Šonedēļ sociālos tīklus uzspridzināja ziņa par Izglītības un zinātnes ministrijas veidotu mācību materiālu, kurā pamatskolas bērniem tiek stāstīts par “bezdzimuma cilvēkiem”, “plūstošo dzimumu” un “piedzimšanu nepareizajā ķermenī”.
Pēc sabiedriskās domas sprādziena ministre Anda Čakša materiālus no interneta gan izņēma, bet tie tikšot nodoti izvērtēšanai NVO (kā komentē speciālisti – liberālajiem un LGBT+ un genderisma ideoloģiju atbalstošajām NVO)…
Protams, te neder tikai dusmu izvirdums sociālajos tīklos. Vecākiem un skolu vecāku padomēm būtu jāreaģē un jāpieņem lēmums, ka Latvijas skolās šie un līdzīgi materiāli apmācību procesā netiek izmantoti.
Ja bērniem īsi pirms pubertātes tiek iebarota ideja, ka cilvēks var piedzimt nepareizā ķermenī, būs bērni, kuri pubertātes grūtības, sava ķermeņa pārmaiņas un problēmas sāks interpretēt kā atrašanos "nepareizā ķermenī". Kā norāda psihologi, būs pusaudži (īpaši pusaugu meitenes, jo viņām ķermeņa pārmaiņu pieņemšana ir dabiski sarežģītāka), kas vēlēsies savu ķermeni mainīt. Ar hormoniem, operācijām, ideju atbalstošiem cilvēkiem, kas viņus uzmundrinās par "drosmi" un sniegs piederību cilvēku grupai, kas cīnās par it kā taisnību un katra tiesībām. Īpaši bīstami, ja pusaudzis ir ar kādām mentālās veselības problēmām, sociāli izolēts, izstumts vai nelaimīgs.
Ārsti apliecina, ka pubertātes bloķēšana nav atgriezeniska. Turklāt iztrūkst pierādījumu, ka dzimuma maiņa samazinātu bērnu psihiskās veselības problēmas. Hormonterapija neglābj pusaudžus no pašnāvības riskiem, ar ko psihiatri nereti biedē bērnu vecākus. Tā ir maldināšana.
Jā, pēdējās desmitgadēs visā Eiropā un ASV strauji pieaudzis pusaugu meiteņu skaits, kuras vēlas mainīt dzimumu. Solījumu, ka cilvēks tad jutīsies laimīgs, uztur ap dzimumkorekciju apaugusī industrija. Tomēr labā ziņa ir tā, ka pasaule sāk lēnām pārdzīvot šo pseidozinātnes vilni un saskaras ar sekām, ko tas izraisījis. Par šo tēmu aizvien vairāk izskan kritika. Norisinās tiesu prāvas pret mediķiem, kas šādu pieeju ir ieteikuši. Tiek pieņemti aizliegumi īstenot pubertātes bloķēšanu jauniešiem.
Tas viss liek domāt, ka Latvija neiekritīs lamatās un neeksperimentēs ar saviem bērniem. Taču vērts būt uzmanīgiem, nešausmināties, bet noraidīt pat tādas institūcijas kā Izglītības un zinātnes ministrija saražotos dīvainos metodiskos izstrādājumus.
15.09.2023.