.
Madonieši pārsteidza žūriju ar baltās krāsas dominanti tik dažādos tērpos. Uz skatuves ar „Auļu" fonogrammu „Bez gaismiņas nedzīvošu" fonā atklājās jauno modes mākslinieku iztēle un radošums. Arī žūrijas locekles Madara Botmane (modes dizainere un aktrise) un Zane Stūre (modes dizainere) īpaši izcēla kolekcijas mūsdienīgumu un novērtēja radošo ieguldījumu.
Par to, kā tapa skaistie svētku tērpi, stāsta pulciņa vadītāja Jana Misiņa: – Mūsu kolekcijas „RaddI STARO" pamatideja ir iedvesmoties uzdrīkstēties eksperimentēt un veidot tērpu tādu, kāds bērnam patīk, ko varēs nēsāt, kas būs tikai vienā eksemplārā, paša radīts. Ar savu piemēru vēlamies iedvesmot skatītājus saudzēt vidi, pārveidojot apģērbu, rast tam jaunu pielietojumu un dot apģērbam otru dzīvi, atsvaidzinot savu „drēbju skapi".
Bērni izvēlējās apģērbu, ko pārveidot, izpētīja, to ārdot, iegūstot audumu, no kā izveidoja savu tērpu, cienot un arī iztēlojoties apģērba vēsturi, to īsti nezinot.
Katrs izveidoja ko savu, pieturoties pie kolekcijas tēmas. Interesanti bija vērot, kā sākotnējā ideja mainās un kā katrs apģērba gabals iedod savu virzienu, kas bieži vien atšķiras no autora sākotnējās idejas. Kopā ar bērniem izgājām katru kolekcijas veidošanas posmu. Lepojamies ar katru uzšūto vīli, – ir gandarīta pulciņa vadītāja Jana.
Pēc viņas domām, ir svarīgi bērnam dot laiku, nesteidzināt, ļaut pašam darīt, mēģināt. Šāds darbs prasa pacietību, daudz jāstrādā individuāli.
– Attīstām radošumu, pārliecību par saviem spēkiem un praktiski darbojamies. Šujam, labojam, pārveidojam apģērbu, pievienojam aksesuārus. Strādājam, lai tērps vispirms patiktu pašiem, domājam, kā defektu pārvērst par efektu, kā izmantot audumu atkārtoti, radot jaunas skaistas un praktiskas lietas, – ieskicē vadītāja Jana.
Viņa piebilst: – Šī bija pirmā uzstāšanās pieredze „RaddI" pulciņa bērniem. Pieci dalībnieki pulciņu apmeklē pirmo mācību gadu, četri darbojas otro gadu, sākot ar pulciņa darbības uzsākšanu. Līdz ar to kolekcijas veidošanas procesā mācījāmies šūšanas pamatus un attīstījām savas praktiskās iemaņas.
Atbildot uz vaicājumu par to, kādi ir tērpos izmantotie materiāli, Jana Misiņa atklāj:
– Meiteņu apģērbs pilnībā ir veidots no apģērba, kam, veidojot šo kolekciju, dota otra dzīve. Tās ir džinsu bikses, linu bikses, krekli un svārki. No jauna pirkts ir tikai diegs.
Puiša apģērbā izmantoti ne tikai šorti, kas pārveidoti, bet arī lentītes, pērlītes, T krekls.
Skatuves aksesuārs – cepures – arī veidotas no materiāliem, kam dota otra dzīve. Tas ir kartona iepakojums, veci palagi, aizkari, pāri palikusi krāsa un led virtenes no kāda pasākuma.
– Lai taptu šī kolekcija, lielu paldies sakām Betānijas dominikāņu māsu Nīderlandes draugiem, Sarkanā krusta Madonas nodaļas „Humānajam punktam" un Madonas luterāņu baznīcas „Drēbju klētij" par baltā apģērba ziedojumiem. Esmu pateicīga par vecāku atbalstu, atsaucību un bērnu motivēšanu.
– Kas patīk savā tērpā? – jautājums arī skates dalībniekiem.
– Man ļoti patīk saule uz muguras, izšūta no pērlēm, – sacīja uzrunātais Mārtiņš Pauls Sirmačs, kas pārsteigts par augsto vērtējumu skatē. Arī Katei Stūrei patīk savs tērps – ka viss ir balts, izstrādāts un skaists. Arī māsa Ance dalījās emocijās par labi padarīto darbu: – Pilnīgi tecēja asaras aiz prieka, biju sajūsmā par lielo punktu skaitu, laimīga. Man savā tērpā patīk tas, ka pie svārkiem ļoti labi sanāca skaras, kā biju to iedomājusies.
Pulciņa piedalīšanos tērpu skatē un panākumus novērtē arī Madonas BJC direktores vietniece Ilze Zēmele: – Jana Misiņa ir mūsu jaunā kolēģe, kas prot iedvesmot, aicinot radīt, pievienot kaut ko no sevis, attīstīt individualitāti. Arī tērps var atstāt iespaidu, un prieks, ka mūsu „RaddI STARO" kolekcijas radītājiem tas ir izdevies.
Ar „RaddI STARO" kolekciju 23. aprīlī pulciņš piedalījās modes tērpu skatē „Fantāzija un draugi" Valmierā, savukārt 28. aprīlī kolekciju varēja redzēt Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā MAD-ART Mākslas lasījumu dienas ietvaros. Gatavosimies tērpu skatei 10. jūlijā VEF kultūras pilī Rīgā.
29.04.2025.