Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Iegūst 3. vietu Baltijā skolu vides uzlabošanas ideju konkursā

ZANE BIKOVSKA

Autors • 08.01.2024.

Iegūst 3. vietu Baltijā skolu vides uzlabošanas ideju konkursā
Burtu lielums

Divas Varakļānu vidusskolas audzēkņu komandas aizvadītā gada izskaņā devās uz Rīgu, lai piedalītos Samsung “Solve for Tomorrow” rīkotā jauniešu ideju konkursa noslēguma pasākumā, uz kuru ieradās piecpadsmit finālā iekļuvušās komandas no Lietuvas, Igaunijas un Latvijas.

Latviju konkursa finālā pārstāvēja piecas komandas – Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas, Siguldas Valsts ģimnāzijas, Priekuļu vidusskolas un divas komandas no Varakļānu vidusskolas – "VK_TECH" (12. klases skolēni Simona Pastare, Beatrise Svilāne, Laura Seile, Renāts Turlajs, Mārtiņš Indāns ) un "pieci kiwi" (11. klases skolēni Laima Melne, Enija Skutele, Daniela Zavadska, Ernests Šminiņš, Reinis Gruduls).
– Piedalīties konkursā mūs pamudināja skolotāja Lolita Briška, kā arī vērtīgā naudas summa, ko varēja iegūt uzvaras gadījumā. Konkursa ietvaros bija jāizstrādā ideja labbūtības veicināšanai skolās. Aizvadījām trīs sesijas kopā ar mentoriem, kuri mums palīdzēja pilnveidot mūsu ideju un tās prezentāciju. Kopumā šajā konkursā darbojāmies nepilnus trīs mēnešus. Mūsu ideja bija radīt aplikāciju "DoDaily", kas katru dienu skolēniem nosūta uzdevumu vai izaicinājumu, kas jāizdara noteiktā laikā. Pildot uzdevumus, skolēni krāj punktus, kas veicina viņu iziešanu no komforta zonas, socializēšanos un vēlmi apmeklēt skolu. Uzdevumus sastāda un personalizē skolas pašpārvalde. Tie var būt aktīvi uzdevumi, piemēram, saskaitīt skolas pirmā stāva logus, tie var būt erudīcijas uzdevumi – jautājumi par skolas vēsturi, kā arī uzdevumi, kuros jāuzņem foto ar kādu no skolas darbiniekiem vai jāpalīdz sakārtot kādu klasi, piemēram, notīrot tāfeli, – ar savas komandas ideju iepazīstina Laima Melne.
Komandā "pieci-kiwi" darbojas pieci skolēni – Daniela Zavadska, Enija Skutele, Laima Melne, Ernests Šminiņš un Reinis Gruduls. Lielākais izaicinājums bija nonākt pie pašas idejas, taču tālāk viss veicās viegli.
– Sākumā šaubījāmies par idejas izvēli, bet ar laiku to pat iemīlējām un turpinājām papildināt. Noteikti vēlamies teikt mīļu paldies mūsu skolotājai un lielākajai atbalstītājai Lolitai Briškai, kura palīdzēja ar saviem padomiem veidot mūsu komandas vizuālo tēlu, kā arī mudināja mūs paspēt visu izdarīt laicīgi! Lai gan neieguvām godalgotu vietu, esam ļoti priecīgi, ka tikām izvirzīti fināla pasākumam. Prieks, ka šī projekta laikā sajutāmies kā komanda! Esam iedvesmoti un aizrauti piedalīties arī nākamgad! – priecīgi stāsta Laima.
11. klases skolēnu komanda, kopīgi darbojoties, izlēma, ka būtu jauki labiekārtot savas skolas gaiteņus, piemēram, izveidot atpūtas zonas ar dīvāniņiem, iespēju klausīties mūziku un spēlēt spēles, jo jaunieši ir pārliecināti, ka skola nav domāta tikai izglītības iegūšanai – tā ir arī vieta, kurā visiem jājūtas labi!
– Viss sākās ar piedāvājumu no digitālā dizaina skolotājas Lolitas Briškas. Viņa mums pastāstīja par "Solve for Tommorow" konkursu – kāds ir uzdevums, mērķis un, protams, arī balvu fonds. Tad mēs klasē apspriedāmies un pieci skolēni – Laura, Beatrise, Simona, Mārtiņš, Renārs – nolēmām pieteikties, jo kāpēc gan nepamēģināt? Šajā gadā "Solve for Tommorow" tēma bija "Kā ar tehnoloģiju palīdzību varam padarīt skolas vidi skolēniem draudzīgāku un skolas dzīvi – priekpilnāku?". Pirmais solis bija idejas izstrāde un iesniegšana. Vajadzēja aprakstīt savu ideju, mērķauditoriju, paredzamo rezultātu un unikalitāti. Kad saņēmām ziņu, ka esam iekļuvuši finālā, sekoja nākamais solis – prezentācijas gatavošana idejas aizstāvēšanai. Šajā laikā notika arī trīs mentoringa sesijas, kurās divi mentori mums palīdzēja sagatavoties finālam – ko uzsvērt prezentācijā, kādas ir stiprās un vājās puses, ko uzlabot un tā tālāk. Tā nu pienāca fināla diena. Trīs minūšu laikā bija jāpastāsta par savu ideju angļu valodā, pēc tam jāatbild uz žūrijas jautājumiem. Tā precīzi laikam nevarēšu pateikt, cik daudz laika viss aizņēma, jo paši savā starpā nebijām noteikuši kādus striktus laika posmus, kad darbosimies. Par ideju runājām ne tikai mūsu tikšanās reizēs, bet arī starpbrīžos un kopīgajā WhatsApp sarakstē. Bija arī posmi, kuros kāds no mums pastrādāja individuāli, piemēram, pielabojot prezentācijas vizuālo noformējumu vai mācoties tekstu prezentēšanai, – par idejas izstrādes gaitu pastāsta komandas "VK_TECH" pārstāve Simona Pastare.
Viņas komandas ideja bija uz grīdas projicējamas spēles skolas gaiteņos, lai veicinātu skolēnu kustību, sadarbību un komunikāciju. To varētu izmantot ne tikai starpbrīžos, bet arī mācību stundās, jo projicēt varētu arī mācību materiālus, lai veicinātu skolēnu iesaisti un iespēju praktiski pielietot zināšanas, programmēšanas vai datorikas stundās vecāko klašu skolēni varētu veidot materiālus tam.
– Kad sākām domāt par ideju, apsvērām problēmas, ar kurām saskaras bērni un jaunieši, – visaktuālākās mums šķita kustību trūkums un pārmērīgi ilgs laiks, kas pavadīts pie ekrāna. Sākumā bija idejas par soļu skaitītājiem, ko pielikt pie apaviem, vai pat doma par ekrāniem galdos. Visiem izsakot savas domas un idejas problēmu risinājumam, nonācām pie šīs idejas. Grūtākais laikam bija atrast piemērotu laiku – kad un cikos visi var tikt uz mentoringu, kad var veltīt laiku prezentācijas gatavošanai. Kad uzzinājām, ka esam iekļuvuši finālā, uzreiz radās lielāka motivācija darboties. Jāsaka paldies arī mentoriem, jo pēc sesijām vienmēr bija ideju un padomu pieplūdums, kas veicināja mūs darīt visu pēc iespējas labāk. Noteikti vēlamies teikt paldies Varakļānu vidusskolas skolotājiem, kuri mūs atbalstīja ar padomiem un laba vēlējumiem! Mēs ļoti novērtējam skolas atbalstu mūsu idejām un darbībām. Vislielākais paldies skolotājai Lolitai Briškai, kura mūs pamudināja piedalīties, kā arī atbalstīja visos konkursa posmos – no paša sākuma līdz beigām, arī ārpus mācību stundu laika. Bez viņas atbalsta mēs nebūtu sasnieguši tik lielisku rezultātu, – uzsver Simona.
Jauniete neslēpj – komanda jūtas ļoti lepna par panākumiem. Grūti esot aprakstīt sajūtas, saviļņojumu, kad paziņots – viņi saņem 3. vietu!
– Zinājām, ka esam ieguldījuši savu darbu un laiku šajā procesā, lai sasniegtu apmierinošu rezultātu. Dalību nevienā brīdī nenožēlojam – tā bija vērtīga pieredze. Šajā brīdī noteikti jāpiemin, ka nav nozīmes, vai mācies lielā pilsētas vai salīdzinoši mazā mazpilsētas skolā, – galvenais ir darīt un nebaidīties uzdrīkstēties. Šobrīd ļoti fokusējamies uz gaidāmajiem eksāmeniem un savu nākotni, tāpēc jaunas idejas neesam apdomājuši. Tomēr, ja tuvākajā laikā būs kādas iniciatīvas vai iespējas uzlabot vidi skolā, mēs būtu gatavi līdzdarboties laba mērķa vārdā, – smaidot teic Simona.

Foto no Varakļānu vidusskolas Facebook konta

09.01.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px