Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Veselības ministrijas ierosinājums

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 12.12.2024.

Burtu lielums

Veselības ministrija (VM) rosina nodrošināt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus vien tiem pilsoņiem, kuri būs deklarējuši savu dzīvesvietu vai strādās Latvijā. Ministrijā skaidro, ka ar “deklarēšanas principa” ieviešanu tiks liegta iespēja ārzemēs dzīvojošajiem turpināt saņemt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus Latvijā un tādējādi ierobežot veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību vietējiem iedzīvotājiem. Viedokli par VM iniciatīvu lūdzu izteikt Madonas novada domes deputātiem Andrim Saknem un Artūram Grandānam.

Pareizs lēmums
– Varam domāt, ko gribam, bet tas ir pareizs lēmums. Mēs tomēr šeit dzīvojam, strādājam un maksājam nodokļus, un mums, kuri ir deklarēti Latvijā, būtu jāsaņem valsts apmaksāta veselības aprūpe, – atzīst Andris Sakne. – Savukārt ārzemēs strādājošajiem medicīnas pakalpojumiem Latvijā ir jābūt pieejamiem par maksu. Turklāt viņi savās mītnes zemēs var iegādāties veselības apdrošinašānas karti un tad ar to arī Latvijā varēs ārstēties bez maksas, jo šeit saņemtos medicīnas pakalpojumus apmaksās mītnes valsts. Daudzi jau speciāli brauc uz Latviju, lai apmeklētu ārstus, speciālistus, izmantotu zobārtsniecības un citus pakalpojumus.

Pakalpojumi – kvalitatīvi
– Es diezgan daudz esmu iedziļinājies šajā jautājumā, apmeklējot diasporas ārzemēs. Kā, piemēram, Francijā un Norvēģijā esmu runājis ar tur strādājošajiem latviešiem. Ārzemēs dzīvojošie latvieši ļoti novērtē veselības aprūpes sistēmu Latvijā. Ne Francijā, ne Norvēģijā medicīniskie pakalpojumi neesot tik kvalitatīvi kā pie mums, kaut gan mēs paši tos daudz kritizējam. Katrā ziņā ārzemēs strādājošie tos vienmēr labprāt izmanto, gan apmeklējot ārstus, gan veicot izmeklējumus un analīzes, gan veicot operācijas, – uzsver Artūrs Grandāns. – Turklāt viņi par to ir gatavi maksāt, jo vismaz lielākajai daļai tā nav problēma. Protams, kamēr pastāv šāda iespēja, ir arī tādi, kas pie mums saņem valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, līdz ar to VM priekšlikums ir atbalstāms. Domas šai ziņā gan dalās. Kā televīzijā izteicās daži ārzemēs dzīvojošie, arī viņi taču sildot Latvijas ekonomiku, piemēram, sūtot uz šejieni saviem tuviniekiem naudu, bet tas ir cits stāsts. Es uzskatu, tas tomēr nav pareizi, ka, ja cilvēks maksā nodokļus citur, valsts apmaksātos medīciniskos pakalpojumus var saņemt Latvijā, viņiem šie pakalpojumi būtu jaāpmaksā tai valstij, kur tiek maksāti nodokļi.

13.12.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px