Iepriekš jau tika publicēta informācija par XI Latviešu mūzikas svētku programmu, kura aizvakar iesākās ar triju Madonas izcelsmes vijolnieču un viņu draugu priekšnesumiem. Vakar klausītājus priecēja daudz talantīgu mākslinieku.
Vaicāts par mūzikas svētku pirmajām ieskaņām un iespaidiem, Madonas mūzikas skolas direktors un Latviešu mūzikas svētku organizators Artis Kumsārs atbildēja: – Svētkus neiztrūkstoši ir papildinājis Imants Zemzaris ar saviem autorkoncertiem, citu komponistu mūzikas atskaņojumiem un kombinētiem priekšnesumiem. Prieks, ka arī šogad – pēdējā mirklī – viņš pieteica savu klaviermūziku. Ar viņu tikšanās bija vakar; Imants Zemzaris izpildīja savus jaunākos un jau skanējušos skaņdarbus, kuri ir ārkārtīgi smalki, neparasti tēlaini un patiesu baudījumu raisoši. Koncerta otrajā daļā redzējām šī talantīgā komponista vijoļkoncertu, kuru viņš pats sauc par „Rasas koncertu"; tas veltīts vienai no mūsu skolas vijolniecēm. Savdabīgi ir tas, ka šogad skanēs ļoti daudz klaviermūzikas. Turklāt uzaicinātie pianisti to izpilda ļoti augstas klases līmenī. Tāpat arī par pārējiem māksliniekiem, kas šogad piedalās, varu teikt – tik daudz starptautisku laureātu mēs vēl neesam uzņēmuši ciemos. Koncertos skanēs īsti grūtuma dižakmeņi, kurus atskaņot Latvijā var tikai daži. Piemēram, Jāzepa Vītola variācijas par „Ej, saulīte, drīz pie Dieva" un „Viļņu dziesma", Lūcijas Garūtas variācijas par „Es karā(i) aiziedams". Šie ir ļoti apjomīgi skaņdarbi, kuru grūtības pakāpe ir visaugstākā; tiem sarežģītībā līdzināties varētu vien Bēthovena 29. sonāte si bemol mažorā, Balakireva „Islamejs" un Jāņa Mediņa „Velna rija". Vairāk šāda grūtības līmeņa skaņdarbus pat grūti iedomāties.
– Kā paši mākslinieki jūtas svētkos? Vai sildās viens otra talanta spozmē?
– Šo mākslinieku starpā nav neveselīgas konkurences; Madonā pulcējas tie, kuri prot priecāties par savu līdzbiedru veiksmi, panākumiem un prasmi. Latviešu mūzikas svētki ir arī tāda kā mūziķu nometne, jo viņi paliek no viena mēģinājuma un otru, paši izpilda un arī klausās savu kolēģu koncertus. Tas viņus uzlādē pozitīvi.
– Kā klājas madoniešiem, iepriekšējo Latviešu mūzikas svētku dalībniekiem?
– Tagad jau viņi ir visā plašajā pasaulē: Ilze Bokmeldere ir klavierspēles profesore Dienvidkorejas konservatorijā Seulā; saksafoniste, vijolniece un folkloras ansambļa dalībniece Ilze Lejiņa ir meiteņu saksafonistu kvarteta N[ex]t vadītāja, viņa arī tika uzaicināta Parīzes konservatorijā par saksafona spēles profesori; priecāties varam arī par Martu Jagmani, kas Berlīnē pilnveido savu meistarību vijoļspēlē. Arī daudzi mūsu pūtēji jau spēlē profesionālos orķestros. Valdis Tomsons šogad debitēja kopā ar diriģentu Intu Teterovski kā otrais diriģents korī „Balsis". Vienā mirklī skatēs „Balsis" saņēma vienādu punktu skaitu ar kori „Kamēr", uzskatu, kas tas bija arī liels Valda nopelns. Personīgi es viņu nākotnē redzu kā Dziesmu svētku virsdiriģentu.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 02.08.2008.
Autore: LAURA VOITIŅA
Foto no arhīva