Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Izmanto ikvienu iespēju

ZANE BIKOVSKA

Autors • 17.06.2024.

Izmanto ikvienu iespēju
Burtu lielums

Madonas novads var lepoties ar darbīgiem, drosmīgiem un apņēmīgiem jauniešiem, kuriem rūp dzimtā pagasta vai pilsētas attīstība. Degumnieku pamatskolas 9. klases skolniece SANTA RADZIŅA ir sociāli un sabiedriski aktīva jauniete. Lai gan līdz šim viņa sevi par tādu nesauca, meitenei ir radusies padziļināta interese par iesaistīšanos sabiedriskajās aktivitātēs un procesos.

– Pastāsti, kā aizsākās tava iesaiste sabiedriskajās norisēs?
– Mana iesaiste sabiedriskajā dzīvē aizsākās laikā, kad tika izsludināts jauniešu iniciatīvu konkurss, un mēs ar draudzenēm jau sen domājām par to, kā uzlabot vidi tieši pie mums – Degumniekos. Jau pirms laba laika bijām noskatījušas jauniešu centrā neizmantotu telpu, kuru vajadzētu uzlabot. Aprunājos ar centra vadītāju Daci Kalniņu, viņa man palīdzēja iesaistīties biedrībā, caur kuru iesniedzām projektu un to apstiprināja. Man ir svarīgi, kādā vidē dzīvoju, kas atrodas man apkārt, un esmu gatava pati iesaistīties tās uzlabošanā, nevis gaidīt, ka kāds visu izdarīs manā vietā. Lai gan agrāk es nebiju sociāli aktīva, manī ir radusies interese par to. Šādā veidā varu ko jaunu uzzināt un iemācīties. Noteikti turpināšu līdzdarboties sava pagasta
pilnveidē!

– Cik ilgu laiku prasīja projekta idejas izstrāde, un kādas izmaiņas piedzīvos telpa jauniešu centrā?
– Ja godīgi, projekta plānošana neprasīja daudz laika. Uzzīmējām skici, mums bija savs sapnis, un drīz ķersimies pie darbiem. Līdz šim mācījāmies, vajadzēja noslēgt mācību gadu, un arī projektam piešķirtais finansējums tikai nesen tika saņemts. Šis būs mūsu lielais vasaras darbs. Kopējais projekta finansējums, ko saņēmām Madonas novada jauniešu iniciatīvu konkursā, ir 500 eiro. Par šo naudu plānojam nošpaktelēt un nokrāsot sienas, uzgleznot gleznu, noslīpēt un nolakot grīdu. Esam domājušas arī par mēbelēm, kuras gatavosim un sagādāsim paši. Katrā ziņā tā būs radošā pieeja – būsim dzejnieki, taisīsim no nekā. Bet, ja nopietni, tad mums jau sarunāti daži materiāli, lai varam sākt. Telpa kalpos visiem centra apmeklētājiem, tā ir gana plaša, un šeit atradīsies tenisa galds, novuss un galda hokejs. Līdz šim šī telpa bija pieejama, bet nevienam īsti šeit nepatika uzturēties, jo tā bija nemājīga, varētu pat teikt – nomācoša. Atgādina par laiku, kad te vēl nekā nebija. Ļoti svarīgs iemesls telpas atdzimšanai ir arī tas, ka centru apmeklē dažādi cilvēki un paaudzes, un ne visi grib būt kopā vienā telpā – tad nu šī būs iespēja justies brīvāk un būt savā kompānijā ar draugiem, atpūsties, paspēlēt kādu spēli vai uzrīkot pasākumu. Projektu vērtēja žūrijas komisija Madonā. No iesniegšanas brīža pagāja apmēram mēnesis, visu šo laiku ik pa laikam satraukti pārbaudīju epastu, ļoti gribējās zināt rezultātu. Cik priecīgas bijām, kad saņēmām pozitīvu atbildi!

– Spēks slēpjas komandas darbā – tu noteikti vēlies pateikt paldies pārējiem projektā iesaistītajiem.
– Vislielākais paldies „13. km" vadītājai Dacei Kalniņai par to, ka mūs iesaistīja projekta rakstīšanā, jo bez viņas mēs nebūtu tur, kur esam tagad. Un, protams, paldies manām draudzenēm Līgai Pommerei un Annai Brokai par idejām un palīdzību projekta rakstīšanā. Anna apmeklē mākslas skolu, tāpēc viņa gleznos zīmējumu uz sienas. Pirms projekta iesniegšanas sagatavojām zīmētu skici, kur uzskatāmi parādījām savu ideju, kāda telpa izskatīsies pēc tam. Grūtāk veicās ar krāsas aprēķināšanu. Ir tiešām grūti saprast, cik litru krāsas nepieciešams konkrētiem kvadrātmetriem. Turklāt telpā nav tikai četras sienas – tur ir dažādi izvirzījumi, pa vidu dekoratīvi stabi. Rēķinājām, lai varētu uzlabot arī grīdu. Par palīdzību aprēķinos un mērīšanā jāsaka paldies Normundam Melngailim. Ļoti ceram, ka finansējums visam pietiks, bet, ja nu tomēr ne, mums padomā ir uzrunāt sponsorus. Patīkami, ka arī citi jaunieši novērtē mūsu ideju un jau ir izteikuši vēlmi palīdzēt.

– Varbūt esi domājusi par dalību NVO vai kādā biedrībā? Kur iesaisties, ko dari pašlaik?
– Es gribētu darboties NVO, bet pagaidām drosmes nepietiek. Jūtu, ka vēl jāmācās, jāpieaug. Iesaistīties vilina kāda jauniešu organizācija vai biedrība, kas darbojas lauku teritorijā. Es mēģinu iesaistīties visur, kur vajag palīdzību. Šogad pieteicos un saņēmu brīvprātīgā darba grāmatiņu. Tagad, darbojoties ārpus skolas, piemēram, jauniešu centrā palīdzot dažādos darbos, pelnu stundas. Stundas ieraksta darba vadītājs, kuram palīdzam. Pēc tam gada nogalē stundas tiek saskaitītas un, ja ir nostrādātas vismaz 60, saņemsim novada domes priekšsēdētāja parakstītu apliecinājumu par padarīto. Arī darbs projektā, kad veiksim remontu, būs brīvprātīgais darbs. Nekad nebiju iedomājusies, ka tas ir tik interesanti un arī vērtīgi. Tā jaunietis gūst pieredzi, kas nepieciešama, stājoties pirmajā darba vietā. Pašlaik plānojam par turpmākajiem remontdarbiem. Tikko kā beigusies skola, un varam ķerties klāt. Dosimies iegādāties krāsas un materiālus. Pieņemu, ka varbūt neies tik raiti, kā cerēts, jo vienmēr nevarēsim sanākt kopā visas. Jauniešu centrā man patīk sarunas ar draugiem, tējas dzeršana un ideju ģenerēšana. Dace mums reizēm piespēlē dažādus konkursus, tad cenšamies piedalīties. Nesen bija konkurss par zero waste tēmu un tapa interesantas bildes.
Darbošanās process ir aizraujošs un, ja vēl izdodas labs rezultāts, rodas gandarījuma sajūta!

– Padalies ar viedokli par jauniešu aktivitāti un interesi būt sabiedriski aktīviem!
– Reizēm aktivitātes trūkums ir lielā slodze skolā un pulciņos. Ir jaunieši, kas vēl paspēj apmeklēt mūzikas un mākslas skolu, bet, kas dara, tas izdara! Vēl mazs mīnuss ir transports – skolas autobuss kursē konkrētā laikā, un, ja to nokavē, tad nevar tikt mājās. Tādēļ reizēm pietrūkst laika, bet arī tas ir risināms. Varbūt to varētu saukt par jaunatnes maksimālismu, bet man šķiet, ka mēs daudz ko varam mainīt un ietekmēt – dažas idejas nemaz neprasa lielu finansiālo ieguldījumu. Piemēram, nesen pie „13. km" uzstādījām grāmatu apmaiņas skapi. Mēs esam runājušas savā starpā, ka varbūt Degumniekos varētu tapt kāds vides objekts. Varētu izgatavot āra spēles, tas būtu interesanti. Varbūt taps kāds sienu gleznojums, lai atdzīvinātu ikdienu. Lielākā daļa mana pagasta jauniešu ir ļoti aktīvi, bet ir arī tādi, kuri neiesaistās nekur, jo viņiem ir citas intereses. Es gribētu, lai jaunieši vairāk iesaistītos projektos un tamlīdzīgās aktivitātēs.

#SIF_MAF2024

18.06.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px