Dzīvi bez auto šajos laikos grūti iedomāties, lai arī auto uzturēšanai izdodam lielu daļu savu ikmēneša ienākumu. Ļoti maz ir cilvēku, kuri varētu iztikt bez auto. Liela daļa to izmanto, lai nokļūtu uz darbu un atpakaļ. Ir arī tā saucamie svētdienas braucēji, kas izbraucienos dodas brīvdienās.
Latvijā vidēji mēnesī auto uzturēšanai, iekļaujot degvielu, tiek ieguldīti 112 latu. Vidzemē 37,4% autovadītāju savam spēkratam mēnesī tērē 51-100 latu, lai gan katrs piektais tajā pašā laikā tērē summu 151-300 latu, liecina GE Money bank veiktā aptauja. Kopumā tēriņu apjomi Latvijā ir otri augstākie tūliņ aiz Vācijas. Tur šie tēriņi ir aptuveni 154 lati. Gan Vidzemes iedzīvotāji, gan Vācijas iedzīvotāji vienlīdz maz laika velta sava auto apkopei – mazāk par vienu stundu mēnesī. Pašreizējos ekonomiskajos apstākļos vairāk jādomā par to, uz kurieni braucam un vai ir vērts šajā braucienā doties ar auto. Piemēram, pilsētas centrā var pārvietoties ar sabiedrisko transportu, ņemot vērā laiku, kas tiek pavadīts sastrēgumos un auto stāvvietas meklējumos. Jāpiebilst, ka iztikas minimums ir 160 latu, līdz ar to 112 latu, ko iztērējam uz auto vien, ir daudz.
Aptuveni tikai 45,3% vidzemnieku piekristu apgalvojumam, ka Latvijā cilvēki apskauž tos, kuriem pieder labāka automašīna, tajā skaitā nedaudz vairāk nekā puse domā, ka sievietēm pievilcīgāki šķiet vīrieši ar dārgiem auto. Savukārt Latgalē šiem apgalvojumiem piekristu visvairāk – 62,5% domā, ka mūsu tautieši ir skaudīgi, un 61,1% teiktu, ka sieviešu partnera izvēle ir atkarīga no tā īpašumā esošās automašīnas. Vidzemē bez auto nevarētu iztikt 79,1% iedzīvotāju.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 28.08.2008.
Autors: AGRIS VECKALNIŅŠ
AUTORA foto