Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Tūrismā novērtē radošu sadarbību

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 07.11.2024.

Tūrismā novērtē radošu sadarbību
Burtu lielums

Kāda bija pagājusī tūrisma sezona, to nesen vērtēja tūrisma vietu saimnieki, tiekoties pasākumā “Tūrisma launags”, kas šoreiz norisinājās “Mārcienas muižas” semināru zālē.

Pirms tam "Mārcienas muižas" vadītāja Ilita Pakārkle iepazīstināja ar muižu, tās piedāvājumu, izrādīja telpas, uzsverot, ka jebkurš pakalpojums ir pieejams visiem interesentiem, nav jābūt viesnīcas viesim, lai apmeklētu restorānu vai SPA zonu.
Madonas novada pašvaldības tūrisma darba organizatore Sanita Soma fotostāstā atsauca atmiņā nozīmīgākos notikumus.
– Gads ir bijis darbīgs, iesākās ar izstādi "Balttour 2024", ir pabūts kopā divās Lietuvas pilsētās – Šauļos un Rokišķos. Aprīlī uzsākām mācību semināru "Praktiskā viesmīlība". Bijuši daudzi ceļotāju pasākumi, Putnu dienas Lubāna mitrājā, arī Cesvainē, Ērgļos esam atklājuši dabas taku, Muzeju nakts, regulāri notiek vilcienu ekskursiju dienas, veloekskursijas, pagastu ekspedīcijas, piedalījāmies "Mājas kafejnīcu dienās", bijušas autoekskursijas, radošās darbnīcas, dabas ekspedīcijas, ekskursijas Teiču un Krustkalnu dabas rezervātā.
Pagājušajā gadā "Tūrisma brokastīs" tika nolemts, ka tūrisma informācijas bukletā krievu valodu aizstās ar vācu valodu. Nākamgad drukātā formā neizdos jaunu ceļvedi (turpmāk to izdos ik pēc diviem gadiem), bet būs specializēta informācija par draudzīgām vietām ģimenēm ar bērniem. Būs drukāta vilciena ekskursiju dienu reklāma, ikmēneša pasākumu plāns, ko izvietosim novada kafejnīcās. Palielinās informācijas izvietošana digitālajos rīkos – Facebook, Instagram, TikTok, jo cilvēki arvien vairāk dzīvo digitālajā vidē. Pieaug arī visitmadona.lv
apmeklētāju skaits, sekotāju skaits Madonas, Ērgļu, Cesvaines, Lubānas mitrāja TIC informācijai. Reklamējamies arī žurnālos, pērn bija maršruts "No "Ērgļiem līdz Gaiziņkalnam", šogad – par Lubānu. Arī ar Lietuvas auditoriju strādājam, bija raidījumi par Cesvaini, par Lubāna ezera apkārtni. Tūrisma aktivitātes notiek arī caur LIAA. Arī ReTV raidījums "Brīvdienas sākas tagad" daudziem jau ir pazīstams. Noderīgi ir arī izvietotie audiogidi, vairāki no tiem ir Ērgļos, "Brakos", "Briežkalnā", arī Gaiziņkalnā u. c. Jauns stends ir pie Bolēnu avota, Liezēres pagastā, izveidots fotostūrītis pie Lubāna ezera. Arī mājaslapā ir izvietoti daudzi fotostāsti. Mūsu TIC vada ekskursijas, iekārto izstādes. Ir arī starptautiskie Interreg projekti, kur piedalās Cesvaines pilsmuiža, lai palielinātu vides pieejamību, Lubāna mitrāja TIC piedalās ūdenstūrisma veicināšanā, kā arī esam Vidzemes tūrisma sadarbības tīklā ar diviem produktiem – "Zaļais ceļš Rīga-Ērgļi" un putnu vērošanas projekta aktivitātes Lubāna mitrājā.
Pirms sezonas vērtējumu izteica saimnieki, klusuma brīdis un domas tika veltītas mūžībā aizsauktajai radošajai cesvainietei Ilvai Ozolai ("Divi Torņi").
Sezonas vērtējumā "Ērgļu stacijas" saimnieks Māris Olte cita starpā uzsvēra: – Ja zelta rudenī pie mums ir atbraukusi McLaren zaļa automašīna, kas fotografē visās vietās, tad saprotu, ka cilvēki labā nozīmē ir ko sapratuši, ja reiz brauc uz šejieni. Zelta rudens Ērgļu pusē bija pat labāks nekā vasaras mēneši.
– Šī bija SUPu vasara, jo pateicoties biedrībai "Kontaktligzda" ir pieejami 8 SUP dēļi, kas visu vasaru bez maksas tika lietoti, supoja gan jauni, gan veci, tālākais viesis bija atbraucis no Norvēģijas, – atzīmēja Lubāna mitrāja TIC konsultante Irina Mālniece.
Zīmola #VIEDI piedāvājumam "Vakars uz ezera" aizritēja astotā sezona, plostojot pa Kāla ezeru. Artūrs Gailītis uzsvēra: – Vasara bija karsta, jaunums bija uzsāktā koncertsērija, ko turpināsim nākamgad. Unikalitāte ir plosts ar vakariņām, un šo konceptu saglabāšu. Mūsu klients ir nedaudz specifiskāks, un vislabākā reklāma ir no mutes mutē. 
– Vasara darbīga, gads raibs. Mazāk klientu skaita ziņā, mazāk grupu, ko vadā TIC, jo pasākumi aizvirzās uz Cesvaines pili. Taču mums ir stāstu vakari, tikšanās, pagalmā sarīkotas trīs zaļumballes – Muzeju naktī, vasaras Saulgriežu naktī un Cesvaines pilsētas svētkos kopā ar pūtēju orķestri. "Piedzīvojumi dabā" pie mums ir atveduši 41 grupu, ap 1000 apmeklētāju, daudz bērnu un jauniešu. Šogad ieradās arī vairāk ārzemnieku (20 % viesu) – no Austrālijas, Dienvidamerikas, Polijas, kā arī no vāciski runājošajām valstīm, bet eksotiskākais bija pāris no Tasmānijas, – ieskatu sniedza Cesvaines TIC vadītāja Laura Smudze.
Izskanēja ierosinājumi, kā sadarboties, vienam otru papildināt. Piemēram, "Lielo Kupru" Īstā latvju saimniece Silvija Čurkste atgādināja: – Ja kādam piesakās grupa, ko saimnieki nevar uzņemt, to neatgrūdiet, iesakiet citus tuvākos novada uzņēmumus. Līdzīgi var piedāvāt arī Madonas novada produkciju.
– Mums katrs nākamais gads ir labāks par iepriekšējo, daudz uzmanības veltām mārketinga aktivitātēm, – vērtīgs bija atpūtas vietas "Sniegi" saimnieces Lanas Pužules ierosinājums, lai naktsmītņu vietās būtu pieejama tūrisma informācija, kā un kur pavadīt dienu, ko apskatīt vai padarīt.
Sadarbības piemēru minēja Cesvaines brīvdienu mājas "Pie Sievasmātes" saimniece Anita Greidiņa: – Ja Madonā notiek kādi pasākumi, pie mums vairāk brauc nakšņotāju. Ierodas arī draugu grupas ar velosipēdiem vai motocikliem.
Braucot pa Lubānas novada tūrisma vietām, pa ceļam uz akmens parku "Vaidavās" iebraukt ciemos aicināja arī Meirānu rokdarbniece Gunta Sandere.
– Šogad, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, grupu skaits ir dubultojies, – stāstot par ekskursiju un augu, dabas produktu degustācijas piedāvājumu, tostarp dažādu eļļu spiešanu, izcēla arī "Meistars Sarkaņos" Māris Dolbe.
– Sezona, kas noslēdzās 31. oktobrī, bija skaista, ar apmeklētājiem arī no ASV, Skandināvijas valstīm, Lielbritānijas vēstnieku. Visas nedēļas nogales septembrī, oktobrī bija aizpildītas, – uzsvēra Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistes, ekskursiju gides dabas rezervātos Regīna Indriķe un Diāna Selecka.
Braukt uz Vestienas pagasta "Piekūnu" pļavām un apbrīnot jumstiņu gladiolas jūlijā ieteica Anita Ločmele, kā arī apmeklēt Kalna namiņu, Zvaigžņu namiņu, spēka un vēlmju vietas u. c.
– Sadarbība jāturpina, – tūrismu ar radošu garu salīdzināja Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Artūrs Čačka.
– Cik katrs esam radošs, tik arī labi ies. Ja saimnieki saka, ka ir labāk, tas liecina, ka esat radoši.
To, ka viesu uzņēmējiem ir jābūt atvērtiem, arī labiem stāstniekiem,"Tūrisma launaga" desertā atgādināja arī uzaicinātais viesis Kārlis Kazāks.


08.11.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px