Jau nedēļa mūs šķir no brīža, kad Latvijas gaisa telpu un NATO ārējo robežu pārkāpa ar sprāgstvielām aprīkots krievu Shahed tipa kaujas drons, ielidojot dziļi mūsu valsts teritorijā, bet jo-
projām jautājumu, kā tas tika pieļauts, ir vairāk nekā atbilžu. Viedokli, vai Latvijā ielidojušais Krievijas drons bija jānotriec uzreiz, un kā šādos gadījumos būtu jākomunicē ar sabiedrību, lūdzu izteikt Murmastienes un Varakļānu pagasta pārvalžu vadītājam Jānim Mozgam un Cesvaines apvienības pārvaldes vadītājam Vilnim Špatam.
Viela pārdomām
– Manuprāt, mums vēl ir daudz jāmācās, tai skaitā, kā sniegt patiesu informāciju iedzīvotājiem arī tad, kad notiek šādi incidenti, turklāt tas jādara operatīvi. Sākumā pat izskanēja tikai par Krievijas robežu, bet kāda tur Krievijas robeža, ja drons nogāzās tepat mums blakus kaimiņos – Rēzeknes novada Gaigalavas pagastā, – atzīmē Jānis Mozga. – Man nav saprotams, kā kaut ko tādu vispār var pieļaut, kad kaujas drons ielido tik tālu mūsu valsts teritorijā. Kaut kas ir jāmaina arī stratēģiski, ņemot vērā, ka mums kaimiņos ir Krievija un kāda tā ir. Nav arī pieņemami, ka par šo incidentu iedzīvotājiem paziņo tik novēloti, uz to noteikti ir jāreaģē ātri un precīzi. Nav ko baidīties, neviena priekšā galva un mugura nav jāklana, bet gan šādi droni jānotriec uzreiz. Katrā ziņā mūsu Aizsardzības ministrijai ir viela pārdomām un daudz kas ir jālabo un jāpilnveido.
Bija jānotriec uzreiz
– Ar kaujas droniem Latvijai tā ir pirmā pieredze, bet tā jau mēs pie cita veida droniem pamazām sākām pierast. Nupat otrdien, iznākot savas mājas pagalmā, sadzirdēju dīvainu skaņu. Pirmajā brīdī nodomāju, vai tās ir bites, kas saulainajā laikā pie kājām sīc, bet tad pacēlu galvu un ieraudzīju, ka virs manis ir neliels drons. Domāju, ir vietā jautājums, kāpēc tam būtu jālido virs mana īpašuma un kaut kas jāfilmē vai jāfotografē, – uzsver Vilnis Špats. – Attiecībā uz Latvijas teritorijā ielidojušo krievu kaujas dronu, manuprāt, tas bija jātriec nost, kaut gan, protams, es neesmu militārists un manā rīcībā nav arī visas informācijas. Taču, manuprāt, ja Latvijā ielido kāds potenciāli bīstams, svešs objekts, tas būtu jāiznīcina pēc iespējas ātrāk, lai nenodarītu kaitējumu un neciestu iedzīvotāji. No malas tas izskatās ļoti jocīgi, ja tāds spridzeklis – kaujas drons – tik tālu var ielidot Latvijas teritorijā, turklāt vēl mācību „Namejs" laikā. Kaut kas šajās birokrātiskajās procedūrās, kas netiek līdzi reālajai situācijai, ir steidzami jāmaina, lai šādus incidentus vairs nepieļautu un arī iedzīvotājus varētu savlaicīgi informēt.
13.09.2024.