Aizvadītajā sestdienā visā Latvijā veiksmīgi norisinājās Lielā talka ar devīzi „Par tīru un zaļu valsti. Dāvana Latvijai 90. gadadienā". Lielās talkas organizatoru apkopotā informācija liecina, ka tika savākti vismaz 86 787 maisi atkritumu.
Visaktīvāk talcinieki darbojušies Vidzemē, savācot 43 681 maisu atkritumu, no tiem 13 tūkstošus maisu palīdzēja piepildīt Rīgas iedzīvotāji. Kurzemē talkas vietās savākti
19 199 maisi, Latgalē – 16 635 maisi, bet Zemgalē – 7272 (viena maisa ietilpība ir 50-60 litru).
Precīzu savākto atkritumu apjomu un informāciju par talkas dalībnieku skaitu pašvaldībās Lielās talkas organizatori apkopos līdz nedēļas beigām, kad tiks saņemtas ziņas no atkritumu poligoniem un pašvaldību koordinatoriem. Kopējais savākto atkritumu skaits varētu pieaugt par trešdaļu.
Kopumā talka notika 512 vietās 364 pašvaldību teritorijās, neskaitot individuālos talkas dalībniekus, kas devās sakopt privātīpašumus vai vietas, kur pašvaldības nebija nozīmējušas talkas koordinatorus.
Arī mūsu – Madonas – rajonā daudzviet sestdien valdīja rosība. Talcinieki atkritumus vāca ceļmalās, ezeru krastos, savu īpašumu teritorijās, sakopa daudzdzīvokļu māju koplietošanas teritorijas, kā arī ievērojami samazināja atkritumu kalnus mežos, kur to diemžēl, kā pārliecinājās talkas dalībnieki un organizētāji, ir visvairāk. Lai tos savāktu, čaklo talcinieku roku, kā pēc talkas televīzijā atzina arī premjers Ivars Godmanis, ir krietni vien par maz – to aizvākšanai ir vajadzīga jaudīga tehnika. Tikai tad Latvijas meži kļūs zaļi un tīri.
Plašāku ieskatu Lielās talkas norisē Madonas rajonā, it īpaši, kā talcinieki strādāja Madonas pilsētā, Mētrienas un Ļaudonas pagastā, kur Lielās talkas dienā iegriezās arī „Stars", sniegsim nākamajā laikraksta numurā. Tiesa, Madonas pilsētā Lielā talka notika jau piektdien – 12. septembra pēcpusdienā.
– Talkas dienā savācām aptuveni 37 kubikmetrus atkritumu jeb piepildījām piecus lielos konteinerus. Maisos nerēķinājām, jo atkritumi tika izbērti konteineros un maisi ar atkritumiem piepildīti vairākkārt. Talku aktīvi atbalstīja Madonas Valsts ģimnāzijas un Madonas pilsētas 1. vidusskolas skolēni (aptuveni 600), tāpat arī iestāžu, organizāciju, uzņēmumu un firmu pārstāvji, piemēram, SEB bankas, „Rimi" un „Supernetto", Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Madonas nodaļas, Madonas bērnu un jauniešu centra, pirmsskolas izglītības iestādes „Kastanītis", domes darbinieki, – madoniešu aktivitāti raksturo Madonas pilsētas labiekārtošanas darbu speciāliste, talkas koordinatore Gita Lutce.
Lielās talkas organizatori Madonā pateicas visiem tās dalībniekiem, bet īpašs paldies Madonas bērnu un jauniešu centra direktorei Gunitai Kļaviņai, kas talcinieku ēdināšanai, ņemot vērā lietaino laiku, atvēlēja telpas Madonas BJC, un, protams, pirmsskolas izglītības iestādei „Saulīte" par gardo cienastu talkas noslēgumā.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA
OĻĢERTA SKUJAS foto