Autotransporta direkcija ir noslēgusi 10 gadu līgumu ar SIA „Norma-A" par sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanu maršrutu tīkla daļā „Madona", kas stāsies spēkā 2024. gada 1. septembrī, „Staru" informē VSIA „Autotransporta direkcija" Sabiedrisko attiecību vadītājs Viktors Zaķis.
Līdz minētajam datumam līguma pilnvērtīgai izpildei SIA „Norma-A" jānodrošina nepieciešamie resursi – gan autobusi, gan transporta līdzekļu vadītāji.
Stājoties spēkā jaunajam līgumam, maršrutu tīkla daļā „Madona" pasažieri iegūs augstas kvalitātes pakalpojumus un tiks nodrošināti ar autobusiem, kuru vidējais vecums 10 gadu periodā būs 3,76 gadi; informācija par gaidāmajām pieturām autobusos tiks paziņota gan audio, gan vizuāli; visi transportlīdzekļi būs aprīkoti ar elektronisku maršruta zīmi, drošības jostām, bezvadu internetu (wi-fi), kā arī tajos būs pieejami bezskaidras naudas norēķini; katru gadu vismaz 31,91% no visiem autobusiem būs aprīkoti ar velosipēdu turētājiem; 60% no visiem autobusiem būs pielāgoti personu ar ierobežotām pārvietošanās spējām pārvadāšanai un atvieglotai iekļūšanai autobusā, vismaz 10% no visiem pakalpojumu nodrošināšanā katru gadu izmantojamajiem autobusiem būs bezizmešu.
Konkursā par sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanu maršrutu tīkla daļā „Madona" par uzvarētāju Iepirkumu komisija atzina SIA „Norma-A", kas kopējā vērtējumā ieguva augstāku punktu skaitu nekā citi pretendenti. Izsludinātajā konkursā tika vērtēts saimnieciski izdevīgākais piedāvājums, kur cena veido 40%, bet tehniskais piedāvājums – 60% vērtējuma.
Jāatzīmē, ka maršrutu tīkla daļa „Madona" bija viena no tām septiņām lotēm, par kurām Iepirkumu uzraudzības birojā tika iesniegtas sūdzības. Konkursa rezultātus vēlējās apstrīdēt personu apvienība, kuras sastāvā ietilpst SIA „Gulbenes autobuss" un „VTU Valmiera", pašvaldības SIA „Ventspils reiss", personu apvienība, kuras sastāvā ietilpst „Latvijas Sabiedriskais Autobuss" un „Vlasava", kā arī „Tukuma auto" un „Talsu autotransports".
Tikai pēc sūdzību izskatīšanas Iepirkumu uzraudzības birojā šāgada janvārī ATD tika atļauts maršrutu tīkla daļā „Madona" slēgt līgumu ar konkursa uzvarētāju – SIA „Norma-A".
Jāpiebilst, ka izsludinātajā konkursā par iespēju sniegt sabiedriskā transporta pakalpojumus pēdējās septiņās lotēs lielākā konkurence bija tieši maršrutu tīkla daļā „Madona" un arī „Ventspils" – uz katru no šīm daļām piedāvājumus bija iesnieguši deviņi pretendenti.
Līdz šim līgumi ar uzvarētājiem noslēgti 11 no 16 maršrutu tīkla daļām, kas sastāda aptuveni 69% no visa maršrutu tīkla.
Bet pagaidām maršrutu tīkla daļā „Madona" sabiedriskā transporta pakalpojumus nodrošina „Latvijas Sabiedriskais Autobuss", pie tam veiksmīgi. No šāgada 1. janvāra „Latvijas Sabiedriskais Autobuss" pasažierus pārvadā arī Murmastienes, Barkavas un Varakļānu pagasta vietējās nozīmes reģionālajos maršrutos, pārņemot visus reisus, kurus līdz šim apkalpoja SIA „Ceļavējš"-ATP.
Taču – vai tā būs arī turpmāk? Atklāts jautājums ir par to, vai sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu maršrutu tīkla daļā „Madona" līdz noslēgtā līguma ar SIA „Norma-A" stāšanos spēkā nākamā gada 1. septembrī neietekmēs šāgada 5. janvārī Konkurences padomes pieņemtais lēmums, ar kuru konstatēja AS „Liepājas autobusu parks", SIA „Latvijas Sabiedriskais Autobuss" un AS „Nordeka" aizliegtu vienošanos VSIA „Autotransporta direkcija" organizētajos iepirkumos par sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu ar autobusiem reģionālās nozīmes maršrutos uz desmit gadiem. Atbildot uz šo jautājumu, Autotransporta direkcijas Sabiedrisko attiecību vadītājs Viktors Zaķis informēja, ka tas būs zināms pēc pāris nedēļām, kad tiks saņemti visi juridiskie atzinumi, kā rīkoties šādā situācijā.
Autotransporta direkcija ir pasūtījusi neatkarīgu izvērtējumu par Konkurences padomes (KP) lēmumu attiecībā uz trīs pārvadātāju, tai skaitā „Latvijas Sabiedriskais Autobuss", aizliegtu vienošanos reģionālo autobusu pārvadājumu iepirkuma procesa gaitā, kas būs izstrādāts februāra vidū. Līdz tam būs noslēgušās Autotransporta direkcijas iniciētās konsultācijas ar KP un Iepirkumu uzraudzības biroju par KP lēmumu un tā ietekmi gan uz jau noslēgtajiem līgumiem, gan arī uz tiem, kurus paredzēts slēgt tuvākā vai tālākā nākotnē.
Pēc konsultācijām ar atbildīgajām institūcijām un ārējā izvērtējuma saņemšanas Autotransporta direkcija būs pabeigusi konkrēta darbības plāna izstrādi saistībā ar KP un par to informēs sabiedrību.
Paralēli Autotransporta direkcija gatavo priekšlikumus izmaiņām Publisko iepirkumu likumā, kas dotu plašākas tiesības pasūtītājam vērsties pret negodīgajiem uzņēmumiem arī jau noslēgtu līgumu gadījumā.
17.02.2023.