Jau daudzus gadus, braucot pa valsts autoceļu Madona—Jēkabpils garām Lazdonas centram, lielu neizpratni raisa savulaik zvēraudzētavas „Madona” iesāktā, bet tā arī nepabeigtā ēka Lazdonas ezera krastā, uz kurieni bija iecerēts pārcelties saimniecības kantorim, kultūras namam un to izmantot citām vajadzībām.
Laika zobs to nav saudzējis, arī saimniecība sen jau neeksistē. Tiesa, sākumā, kamēr visiem ēkas korpusiem vēl turējās jumts, bija visai lielas cerības, ka iesāktā būvniecība tiks pabeigta un šo īpašumu, kas atrodas stratēģiski ļoti izdevīgā vietā, kāds darbīgs uzņēmējs iegādāsies un dos tam jaunu elpu. Taču, izrādās, arī tagad viss vēl nav zaudēts. Situāciju lūdzu komentēt Madonas apvienības pārvaldes vadītājam Guntim Ķeverim.
– Šim īpašumam tiek meklēts jauns saimnieks. Viena izsole ir notikusi, bet pagaidām bez rezultāta. Tiesu izpildītājs, cik zinu, noteikti rīkos atkārtotu izsoli un mēģinās pārdot šo īpašumu. Šo ēku ir pētījuši arī būvinženieri, nosakot, ko ir iespējams atjaunot, bet kas ir jaucams nost. Bēdīgā stāvoklī ir jumta daļa, turpretī sienas ir gana labas un izmantojamas. Katrā ziņā visas iespējas vēl nav izsmeltas, visas cerības šo ēku atjaunot vēl nav zudušas. To, piemēram, var pārveidot un izmantot kā biroja ēku, viesnīcu, saistīt ar tūrisma jomu, – uzsver Guntis Ķeveris.
Viņš atzīst, ka Lazdonai ir visas iespējas attīstīties. Ir samērā daudz arī to, kuri interesējas par iespējām pārcelties uz dzīvi šeit un pēc tam arī iegādājas īpašumus tieši Lazdonā. Te ienāk jaunas ģimenes, jauni cilvēki, kuriem ir cits skatījums un kuri redz Lazdonas attīstību jaunā gultnē. Katrā ziņā Lazdona arī pēc pagasta pārvaldes pārveides par pakalpojuma sniegšanas centru Lazdonas pagastā un vienotas iestādes – Madonas apvienības pārvaldes – izveides (no šī gada 1. marta) arī turpmāk būs pašvaldības redzeslokā. Tiek domāts par uzlabojumiem dažādos virzienos, ir izstrādāts arī rotaļu laukuma izbūves projekts Lazdonas centrā.
Savukārt vaicāts par nesakoptiem īpašumiem un vidi degradējošām būvēm, tāpat neizmantotām ēkām gan Lazdonas pagastā, gan Madonas pilsētā, Madonas apvienības pārvaldes vadītājs atzīmē, ka tādas ir vairākas, galvenokārt tie ir šķūnīši, bijušās fermas un citas saimniecības ēkas, kas bojā apkārtējo vidi, bet tās pieder privātīpašniekiem.
Labs instruments nesakopto īpašumu mazināšanā, pēc pārvaldes vadītāja domām, gan pagastos, gan pilsētā ir paaugstinātas Nekustamā īpašuma nodokļa likmes piemērošana. Tas rosina īpašniekus tos iespēju robežās sakārtot vai vismaz piedomāt pie tā, ko ar tiem darīt, ja paši netiek galā, – varbūt labāk tos mēģināt tomēr pārdot.
23.07.2024.