Pirms neilga laika laikraksta redakcijā saņēmām zvanu no Lazdonas pagasta iedzīvotājas, kura vēlējās dalīties ar saviem novērojumiem pagastā.
– Dodoties regulārās pastaigās pa Lazdonu, esmu pamanījusi interesantu situāciju – Lazdonas muižas parka teritorijā ir iezīmēti ļoti daudzi koki, kurus plāno nozāģēt. Pilnībā jau tika izzāģēts mežs pie bijušās skolas, tagad plāno izzāģēt parku. Koki ir patiešām seni, muižas parkam piederīgi un, manā skatījumā, ievērības cienīgi. Šo parku ir iemīļojušas arī aizsargājamu putnu sugas. Ir bažas par parka nākotni un vai patiešām ir plānots šos kokus izzāģēt. Vētrā augusta sākumā, protams, cieta arī Lazdonas pagasts. Brīnumainā kārtā šie senie un pamatīgie koki izturēja. Manā skatījumā tie nav pārmērīgi bīstami, lai tagad tos izzāģētu. Mazliet citādāk bija ar eglēm pie pamatskolas, kur postu nodarīja mizgrauzis, tomēr arī tur tika nozāģēti pilnīgi visi koki, – dalās lazdoniete. – Sazinājos arī ar pagasta pārvaldi, diemžēl pagasta pārvaldes vadītāja p. i. uz vietas nebija, bet uzzināju, ka šobrīd izvērtēšanā ir atļaujas izsniegšana. Tā ir nepieciešama, jo patvaļīgi kokus nedrīkst izcirst. Cik sapratu, tas jāsaskaņo ar Dabas aizsardzības pārvaldi, bet lēmumu pieņem pašvaldība. Šajā situācijā, manuprāt, nedrīkstu palikt vienaldzīga. Esmu sazinājusies arī ar muzeju un interesējos par muižas statusu, jo tomēr tā ir kultūrvēsturiska vieta un varbūt nedrīkst ļaut pašvaldībai pieņemt labvēlīgu lēmumu par koku izciršanu. Saņēmu skaidrojumu, ka statuss jau pirms vairākiem gadiem ir noņemts un muižai vairs nav kultūrvēsturiskā mantojuma statusa. Ļoti žēl, ka tā, jo muiža joprojām tiek apbrīnota, tā ir vēsturiska. Diemžēl parks nav kopts gadu gadiem, tas ir aizaudzis.
Sazinoties ar Lazdonas pagasta pārvaldes p. i. Gunti Ķeveri un jautājot par situāciju, saņēmām skaidrojumu, ka īpašnieks vēlas sakopt teritoriju, tostarp arī muižas parku.
– Īpašnieks ir vērsies pašvaldībā ar lūgumu izsniegt koku ciršanas atļauju. Dabas aizsardzības pārvaldei ir sagatavots pieprasījums, lai Lazdonas muižas parku varētu izkopt un atbrīvot no bīstamajiem kokiem, teritoriju sakārtot. Iedzīvotājiem lielākais satraukums varētu būt par senajām lapeglēm, kas aug ceļa malā, tomēr šie koki rada apdraudējumu. Jaunais īpašnieks bez atļaujas patvaļīgi šobrīd kokus nezāģē. Kad Dabas aizsardzības pārvalde būs iedevusi atzinumu, kurus kokus var zāģēt, kuriem jāsakārto vainags vai jāizzāģē bīstamie zari, tikai tad varēs rīkoties. Protams, parka teritorijā ir vēsturiski koki, kuri tiks saglabāti. Pašlaik tiek iztīrīts pamežs, ko īpašnieks arī var darīt. To atļauj likums. Ir ļoti apsveicami, ka īpašnieks rīkojas un vēlas sakārtot īpašumus, – uzsvēra Guntis Ķeveris.
17.10.2023.