Tikko — 1. maijā — atzīmējām divdesmitgadi kopš Latvija ir Eiropas Savienībā. Rīt svinam Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas 34. gadadienu. — Ar kādām izjūtām sagaidāt Latvijas Brīvības svētkus? — vakar vaicāju Ērgļu apvienības pārvaldes vadītājai Elitai Ūdrei un Madonas novada domes priekšsēdētāja vietniekam Zigfrīdam Goram.
Svarīgi būt vienotiem
– Katrā ziņā svētku sajūta ir un arī patiess prieks, ka vēsturē viss tā ir veidojies, ka mēs varam svinēt šos svētkus, saprotot, cik tā ir liela vērtība, ar bažām sekojot līdzi tām šausmām, kas notiek tepat mums blakus – Ukrainā, – spriež Elita Ūdre. – Manuprāt, galvenais šajos svētkos ir kopābūšana un vienotība, kā tas bija arī toreiz, 1990. gada 4. maijā, kad tauta, elpu aizturējusi, sekoja līdzi notikumiem Augstākajā Padomē. Varbūt ne viss ir noticis tā, kā toreiz domājām un cerējām. Toties esam maza, bet neatkarīga valsts. To izjūtam gan ikdienā, gan svētku reizēs 18. novembrī – Latvijas Republikas proklamēšanas dienā, tāpat 4. maijā – Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas gadadienā. Tagad vairāk tie ir ģimenes svētki. Bet notiek arī lielākas kopā pulcēšanās. Arī tepat pie mums Ērgļos, tāpat Sausnējā un daudzviet citur novadā.
Es lepojos par savu valsti
– Šos svētkus sagaidu ar ļoti, ļoti pozitīvām emocijām, – atzīst Zigfrīds Gora. – Es ļoti lepojos, ka dzīvoju savā brīvā valstī, kur mēs paši varam izvēlēties attīstības virzienu, uz kurieni virzāmies, paši pieņemt lēmumus, negaidot, ka kāds cits mūsu vietā to darīs. Tāpat es esmu pārliecināts par mūsu tautas nacionālo vērtību saglabāšanu un attīstību, par tradīciju, kultūras, valodas attīstību un stiprināšanu. Tas var notikt tikai pilnīgi neatkarīgā valstī.
Atskatoties uz nupat aizvadīto 20. gadadienu, kopš esam ES, varu teikt, ka atrašanās tajā, kā arī NATO garantē mūsu starptautisko stabilitāti, un tā ir drošības garantija par mūsu neatkarības pastāvēšanu. Jā, varbūt ir kaut kādi mīnusi, kādam varbūt liekas, ka kaut kas mums tiek uzspiests, liek mums pildīt Eiropas regulas un noteikumus. Bet jebkurā gadījumā mēs esam tādā lielā, kopīgā saimē, kur ir dažādi viedokļi, dažādas pieredzes, un, protams, ir jāatrod kompromiss.Man ļoti gribētos, lai mēs Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienu svinētu ar tikpat lielu pacilātību kā Valsts proklamēšanas gadadienu 18. novembrī.
03.05.2024.