Šo pirmdien Birokrātijas mazināšanas rīcības grupa diskutēja par papildus iesniegtajiem priekšlikumiem un vienojās par tālākajiem soļiem, lai pabeigtu valdībai iesniedzamā pirmā priekšlikumu saraksta izstrādi. Ierosinājumi ir vairāki; viens no tiem — iespēja vienkāršot informācijas nodošanu Valsts ieņēmumu dienestam (VID) par veselības aprūpes un izglītības pakalpojumiem. Lai to nodrošinātu, čeki par veselības aprūpes vai izglītības jomas pakalpojumiem VID būtu jānodod ekvīts formātā. Tas nozīmē, ka pēc pakalpojuma apmaksas uzreiz automātiski VID tiks nosūtīta ekvīts. Attiecīgi iedzīvotājam vairs nebūtu jākrāj čeki un tie manuāli jāpievieno EDS sistēmā, lai, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju VID, saņemtu atmaksu par attaisnotajiem izdevumiem. Viedokli par šo ierosinājumu lūdzu izteikt Ērgļu apvienības pārvaldes vadītājai Elitai Ūdrei un Mētrienas un Praulienas pagasta pārvaldes vadītājai Ilonai Zalānei.
Atbalstāms ierosinājums
– Birokrātija mūsu ikdienā jau tā ir liela, un par katru atvieglojumu jāpriecājas. Viss, kas tiek darīts cilvēku labā, ir atbalstāms. Jautājums – vai tiešām šis ierosinājums strādās tā, kā iecerēts? Ja cilvēkam par to vairs nebūs jāuztraucas, tad labi. Bet vai visas institūcijas tiks informētas un katra no tām spēs šo elektronisko kvīti iesniegt VID? Piemēram, pie zobārsta tiek izsniegts čeks papīra formā. Ja gadījumā kāda iestāde nevarēs nodrošināt ekvīts iesniegšanu VID, jāzina, kā cilvēkam rīkoties, un vai viņam būs iespēja to izdarīt pēc tam pašam ar papīra formāta kvīti. No jaunumiem mēs sākumā baidāmies, un ne vienmēr visi jauninājumi veiksmīgi nostrādā. Aizdomājos arī par gados vecākiem cilvēkiem, kuri ar modernajām tehnoloģijām nedraudzējas. Ja šis ierosinājums patiešām neliks satraukties, un viss notiks automātiski, protams, atbalstu ideju, – pauž Elita Ūdre.
Jāatstāj abi varianti
– Man šis ierosinājums patīk. Arī gados vecākiem cilvēkiem tas būtu atvieglojums. Ir jau arī tādi cilvēki, kam pašiem patīk ievadīt EDS sistēmā čekus un kvītis, un nekad visi jautājumi un lietas mums nepatiks vienādi. Katram ir savs viedoklis – esam tik dažādi. Otrkārt, ja ierosinājums tiks apstiprināts, jāatrunā, vai visas iestādes varēs iesniegt ekvīti. Labāk būtu atstāt abas iespējas, ja gadījumā kāda iestāde nevar nodrošināt elektroniska čeka iesūtīšanu. Tas aiztaupītu kreņķus un problēmas. Ir daudz cilvēku, tai skaitā saimniecības, kam jāiesniedz liels informācijas apjoms, tādējādi automātiski iesniegti dokumenti atvieglotu ikdienu, – spriež Ilona Zalāne.
11.04.2025.