Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Ne tikai balti klāti galdi

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 02.05.2024.

Burtu lielums

Rīt, 4. maijā, aprit jau 34 gadi, kopš LR Augstākās Padomes deputāti nobalsoja par LR Neatkarības deklarācijas pasludināšanu. Vēlāk tā tika noteikta par svētku dienu un nedaudz mainīts arī nosaukums, nosakot to kā LR Neatkarības atjaunošanas dienu.

Beidzamajos gados daudziem tā jau kļuvusi par Baltā galdauta svētkiem. Nenoliedzami, tie šajā dienā ir skaists pasākums, kas iesakņojies daudzās ģimenēs, uz ko bija arī vērsta šīs jaukās tradīcijas iedibināšana pirmsākumos.
Laika gaitā šī tradīcija vēršas tikai plašumā, un nu šādus pasākumus rīko daudzi kultūras nami arī Madonas novada pagastos un apvienībās, kas visnotaļ ir apsveicami. Vienīgi nedaudz jocīgi, ka, rīkojot Baltā galdauta svētkus, otrajā plānā tiek atvirzīta vai vispār „paslaucīta zem paklāja" 4. maija būtība, kad 138 deputāti nešauboties nobalsoja par Neatkarības deklarācijas pieņemšanu, ko tik ļoti gaidīja vairākums Latvijas iedzīvotāju (un ne tikai latvieši).
Manuprāt, rīkojot 4. maija pasākumus, arī par to būtu jādomā, it īpaši šajā ģeopolitiskajā situācijā, nevis jākoncentrējas tikai uz zupas un līdzpaņemto cienastu ēšanu tautiskās māla bļodiņās. Tas jau vairāk būtu piemērots Lielās talkas noslēgumā vai citā dienā pēc kārtīgi padarīta darba, sakopjot un labiekārtojot koplietošanas teritorijas.
Diemžēl Madonas pilsēta – novada centrs – vispār nav to vidū, kur kaut kas notiktu 4. maijā, izņemot madonietes Beātes Ozoliņas rīkotos lokālos Baltā galdauta svētkus Raiņa ielas māju kvartālā.
Es saprotu, ka sarīkot jēgpilnus valsts svētku pasākumus nav vienkārši, bet var taču pārņemt arī citu pašvaldību un galu galā – Rīgas pieredzi, kur, piemēram, augstākos valsts apbalvojumus Valsts prezidents tomēr pasniedz divreiz gadā – 18. novembrī, Latvijas dzimšanas dienā un 4. maijā, Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienā, ko piedzīvoja ļoti daudzi, un kuriem to dienu notikumi joprojām ir spilgtā atmiņā.
Nesen Madonas novada dome apstiprināja jaunus pašvaldības apbalvojumus. Diemžēl atbalstu neguva priekšlikums tos pasniegt arī 4. maijā, kaut gan Madonas novads ir pazīstams ar darbīgiem cilvēkiem dažādās jomās. Gan jau būtu, ko līdzīgi kā valstī novadā cildināt arī divreiz gadā, it īpaši ņemot vērā, ka beidzamajos trijos gados, neviens nav apbalvots. Turklāt masveidā jau tas noteikti nav arī jādara.

03.05.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px