Sabiedrībā plašas diskusijas un lielu neapmierinātību ir raisījušas Nīderlandes futbola kluba Amsterdamas „Ajax” līdzjutēju nekārtības pie Brīvības pieminekļa 23. janvāra vakarā. Nacionālā apvienība pat pieprasīja iekšlietu ministra Riharda Kozlovska demisiju, uzskatot, ka netika nosargāta valsts svētvieta. Viedokli par lēmumu turpmāk starptautisku futbola maču laikā liegt faniem pieeju Brīvības piemineklim lūdzu izteikt Madonas novada domes deputātam Andrim Saknem un Ļaudonas un Kalsnavas pagastu pārvalžu vadītājam Artūram Portnovam.
Tādas nekārtības nevar pieļaut
– Godīgi sakot, tieši tā būtu arī jārīkojas. Šādu starptautisku futbola spēļu laikā, kad Latvijā ierodas vairāki tūkstoši līdzjutēju no citām valstīm un viņu vidū ir arī agresīvi noskaņoti fani, piekļuve Brīvības piemineklim noteikti ir jāierobežo. Nevar pieļaut, ka mūsu svētvietā tiek sarīkotas tādas nekārtības, tiek šautas petardes, tādā veidā pakļaujot lielam riskam nodarīt kaitējumu pašam Brīvības piemineklim, – atzīst Andris Sakne. – Brīvības piemineklis neskarts izturēja visus padomju laikus, bet tagad tas tiek apdraudēts no ES valsts futbola fanu puses. Labi vēl, ka nedauzīja skatlogus, nededzināja mašīnas, jo pēc zaudējuma, līdzīgi kā dažās citās valstīs, arī pie mums tā varēja būt. Katrā ziņā mums kā ziemeļnieciskai tautai to ir grūti saprast, ka tā var rīkoties futbola līdzjutēji, kuri dzīvo valstī ar ļoti augstu dzīves līmeni, bet nezina, ko, ierodoties citā valstī, var atļauties, bet ko nekādā gadījumā nevajag darīt.
Jāliedz pieeja
– Ar faniem starptautisku spēļu laikā cīnīties jau citādi nevar, viņu darbības, kā esmu novērojis, daudzviet pasaulē var tikai regulēt. Protams, piekļuve Brīvības piemineklim un citiem svarīgiem latviešu tautas simboliem šādos pasākumos ir jāliedz, attiecīgi teritoriju norobežojot, – uzsver Artūrs Portnovs. – Es domāju, ka iekšlietu ministram nav jādemisionē. Mums Latvijā jau nav tik lielas pieredzes, mēs esam jauna valsts un tādas nozīmīgas starptautiskas futbola spēles notiek diezgan reti, bet pozitīvi ir tas, ka tomēr bija uzaicināta Nīderlandes policija. Manuprāt, tas bija pareizi, ka no fanu bara netika rauti nekārtību cēlāji, jo tad situācija varēja kļūt nekontrolējama. Labi, ka pēc spēles, kurā „Ajax" zaudēja, neizcēlās jaunas nekārtības, netika dauzīti veikalu skatlogi un dedzinātas mašīnas, bet pēc zaudējuma jau varēja būt visādi. Taču, nenoliedzami, secinājumi ir jāizdara un ir jāmācās no pieļautajām kļūdām.
31.01.2025.