#SIF_MAF2022
Vestienas pagastā kopš pagājušā gada visas pašvaldības iestādes ir pieslēgtas pie jaunās katlumājas, kas siltumu nodrošina, kā kurināmo izmantojot granulas.
Vestienas pagasta pārvaldes vadītājas p. i. Marika Veiba pārmaiņas vērtē pozitīvi, neraugoties uz to, ka kurināt ar granulām ir dārgi, it īpaši ņemot vērā to cenas ievērojamo kāpumu šajā apkures sezonā.
– Pluss ir tas, ka vairs nav malkas sagatavošanas procesa, kas bija ļoti sarežģīts. Bija nepieciešams liels cilvēku resurss, lai malku sazāģētu, saskaldītu, sanestu un sakrautu šķūņos, lai tā pamazām izžūtu un izvējotos. Protams, granulas ir daudz dārgākas, bet laukos šai ziņā jau nav lielas izvēles, jo trūkst strādnieku. Grūti pat iedomāties, kas to malku šajā sezonā sagatavotu, ja būtu jāturpina ar to kurināt, –
atzīmē Marika Veiba. – Izvēloties granulas, gan nebijām rēķinājušies, ka tās tik ļoti sadārdzināsies. Taču, ņemot vērā cilvēkresursu trūkumu, ēku apkure ar granulām laukos ir viens no labākajiem risinājumiem. Centralizētais siltums tiek nodrošināts tautas namā, bērnudārzā, internātā, sporta zālē, visā bijušajā skolas jeb Vestienas muižas ēkā, kas pamazām tiek apdzīvota. Uz to ir pārcēlusies pagasta pārvalde, bibliotēka. Apkure ir pieslēgta arī bijušajai pagasta pārvaldes ēkai, bet tur ir uzstādīts minimāls režīms, lai komunikācijas neaizsaltu.
Rēķini šoziem, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, ir daudz lielāki, bet mums jau nav cita varianta. Turklāt jāņem vērā, ka arī malkas cena ir būtiski pieaugusi un tā nav tikai jēpērk, bet, kā jau teicu, arī jāsagatavo, un kādam tās krāsnis būtu jākurina. Katrā ziņā esmu priecīga par šādu risinājumu, lai arī tas ir dārgi, bet mūsdienās par visu ir jāmaksā.
Dzīvojamās mājas gan, protams, katrs individuāli var turpināt apsildīt ar malku, jo tas, ja ir savs mežs un neskaita savu darbu, joprojām ir lētākais apkures veids. Nekas lētāks par malku jau pagaidām nav izgudrots.
28.02.2023.