Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Ir laikus jāapseko savs mežs, jābūt vērīgiem

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 17.02.2025.

Ir laikus jāapseko savs mežs, jābūt vērīgiem
Burtu lielums

Ko ir mācījis egļu astoņzobu mizgrauzis, aicināju savā viedoklī dalīties uzņēmēju, arī meža īpašnieku JĀNI STAFECKI.

– Ir mežaudzes ar lieliem postījumiem, kas atklājās, sākot no 2022. gada, un mežos, kuru mērķis ir koksnes ražas iegūšana, egļu astoņzobu mizgrauzis ir problēma. Piekrītu, ka vietās, kurās kaitēklis tika pārmēru savairojies, joprojām ir rūpīgi jāievēro noteiktas prasības tā ierobežošanai.
Meža īpašniekiem ir svarīgi ne tikai apsekot savu mežu, bet arī sekot līdzi informācijai, visiem jaunumiem, būt gataviem neskaidrību gadījumā jautāt. Visās situācijās, kas saistās ar mežu, iespējams sazināties ar mežzini. Man palīdzēja Praulienas apgaitas mežzinis Vilnis Trops.
Mūsu īpašumā bija tādas kā salas ar postījumiem. Platību (0,44 ha) pēc VMD sanitārā atzinuma nozāģēja 2023. gada augustā. Ja ir ciršanas apliecinājums, kas izdots pēc sanitārā novērtējuma, tad pēc izciršanas ir iespēja atjaunot savu mežaudzi ar simtprocentīgu projekta atbalstu meža ieaudzēšanai un trīsreizējai kopšanai. Pieteicos iepriekšējā kārtā 2024. gada janvārī, un šogad saņēmu ziņu, ka ir palielināts atbalsts kopšanai.
2024. gadā egļu astoņzobu mizgrauža savairošanās esot samazinājusies, iespējams, arī kādu dabisko vai klimatisko apstākļu ietekmē. Dabā arī visi procesi notiek, ir, kad kādi apstākļi veicina kukaiņu savairošanos, lielāku agresivitāti. Ir bijis mizgraužu uzbrukuma kalngals, kam attiecīgi sekos kritums. Pilnībā egļu astoņzobu mizgrauzi nevarēs izskaust, jo tas nav iespējams. Protams, palīdzēja arī feromonu slazdu izvietošana Latvijas valsts mežos, kas tomēr nav lēti privāto mežu īpašniekiem. Mizgrauzis bija, ir un būs, tikai pašiem meža īpašniekiem ir jābūt vērīgiem. Gribēju uzsvērt, ka ir laikus jāapseko savs mežs, jābūt vērīgiem. Nedrīkst lolot cerības, ka mizgrauzis nograuzīs divus, trīs kokus un liksies mierā, ka lielas skādes nebūs. Man neviens nepateica, ka, lūk, mežā eglēs uzdarbojas mizgrauži. Ja tie ir, tad ir ļoti agresīvi. Tāpēc jau arī ir noteikums, ka ir jāizvāc svaigi invadētie un zāģētie koki, kas ar savu smaržu piesaista mizgraužus. Pilnīgi piekrītu, ka mežistrāde no 1. aprīļa ir jābeidz, jo mizgrauži pēc ziemas pamostas.

#SIF_MAF2024

18.02.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px