Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Ceļā uz mājas siltināšanu un renovāciju

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 29.04.2024.

Ceļā uz mājas siltināšanu un renovāciju
Burtu lielums

Nebaidieties sapņot, jo tad sapņi piepildās… Ļoti gribētos, lai to piedzīvotu arī aktīvie Mārcienas pagasta daudzdzīvokļu mājas Jaunajā ielā 6 iedzīvotāji, kuri enerģiskās mājas vecākās Gunitas Začestas vadībā ir ceļā uz mājas siltināšanu un atjaunošanu.

– Ir jau veikts energoaudits, arī tehniskais projekts ir uztaisīts. Mūsu mērķis šogad ir sagatavot visu nepieciešamo dokumentāciju un iesniegt to „Altum", lai nākamgad varētu slēgt līgumu par būvdarbu veikšanu un iet uz pilno mājas renovāciju. Ļoti ceram, ka pašvaldība turēs savu solījumu un pieslēgs mūsu māju centralizētai apkures sistēmai. Līdzekļus konteineru tipa katlumājas uzstādīšanai un siltumtrases izbūvei Madonas novada dome ir piešķīrusi finansējumu līdz 200 000 eiro. Mēs no savas puses atjaunosim iekšējos tīklus dzīvokļos, – pastāstīja Gunita Začesta.
Viņa uzsvēra, ka viss sācies pirms pieciem gadiem, kad pašvaldība vērsusi uzmanību, ka daudzdzīvokļu mājām atbilstoši likumdošanas prasībām obligāti jābūt apsaimniekotām.
– Tas rosināja mūs meklēt risinājumus. No trim iespējām izvēlējāmies biedrību „Ozola nami", kas bija arī lētākais piedāvājums. Ar apsaimniekotāja izvēli esam apmierināti. Viens no pirmajiem lēmumiem, ko pieņēmām, bija par naudas uzkrājumu veidošanu. Kovida laikā šos maksājumus vēl nedaudz palielinājām. Lielākā problēma mums ir apkure. Dzīvokļos katrs ir ierīkojis savu apkures sistēmu, un kā kurināmo iedzīvotāji izmanto gan granulas, gan malku, gan briketes vai dzīvokli apsilda ar elektrību, – atzīmēja Gunita Začesta.
Vaicāta, vai centralizēto siltumu izdosies pieslēgt līdz nākamās apkures sezonas sākumam šajā rudenī, viņa uzsvēra, ka vienu ziemu būs vēl jāpaciešas: – Būsim reālisti! Mēs, protams, ļoti gribētu un priecātos, ja tas izdotos jau šoruden un vairs nebūtu jāapkurina katram dzīvoklī atsevišķi. Taču neskriesim vilcienam pa priekšu, jo, tā kā esam nolēmuši ne tikai atjaunot iekšējos tīklus, bet iet uz visas mājas pilno renovāciju, uz izvirzīto mērķi iesim mērķtiecīgi – soli pa solim, lai iecerētie pārbūves darbi tiktu izdarīti kvalitatīvi.
Savukārt Ņina Ozoliņa, kas šajā mājā dzīvo vairākus gadu desmitus, atzina, ka kredīts nedaudz tomēr biedējot, taču cita varianta jau neesot. Kolhoza „Zelta druva" celtā māja ekspluatācijā tika nodota 1983. gadā. Kopš tā laika, izņemot kosmētiskus uzlabojumus iekštelpās, nekas tajā neesot darīts. Gan Gunita, gan Ņina uzskata, ka ir pēdējais laiks māju renovēt, jo tā nolietojas un ar katru gadu situācija tikai pasliktinās, līdz ar to remonts tajā būtu jāveic tik un tā, un būtu jāiegulda aizvien lielāki līdzekļi. Tad jau labāk izmantot iespēju atjaunot māju ar „Altum" atbalstu, jo bez tā to nevar izdarīt – tik lielu summu pašiem nav iespējams sakrāt.
– Lai tas mums izdotos, ir jābūt vadonim. Un mums tāds ir – tā ir Gunita, mūsu pašu meitene, kas te skolā ir mācījusies. Viņas enerģiju un uzņēmību varam tikai apbrīnot, – pauda Ņina Ozoliņa.
– Mārcienā vispār ir ļoti labs dzīvojamais fonds. Mums šīs daudzdzīvokļu mājas ir vienkārši jāsakārto, lai tajās būtu droši un ērti dzīvot. Mums ļoti tuvu ir Sauleskalns, kur ir attīstīta ražošana un iespēja atrast darbu. Katrā ziņā dzīvokļi tukši nestāv – vismaz mūsu mājā to nav, tie visi ir privatizēti, bet kontakti ir ar visiem īpašniekiem. Vienu īpašnieci atradu pat Baltkrievijā, un arī viņa pauda ieinteresētību, atbalstot priekšlikumu renovēt māju. Nav neiespējamu darbu: ja dara, visu var izdarīt, – ir pārliecināta Gunita.
Iedzīvotāju vēlmi renovēt māju un atjaunot centralizēto siltumapgādes sistēmu, kuras tajā nav kopš pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākuma, kad beidza pastāvēt saimniecība, pozitīvi vērtē pašvaldība. Arī Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs uzskata, ka tas ir svarīgi ne tikai šīs mājas iedzīvotājiem, bet gan ir ļoti liels solis Mārcienas attīstības virzienā, jo Jaunajā ielā ir vairākas mājas, kur reāli var atjaunot centralizēto apkures sistēmu un veikt māju renovāciju.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par pielikuma "Lasi. Vērtē. Analizē" saturu atbild SIA "Laikraksts STARS".

#SIF_MAF2023

30.04.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px