Izvēloties tālāko ceļu
Madonas rajona izglītības pārvaldes vadītāja Veronika Caune topošajiem absolventiem, pirms izvēlēties augstākās izglītības iestādi, kurā mācīties, iesaka rūpīgi izsvērt savas spējas un intereses, lai nav tā, ka pirmā semestra beigās izrādās, ka ir par grūtu un mācības jāpamet.
– Vēlētos ieteikt ne vien vidusskolēniem, bet arī 9. klašu absolventiem raudzīties ne tikai augstskolu virzienā, bet pārdomāt arī iespēju mācīties kādā koledžā vai citā mācību iestādē konkrēta aroda iegūšanai. Katrs arods ir godājams, un ne vienmēr svarīgākais ir augstskolas diploms, jāvērtē paša vēlmes un intereses, kā arī potenciālās darba iespējas.
Jebkurā gadījumā izvēlei jābūt pārdomātai, un, ja tā ir izdarīta, tad arī mērķtiecīgi uz to jāvirzās, nevis jāpaļaujas, ka varbūt tiks kādā no iecerētajām vietām, – vērtīgus padomus skolu beidzējiem sniedz Veronika Caune.
9. klašu skolēniem būtu vērts arī pārdomāt, vai viņiem vajag mācīties vidusskolā, varbūt lietderīgāk ir izvēlēties mācību iestādi, kur var iegūt vidējo izglītību reizē ar arodu, līdz ar to dzīvē būtu rezerves variants. Un ar šādas iestādes diplomu jau var pilnvērtīgi strādāt.
– Vienā ziņā mācīties vidusskolā ir vieglāk pašam skolēnam, jo nav jālauza galva par izvēli, taču, ja skolēns pēc vidusskolas beigšanas nav nolēmis studēt augstskolā, prātīgāk tomēr būtu jau pēc 9. klases izvēlēties kādu arodu, ko varētu apgūt vienlaicīgi ar vidējo izglītību, pie tam saņemot stipendijas, kas atsevišķās specialitātēs ir pat diezgan lielas. Šobrīd profesionālajā izglītībā tiek ieguldīti nozīmīgi Eiropas līdzekļi, un ļoti liela daļa finansējuma atvēlēta arodizglītības iestādēm, to materiālās bāzes uzlabošanai, – atzīst V. Caune un piebilst, ka arodizglītības iestāžu prestižs pēdējos gados ir strauji audzis.
Vairāk lasīt laikrakstā STARS. 12.06.2007.
Atvērumu sagatavoja: EGILS KAZAKEVIČS
OĻĢERTA SKUJAS, AGRA VECKALNIŅA un AUTORA foto