Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Labības laikā skaita plusus un mīnusus

Redakcija

Autors • 09.08.2008.

Labības laikā skaita plusus un mīnusus
Burtu lielums

Madonas rajonā labības ražas novākšana iesākusies jau pagājušajā nedēļā. Daudzviet zeltainajos tīrumos redz strādājam kombainus. Zemniekiem, kas nodarbojas ar graudaugu audzēšanu, patlaban nav nekā svarīgāka, kā ražas novākšana. Ir tikai viens lūgums, lai būtu labvēlīgi klimatiskie apstākļi.

Protams, "cāļus skaita rudenī", arī patiesie ražas rādītāji būs zināmi tikai sezonas beigās, bet jau tagad zemniekiem ir kas sakāms par ienākumiem un izdevumiem, par ieguvumiem un zaudējumiem.

Ošupes pagasta z/s "Lazdas" pārsvarā audzē kviešus. Labības novākšanu uzsāka pirms dažām dienām. Kā pastāstīja saimniece Alda Jansone, pavisam jānovāc 130 ha ziemāju un 170 ha vasarāju. Tātad pavisam 300 ha kviešu. Uz jautājumu par izaudzēto ražu Alda Jansone vēl atturējās minēt konkrētus skaitļus.

– Kuļam ziemas kviešus. Domāju, ka ziemas kviešu raža būs laba, kā jau vienmēr. Vasarāju ražu vēl tikai skatīsimies, kad kulsim. Iespējams, ka būs jūtamas sausuma sekas, bet gan jau ziemāju raža kompensēs to, ko nedeva vasarāji. Vienīgais, kas neapmierina, ir šā gada zemās iepirkuma cenas. Izejmateriāli ir dārgi, bet graudu iepirkuma cenas – lejā. Tā kā ziema bija ziemošanai slikta, daudzviet izskaloja sējumus, ziemājiem ir zems proteīna saturs. Tas nozīmē, ka ziemāji pārsvarā visiem zemniekiem būs jāpārdod kā lopbarība. Par lopbarības kviešiem saņemsim – 85 Ls/t, un tas ir maz, jo visas labības audzēšanas izmaksas ir palielinājušās.

Minerālmēslu cena šogad ir uzkāpusi līdz 550 Ls/t. Degvielas cena arī ir palielinājusies. Pagājušajā gadā lopbarības kviešu cena bija augstāka, proti, 105 – 110 Ls/t, un minerālmēslus pirkām par lētāku cenu. Zemniekus sagaida smags izdzīvošanas periods, un noteikti jādomā, kā ekonomiskāk saimniekot – varbūt mazāk, bet labāk. Jāsakoncentrējas, lai iegūtu lielāku ražu, varbūt daļa zemes ir jāatpūtina, – domās dalījās "Lazdu" saimniece.
Pagājušajā gadā labību pārdeva sadarbībā ar SIA "Kesko Agro", bet šogad Alda Jansone ar realizāciju vēl nesteidzas. – Ja ir, kur uzglabāt, un mūsu saimniecībā par to ir padomāts, tad, kur graudus likt, domāšu vēlāk. Vispirms ir jānovāc.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 09.07.2008.

Autore: IVETA ŠMUGĀ

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px