Šonedēļ kļuva zināms, ka Valsts prezidenta vēlēšanās mums būs vismaz divi kandidāti — Egils Levits un Uldis Pīlēns, ko varētu atbalstīt arī opozīcijā esošās partijas. Viedokli, vai prezidenta vēlēšanās būtu nepieciešama konkurence vai šajā ģeopolitiskajā situācijā koalīcijai būtu labāk vienoties par vienu kandidātu, lūdzu izteikt 14. Saeimas deputātu Andreju Ceļapīteru un Lubānas apvienības pārvaldes vadītāju Tāli Salenieku.
Situācija neskaidra
– Būtu jau labi, ja koalīcija varētu vienoties par vienu kandidātu, bet izskatās, ka šajā situācijā nekāda vienošanās nesanāks un būs jābalso par kandidātiem, kas uz augsto amatu tiks nominēti. Visticamāk, tie būs vairāki. Pašlaik divi ir jau zināmi, un droši vien būs vēl, – uzskata Andrejs Ceļapīters. – Arī „Progresīvie" saka, ka viņi virzīs savu prezidenta amata kandidātu, un, visticamāk, ar to prezidenta amata kandidātu saraksts nebeigsies. To, vai prezidentu izdosies ievēlēt pirmajā kārtā, šobrīd ir grūti prognozēt, situācija ir neskaidra. Ja tie būs vairāki, neticu, ka to, kurš ievēlēts, uzzināsim jau pēc pirmās kārtas un ka kādam no pretendentiem izdosies saņemt nepieciešamo Saeimas vairākuma atbalstu – vismaz 51 balsi. Taču viss jau var būt, nekad iepriekš simtprocentīgi nevar paredzēt. Katrā ziņā, balsošana par prezidenta amata kandidātiem un arī šis process kopumā, manuprāt, būs pagarš.
Konkurencei jābūt
– Es domāju, ka konkurencei ir jābūt. Jau tā mūsu valstī tās vienošanās visās jomās ļoti daudz kuluāros notiek. Manuprāt, katrs ir tiesīgs kandidēt, tai skaitā arī Uldis Pīlēns. Protams, politiskās spēlītes pie mums jau notiek, bet no demokrātijas viedokļa – jo vairāk kandidātu jo labāk, – uzsver Tālis Salenieks. – Turklāt, baidoties no opozīcijas atbalsta, mēs atkal sašķirojam sabiedrību kaut kādos divos slāņos. Protams, par tām desmit prokremliskajām balsīm nerunāsim. Taču jau pēc 14. Saeimas vēlēšanām ievēlētie deputāti uzreiz tika sadalīti pozicionāros un opozicionāros, labajos un sliktajos, bet tā tomēr nevajadzētu šķirot. Man liekas, ka prezidenta uzdevums ir sabiedrību vairāk vienot, nevis šķelt. Es nedomāju, ka Pīlēns būtu tas, kurš neizprot ģeopolitisko situāciju un strādās pret mūsu valsts interesēm. Gudrs uzņēmējs, inteliģents cilvēks, spēcīga personība – neuzskatu, ka viņš kaut ko sliktu varētu izdarīt Latvijai.
21.04.2023.