Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Cienīsim latviešu valodu!

ZANE BIKOVSKA

Autors • 07.03.2024.

Burtu lielums

Veselības ministrs Hosams Abu Meri rosinājis Pacientu tiesību likumā nostiprināt valsts valodas lietošanu ārstniecības iestādēs. Veselības ministrs sadarbībā ar Latvijas Ārstu biedrību ir sagatavojis minēto priekšlikumu, jo, viņaprāt, sniedzot publiskus pakalpojumus, ārstniecības iestādē darba vidē ir jālieto latviešu valoda. Abu Meri uzsver, ka Valsts valodas likums nosaka latviešu valodas lietošanu iestādēs un organizācijās, kas darbojas publiskajā sektorā, tajā skaitā veselības jomā. Ministrs atzīmējis, ka jaunie ārsti kā vienu no apgrūtinošiem apstākļiem ir norādījuši darba vidi ārstniecības iestādēs un saziņu ar kolēģiem, kuri darba jautājumos savstarpēji nekomunicē latviski.

Pilnībā piekrītu šim ierosinājumam – ikvienam sveštautietim, kurš uzturas Latvijā, ir jāprot sazināties mūsu valsts valodā kaut vai tikai elementārā pamata līmenī. Noteikti ir cilvēki, kuri atceras neseno stāstu par ārsti Martu Celmiņu, kura ir miega medicīnas speciāliste Bērnu slimnīcas Epilepsijas un miega medicīnas centrā. Tieši pret viņu ar naidu un dusmām agresīvi vērsās kāda bērna māte, ar kuru ārste nespēja sarunāties krieviski tāpēc, ka viņai ir grūti izteikties šajā valodā un viņa to brīvi nepārvalda. Turklāt šis nebijis vienīgais gadījums – ikdienā daudz pacientu ar naidīgu attieksmi izturoties pret mediķi, jo viņa runā savas valsts valodā. Tātad sanāk, ka mēs – latvieši, savas valsts pilsoņi – esam vainīgi pie tā, ka runājam latviski un nepiemērojamies krievvalodīgo iegribām un kaprīzēm. Piemērs par ārsti Martu Celmiņu nav vienīgais – arī mana draudzene ir dalījusies ar mani savā darba pieredzē, kad kāda krievu tautības sieviete neapmierināta un pikta viņai aizrādījusi, ka Latvijā krievu valoda ir jāzina un tajā jāprot sazināties ar cilvēkiem. Nē, Latvijā tās pilsoņiem, pamatnācijai ir jāzina tikai un vienīgi latviešu valoda neatkarīgi no tā, vai runājam par medicīnu vai citu jomu! Ja dzīvo Latvijā – mācies tās valodu! Protams, cita lieta, ja dodamies tūrisma braucienā vai ārvalstu pilsoņi atbrauc ekskursijā uz mūsu zemi. Ja ir grūtības saprasties un abas puses viena otru neizprot, jāmeklē tulku palīdzība – uz to norāda arī Jauno ārstu asociācija.
Mēs esam latvieši gadsimtu gaitā, un mums tādiem jāpaliek. Valoda ir viena no katras tautas vērtībām, kas jāgodā un jāsargā. Cienīsim latviešu valodu un būsim lepni par to, ka esam latvieši!

08.03.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px