#SIF_MAF2022
Saules paneļu uzstādīšana ir visā pasaulē pieprasīts atjaunojamās enerģijas iegūšanas veids, kas ilgtermiņā ir izdevīgs risinājums gan mājsaimniecību, gan uzņēmumu enerģijas izmaksu mazināšanai. Tas ir arī videi draudzīgs un mazina energoresursu ietekmi uz klimatu.
Pēdējos gados interese par iespēju saražot daļēji vai pilnībā pašpatēriņam nepieciešamo elektroenerģijas daudzumu sabiedrībā ir būtiski palielinājusies. Daļa izmanto piedāvātos valsts atbalsta mehānismus, kā, piemēram, Vides aizsardzības un reģionālās attīstītības ministrijas izstrādāto atbalsta programmu atjaunojamo energoresursu izmantošanai, tai skaitā saules paneļu uzstādīšanu. Savukārt citi to dara par saviem līdzekļiem, jo ieguvumi ir acīmredzami. Tie, kas saules paneļus tālredzīgi ir uzstādījuši, par to saražotās enerģijas priekšrocībām un ieguvumiem ir jau paspējuši šajā laikā, kad novērojams elektroenerģijas cenu kāpums, pārliecināties.
Arī pašvaldības kapitālsabiedrības Madonas novadā šai ziņā iet laikam līdzi. Saules paneļus uzstādījušas gan SIA „Madonas ūdens", gan SIA „Cesvaines komunālie pakalpojumi" un SIA „Cesvaines siltums".
Pieredzē lūdzām dalīties SIA „Cesvaines komunālie pakalpojumi" valdes locekli un „Madonas ūdens" tehnisko direktoru GUNTI ŠAHNO.
– Saules paneļu uzstādīšanu Cesvainē uzsāka Rihards Erelis. Patlaban SIA „Cesvaines komunālie pakalpojumi" tie ir divās vietās – atdzelžotavas teritorijā, kur tie, kad es kļuvu par šī uzņēmuma vadītāju, bija jau uzlikti, bet notekūdeņu attīrīšanas ietaisēs tos uzstādījām pagājušajā vasarā.
Saražotais siltuma daudzums Cesvainē pagaidām tiek nolasīts ar telefona palīdzību, taču tuvākajā laikā datu uzskaiti savienosim ar internetu. Tam nepieciešams speciāls modulis, kas sākotnēji projektā nebija paredzēts, bet esam nolēmuši to uzstādīt, lai kopīgā datu bāzē viss būtu redzams. Vēl jo vairāk tāpēc, ka ūdensapgādes uzņēmums Cesvainē tiks reorganizēts un apvienots ar SIA „Madonas ūdens".
– Kādi ir pirmie secinājumi – vai var jau apgalvot, ka, uzstādot saules paneļus, pietiekamā daudzumā tiek saražota elektroenerģija, lai ieguldītie līdzekļi gadu gaitā atmaksātos?
– Cesvainē mēs to vēl neesam sarēķinājuši, jāpaiet nedaudz ilgākam laikam, bet SIA „Madonas ūdens" gada griezumā saražotā elektroenerģija nosedz ap 20% izmaksu.
Saules paneļus gan Madonā, gan Cesvainē esam uzstādījuši, lai tie ražotu elektroenerģiju pašpatēriņam. Nedaudz paliek arī pāri, bet gan „Madonas ūdens", gan „Cesvaines komunālie pakalpojumi" ir noslēguši līgumus ar elektrības piegādātajiem, lai tie to, kas paliek pāri, no mums atpirktu. Apjoms gan nav liels, bet neizmantoto elektroenerģiju pārdodam par tā brīža biržas cenu. Pērn biržas cena bija ļoti laba, līdz ar to vasarā sanāca pat nedaudz nopelnīt.
Katrā ziņā ieguldījumi saules paneļu uzstādīšanā atmaksāsies. Jo lielāka būs elektroenerģijas cena, jo ātrāk tas notiks. Citādi nemaz nevar būt, ja elektroenerģija tiek ražota pašpatēriņam. Esam ieguvēji, jo šādā gadījumā nav jāmaksā ne par pašu elektrību, ne OIK, ne PVN.
– Kad saules paneļiem ir lielākā atdeve un tiek saražots visvairāk kilovatu elektroenerģijas?
– Tie, protams, ir vasaras mēneši, bet ziemā – ļoti maz. Oktobris, novembris, decembris, janvāris ir tukšie mēneši. Elektroenerģijas ražošana intensīvāk atsākas februārī, taču arī ne katru gadu. Piemēram, šogad februārī bija maz saulainu dienu, bet marts gan parasti ir mēnesis, kad līdz oktobrim saules paneļi arī saražo visvairāk elektroenerģijas. Ziemas mēnešos nav vērts no saules paneļiem tīrīt sniegu, to var sākt darīt, parādoties spilgtiem saules stariem martā, ja tas vēl nav nokusis.
Saražotā elektroenerģija tieši aiziet uz ražošanu, bet tas, kas paliek pāri, nonāk tīklā, taču, ja pietrūkst, tad to saņemam no tīkla, attiecīgi par to samaksājot.
Iesaku arī citiem, kam ir šāda iespēja, uzstādīt saules paneļus. Vismaz patlaban tas ir izdevīgi, bet grūti pateikt, vai tā būs vienmēr. Var mainīties noteikumi, taču pašpatēriņam saražoto elektroenerģiju tas neietekmēs, tā vienmēr atmaksāsies.
Domāju, ka tāda tipa uzņēmumiem kā „Madonas ūdens", „Cesvaines komunālie pakalpojumi" saules paneļi noteikti jāliek. Ja izdodas izmaksas elektroenerģijai gada griezumā samazināt par 20%, kā „Madonas ūdenim", to ir vērts darīt. Turklāt procedūra arī uzņēmumiem elektroenerģijas ražošanai pašpatēriņam ar salīdzinoši mazu jaudu tagad vairs nav tik sarežģīta kā sākumā, to ir iespējams īstenot bez kādām īpašām problēmām.
Nākamā vieta, kur tos domājam uzstādīt, būs Ērgļi, jo tur ir liels elektrības patēriņš, un arī Lubānā, bet tas atkarīgs no tā, kāda būs bilance un vai finansiāli varēsim to atļauties šogad vai nākamajos gados.
– Pastāstiet, lūdzu, par pieredzi arī savā privātmājā, kur arī esat uzstādījis saules paneļus un pašpatēriņam tiek ražota elektroenerģija!
– Saules paneļus uzstādīju tādēļ, ka mājā ir ierīkota siltumsūkņa apkure un bija jāmeklē veids, kā samazināt elektrības izmaksas. Tos uzliku pirms gadiem diviem par saviem līdzekļiem, bet esmu jau pārliecinājies, ka ieguvums ir labs un ieguldījums noteikti atmaksāsies, jo īstajā laikā tos uzstādīju, vēl nezinot, ka energoresursi tā sadārdzināsies. Kad sākās cenu straujais kāpums, ļoti nopriecājos, ka mājsaimniecībā pašpatēriņam tiek ražota elektrība.
Tagad pat grūti iztēloties, cik pēc tagadējām cenām būtu jāmaksā par elektrību, jo ziemā tās patēriņš ir vairāk nekā 1000 kilovatu. Siltumsūknis apkuri nodrošina apmēram 200 kvadrātmetru lielai platībai, tāpat tiek uzkarsēts siltais ūdens, elektrību patērē visa sadzīves tehnika.
Mājsaimniecībā tiek izmantots neto norēķins. Viss, kas vasarā tiek saražots un netiek izmantots, tiek uzkrāts, un to var tērēt ziemā, bet, ja arī tad netiek izmantots, pārpalikums gada griezumā tiek dzēsts. Tāpēc ļoti svarīgi ir visu sabalansēt un pēc iespējas precīzāk aprēķināt prognozējamo elektroenerģijas patēriņu, nevar jau bezjēdzīgi saules paneļus sabūvēt. Ir jāizvēlas optimālā jauda, tas, cik saules paneļu ir jāuzstāda. Piemēram, mājās esmu uzstādījis 30 saules paneļu. Parēķināju, ka varbūt varēju uzstādīt par kādiem sešiem paneļiem mazāk. Elektrības pietiktu, mazāk līdzekļu būtu jāiegulda paneļu iegādē un būtu nepieciešama mazāka platība to uzstādīšanai.
Šī ziema bija salīdzinoši silta, un jau tagad redzu, ka saražotā elektroenerģija paliks pāri, tāpēc to, nodrošinot apkuri, īpaši netaupām, bet dzīvojam komfortablos apstākļos. Un arī tas ir liels ieguvums.
28.02.2023.