Madonas novada pašvaldība, kā jau informējām laikrakstā, ir izvēlēta kā viena no pašvaldībām, kas piedalīsies projektā „Signālvēlēšanas”, kura ietvaros 16 un 17 gadus veciem jauniešiem tiešsaistē būs iespēja nobalsot par pašvaldību vēlēšanās iesniegtajiem partiju sarakstiem.
Tiešsaistes balsošana notiks laikā no 2025. gada 19. maija līdz 31. maijam digitālajā platformā www.signalvelesanas.lv. Lai iepazīstinātu jauniešus ar signālvēlēšanu būtību un nozīmi, 25. februārī Madonas novada multifunkcionālajā jaunatnes iniciatīvu centrā „KUBS" norisinājās tikšanās domnīca ar Latvijas Jaunatnes Padomes dalīborganizācijas biedrības „Creative Minds for Culture" pārstāvēm Lindu Kalniņu-Roderti un Rūtu Keviešenu.
– Iniciatīvas „Signālvēlēšanas" mērķis ir aicināt jauniešus aizdomāties un kļūt pilsoniskāki aktīvākiem, veicinot viņu līdzdalību. Mēs redzam, kāda ir vēlētāju atsaucība vēlēšanās, un jaunieši, kuriem ir vismaz 18 gadu, ir ļoti būtiska šī procesa sastāvdaļa. Ik pa laikam notiek diskusijas par to, vai piešķirt jauniešiem iespēju piedalīties vēlēšanās jau agrākā vecumā un izteikt savu viedokli, tāpēc šī iniciatīva ir labs veids, kā varam pārbaudīt jauniešu gatavību vēlēt un iepazīties ar viņu domām, priekšlikumiem, redzējumu. Ir izvēlēti divpadsmit novadi, kuros šī iniciatīva tiek īstenota. Vispirms apzinājām jauniešu viedokli tajos jautājumos, kurus viņi vēlētos mainīt savā dzīvesvietā vai novadā kopumā, tad šie viedokļi tiek apkopoti un nosūtīti lēmumu pieņēmējiem. Tālāk gaidām, ka partijas, kas iesniegs savus vēlēšanu sarakstus, būs ietvēruši programmās šīs jauniešu idejas, viedokļus, ierosinājumus. No 19. līdz 31. maijam notiks Signālvēlēšanas, kurās 16 un 17 gadus vecie jaunieši tiks aicināti izteikt viedokli, kam viņi atdotu savu balsi, ja viņi būtu pilngadīgi. Skatīsimies, cik aktīvi viņi būs, cik ļoti spēsim viņus līdz tam uzrunāt un ieinteresēt papētīt partiju programmas, lai saprastu, vai šajās programmās ir iekļautas viņu vajadzības un aktuālie jautājumi, – skaidroja domnīcas vadītājas.
Lūgtas izteikt savas pārdomas, cik aktīvi ir mūsu novada jaunieši, Linda un Rūta neslēpa – Madonas novada jauniešiem ir ko teikt, viņi nebaidās paust viedokli, un pieaugušie ne vienmēr sadzird viņus. Neatkarīgi no tā, kādas ir jauniešu vajadzības, sabiedrībai vairāk vajadzētu tām pievērst uzmanību, neizsakot nicīgas frāzes vai komentārus. Ja jauniešos vairāk ieklausītos, tas motivētu viņus neatmest ar roku savām iecerēm un nejusties nepatīkami. Bieži vien jaunieši nobīstas un netic saviem spēkiem, jo piedzīvo atbalsta trūkumu un izjūt apkārtējo šaubas par viņu darbu, idejām, ierosinājumiem. Un tas ir nopietns sabiedrības mīnuss, kas jūtami demotivē jaunāko paaudzi izrādīt aktivitāti un interesi par sabiedriskajiem un politiskajiem procesiem.
Domnīcas laikā jaunieši izcēlās ar aktīvu iesaisti un drosmi neklusēt, paužot idejas, pārdomas un daloties ierosinājumos, kā uzlabot vidi un infrastruktūru sev apkārt. Pamatā jaunieši grib vienkāršas lietas, kas uzlabo gan viņu pašu, gan apkārtējo ikdienu. Liela nozīme, viņuprāt, ir atpūtas vietām novadā, kur pavadīt laiku var jebkura vecuma cilvēki, iespējai strādāt vasarā, tādējādi ne tikai nopelnot, bet arī saturīgi un jēgpilni pavadot brīvo laiku. Izskanēja arī ieteikumi par brīvprātīgā darba iespēju vairošanu ne tikai novadā, bet arī skolās, kas norāda uz jauniešu vēlmi gūt labumu ne tikai sev, bet to dot arī citiem. Domnīcas laikā jaunieši ne tikai izteica savus viedokļus, bet arī uzklausīja citu līdzbiedru domas. Viņi piedalījās arī improvizētā balsošanā, tās laikā katrs savas piecas balsis atdeva par idejām, kuras šķita labākās.
Ņemot vērā, ka iniciatīva ir liels projekts, līdz maijam, kad Signālvēlēšanas notiks, tiks uzturēta sadarbība un saziņa ar jaunatnes jomas pārstāvjiem Madonas novadā, lai lemtu par mehānismiem, kā jaunāko paaudzi mudināt būt vēl aktīvākiem. Tika runāts arī par iespējamiem kopīgiem pasākumiem ārpus Signālvēlēšanām, kas stiprinās jauniešu motivāciju nezaudēt un vairot pilsonisko līdzdalību.
Pozitīvas atsauksmes par tikšanos izteica arī jaunieši – Degumnieku pamatskolas audzēknis Jēkabs Šķēls ieradās uz aktivitāti, lai dalītos ar savām idejām, kas varētu derēt jauniešu pasākumu uzlabošanā un pilnveidē, kā arī izteica ierosinājumus par to, kas viņa skatījumā būtu maināms domes un deputātu darbā. Puisis pauda arī to, ka vēlētos uzlabot vidi cilvēkiem ar mentālās veselības problēmām, kas ir aktuāli.
Līva Rēķe, kura mācās Madonas Valsts ģimnāzijā, tikšanās reizē vēlējās paust savu viedokli un iepazīties ar citu jauniešu skatījumu. Viņai izdevās iegūt arī domubiedrus, ar kuriem sadarbojoties būtu lielāka iespēja sasniegt mērķus. Meitene atzina, ka sadzirdējusi daudz labu ierosinājumu no pārējiem un neslēpa – viņa gribētu vairot to cilvēku drosmi uzdrīkstēties, kuriem ir bail izteikt savas idejas. Līva par Signālvēlēšanām līdz šim nebija dzirdējusi, bet uzskata to par lielisku iespēju. Karīna Laura Grosa – Cesvaines vidusskolas skolniece – domnīcas laikā arī izteica savus ierosinājumus cerībā, ka pēc tam kaut daļiņa no tiem tiktu piepildīta. Jauniete gribētu papildināt un paplašināt jauniešu iespējas nodarboties ar sev tīkamo – interesējošu pasākumu rīkošana un citas brīvā laika aktivitātes. Lielākoties tie ir jebkādi pasākumi, kas vērsti uz jaunāko paaudzi, taču meitene ievērojusi, ka mūsu novada jaunākā paaudze vairāk izpaužas aktīvos un sportiskos pasākumos. Tā kā Karīna Laura ikdienā ir sevišķi aktīva sabiedriskajā sektorā, viņai ir svarīgi vairot aktivitāti arī pārējos. Jauniete novērtēja, ka domnīcas laikā daudzi par svarīgu problēmu atzina to jauniešu iekļaušanu sabiedrībā, kuri cieš no mentālās veselības traucējumiem, paužot ierosinājumus, kādus atbalsta pasākumus un iespējas varētu īstenot viņu sekmīgai integrācijai.
Atgādinām, ka Signālvēlēšanu rezultāti tiks paziņoti 7. jūnijā pulksten 20.01, lai informētu sabiedrību par jauniešu izvēli.
04.03.2025.