Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Baltijas valstu jaunieši projekta ietvaros iepazīst sociālo ilgtspēju

ZANE BIKOVSKA

Autors • 16.05.2024.

Baltijas valstu jaunieši projekta ietvaros iepazīst sociālo ilgtspēju
Burtu lielums

Nevar noliegt, ka lielākā daļa mūsdienu jauniešu ir apveltīti ar asu prātu un loģisko domāšanu — to pierāda gan dalība konkursos un erudīcijas spēlēs, gan veiksmīgi starti olimpiādēs. Attīstīt un pilnveidot sevi iespējams dažādos veidos — arī nesaistīti ar tiešu mācību procesu. Aizvadītajā nedēļā Kusas pamatskolas 8. klases jaunieši un mācībspēki uzņēma ciemiņus — jauniešus no Lietuvas un Igaunijas, lai nedēļas garumā kopīgi piedalītos Nordplus projektā NPJR-2023/10176 „Radīsim nākotni kopā!” („Let’s create the future together!”).

– Projekta koordinators ir Klaipēdas proģimnāzija, bet otrs partneris – Tartu Mart Reinik pamatskola. Ar šīm skolām veiksmīgi sadarbojāmies jau pirms vairākiem gadiem, tāpēc labprāt piekritām uzaicinājumam īstenot arī šo jauniešu apmaiņas projektu. Gadu gaitā (starptautiskos projektos piedalāmies jau no 1998. gada) esam pārliecinājušies par būtisku pievienoto vērtību jauniešu izaugsmē, ko dod līdzdalība šādos projektos – paplašinās redzesloks, dzīvē jāpielieto svešvalodu prasmes, jāprot risināt dažādas problēmsituācijas, jāuzņemas atbildība un katram sevī jāattīsta spēja pieņemt pasaules dažādību. Mūsu projektā to sauc par sociālo ilgtspēju, – ar projektu un tā īstenošanas mērķiem iepazīstina projekta koordinatore Kusas pamatskolā Ilona Sāre.
– Projekts tika uzsākts 2023. gada 1. septembrī un tiks noslēgts 2025. gada 31. augustā. Projekta darbā tieši iesaistīta 8. klase un nedaudz jaunāki skolēni no partnerskolām. Šajā mācību gadā esam centušies noskaidrot projekta atslēgas jēdziena „sociālā ilgtspēja" nozīmi un saprast, ko tas nozīmē mums katram personīgi. Ir izveidots projekta logo. Prieks, ka balsošanā tika izvēlēta tieši mūsu skolēnu Aleksandra Zālīša un Kārļa Rudzīša ideja. Esam gatavojuši Starptautiskās Tolerances dienas plakātus, un pie katras skolas rudenī stādījām sīpolpuķes, kuru ziedēšanu baudām pašlaik.
No 6. līdz 10. maijam Latvijā tika organizēta visu projektā iesaistīto klātienes tikšanās. Jauniešu apmaiņas projektos viesošanās vienam pie otra, dzīvojot ģimenēs, ir svarīgākā aktivitāte.
– Viesi pie mums ieradās 6. maija pēcpusdienā, kad skolā mazliet iepazināmies, savukārt 7. maija rīta cēliens tika veltīts projekta atklāšanas ceremonijai un skolu prezentācijām – skolēni stāstīja par savām skolām, jauktās komandās piedalījās foto medībās Kusas skolā un Kahoot! viktorīnā par visām trim Baltijas valstīm, mācījās latviešu valodu un, protams, prezentēja to, ko uzzinājuši par sociālo ilgtspēju. Pēcpusdienā ciemojāmies Madonas jauniešu centrā „Kubs", kopā ar Edmundu Vestmani dziedot „Kaiju", ko balsošanā Kusā atzina par mūsu populārāko dziesmu. Citās aktivitātēs arvien labāk iepazinām viens otru, gatavojot nozīmītes un aizrautīgi iesaistoties improvizācijas teātra spēlēs. Trešdien pabijām Biksēres parkā un brīnījāmies par Andra Trečaka senlietu kolekciju, kas arī ir viens no sociālās ilgtspējas piemēriem – saglabāt un atdzīvināt seno. Tāpat kā Gulbenes Bānīša programmā, kas aizrāva itin visus. 9. maijā viesiem pārsteigumu sagādāja Kusas skolas SMU pārstāvji, īpaši uzņēmums „Nāc pie Raivjiem!". Tas ir sociāli atbildīgais uzņēmums, kur mūsu puiši reklamē un tirgo Dzelzavas Pakalnu pamatskolas skolēnu darinājumus. Pēc tam – sports un radošās darbnīcas, gatavojot sirsnīgas veltes mammām. Vakarā kopā ar ģimenēm mūs laipni uzņēma Haralda Medņa Dziesmusvētku skolā, kurā iepazinām dziedāšanas tradīcijas. Tas notika ne vien klausoties Dziesmusvētku skolas vadītājas Santas Jaujenieces interesanto stāstījumu, bet arī vakarējot, kā šai vietā jau tradicionāli iesākts. Kamēr maizes krāsnī cepās Airas Pūces maizīte un uz lielā galda tika uzburts mammu cienasts, siltu un latvisku noskaņu palīdzēja radīt Zanes Imšas dziedātās dziesmas. Īpaši aizkustinoši izskanēja visu, arī lietuviešu un igauņu, kopā dziedātā tautasdziesma „Silta, jauka istabiņa". Tā bija kā mazais paldies mūsu mammām, kam šonedēļ bija jāparūpējas arī par ciemiņu bērniem, – aizvadīto tikšanos nedēļas garumā atminas Ilona Sāre.
Piektdien visi turpināja pētīt ilgtspēju izzinošās ekskursijās „Getliņos EKO" un „Neredzamajā pasaulē" Rīgā. Šajā izbraukumā jaunieši iepazinās ar atkritumu pārvērtībām ekoloģiski noderīgos produktos, kā arī mēģināja mazliet iejusties neredzīgo cilvēku izjūtās. Vēlāk visi pārdomu pilni atvadījās no ciemiņiem un devās katrs uz savām mājām, lai oktobra sākumā satiktos Tartu. Ilona Sāre pauž, ka lielākais izaicinājums šajā projektā ir prast izkāpt no komforta zonas un mācēt saprast, pieņemt citādo un sadarboties. Sociālā ilgtspēja esot liels izaicinājums mums visiem.
– Sirsnīgs paldies mūsu brīnišķīgajām, atsaucīgajām, drosmīgajām ģimenēm, atbalstītājiem Aronas pagastā un skolā, īpaši Inesei Skraustiņai par atraktīvo tulkošanu, pavārītēm, Ivetai Kaparkalējai un Dacei Cāzerei no skolas „1. stāva", „Kuba" entuziastiem Laurai Zariņai, Inesei Zīlei un Edmundam Vestmanim, Dziesmusvētku skolas saimniecēm Santai Jaujeniecei un Zanei Kumsārei, dziesmu burvei Zanei Imšai, DAN studijai par krāsainajiem, gaismas pilnajiem projekta logo dekoriem, – pateicību izsaka Ilona Sāre.

17.05.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px