#SIF_MAF2022
2021. gada 1. jūlijā stājās spēkā administratīvi teritoriālā reforma (ATR). Madonas novadam tika pievienoti Ērgļi, Lubāna un Cesvaine. Īstenojot ATR, tika norādīts, ka pašvaldību reforma iedzīvotājiem un valstij kopumā sniegs būtiskus ieguvumus un nodrošinās līdzsvarotāku reģionālo attīstību, mazinot nevienlīdzības plaisu starp Rīgu un pārējo Latviju un stiprinot sadarbību starp laukiem un pilsētām.
Ir aizvadīts pusotrs gads, lai ATR pamatprincipi tiktu īstenoti, daudz jau ir paveikts, tomēr tikpat daudz vēl ir jādara. Par to, kā ATR ir mainījusi Ērgļus, stāsta Ērgļu apvienības pārvaldes vadītāja Elita Ūdre.
– Īstenojot ATR, viens no galvenajiem mērķiem bija – pašvaldībām arī turpmāk jānodrošina pakalpojumi iedzīvotājiem pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai, nodrošinot tos pagasta pārvaldēs, vietējā bibliotēkā vai caur klientu apkalpošanas centriem. Tika uzsvērts, ka ATR tiek veikta, domājot par cilvēkiem, nodrošinot kvalitatīvus pakalpojumus, to pieejamību, bet diemžēl jāatzīst, ka reālā situācija ir citādāka. Viss tiek centralizēts, un lauku ļaudis paliek novārtā. Viss tiek optimizēts, apvienots, samazināts, – pauž Elita Ūdre. – Lai arī ir pakalpojumu sniegšanas centri Jumurdā un Sausnējā, tomēr, izpētot iedzīvotāju veikto darījumu skaitu, viss ir samazinājies, jo viss notiek centralizēti. Nedrīkst aizmirst, ka ne tikai šie darījumi ir nozīmīgi, bet pats cilvēks, kuram ir iespēja doties klātienē, noskaidrot aktuālo informāciju, rast atbildes uz jautājumiem. Darbinieku slodzes tiek samazinātas, kādā brīdī var pateikt, ka mazajos pagastiņos šādi pakalpojumu sniegšanas centri nemaz nav nepieciešami. Sākotnēji uzsvēra, ka viss tiek darīts iedzīvotāju labā, taču šobrīd tas šķiet otrādi. Patiesā situācija laukos ir gaužām bēdīga. Lielākoties tur dzīvo vecāka gadagājuma cilvēki, viņu uzticamības personas ir, piemēram, pastnieki, bibliotekāri. Reizēm tā ir vienīgā saziņa ar citiem cilvēkiem. Ir jau izskanējušas domas, ka tieši bibliotekāriem palielinās viņu funkcijas – veiks klientu apkalpošanas centru uzdevumus, lai gan patlaban jau daļēji tas tiek darīts, jo īpaši vecāka gadagājuma cilvēki vēršas pēc palīdzības bibliotēkās, tur apmaksā rēķinus un saņem arī citus pakalpojumus.
ATR ietekmē nepārtraukti viss mainās. Darba patiešām ir ļoti daudz. Viena no pozitīvajām iezīmēm, to gan lieliski parādīja arī kovida laiks, ir attālinātā darba veikšana. Lai gan pārvaldē to tik ļoti neizjūtam, tomēr aptveram šīs iespējas. Viena no tām ir saistīta ar ekonomiju. Piemēram, tikšanās zoom platformā. Tā ir gan laika, gan finansiālo līdzekļu ekonomija. Patiesi, pēdējā laikā iedzīvotāji tiek mudināti vairāk darbu veikt attālināti, tomēr, manuprāt, ir darbi, kurus var veikt tikai klātienē. Vēl viena pozitīva iezīme, ko nesusi ATR, ir pabalsti. Līdz ar novadu apvienošanu iedzīvotāji, kuri atbilst statusam, saņem lielāku palīdzību no sociālā dienesta. Tas, manuprāt, īpaši šobrīd, ir ļoti nozīmīgi. Tāpat pašlaik cītīgi strādājam pie kapitālsabiedrību sakārtošanas. Darbs liekas ļoti sarežģīts un saasināts tikai tāpēc, ka viss ir procesā un daudzas lietas vēl ir neskaidras, bet, tiklīdz viss būs paveikts, domāju, Ērgļi būs ieguvēji. Atkritumu apsaimniekošana, siltums, ūdens – par to turpmāk atbildēs Madona, un esmu pārliecināta, ka iedzīvotāji būs tikai ieguvēji.
Vēl viena lieta, kas satrauca, bet nu ir sakārtojusies – joprojām ir dzimtsarakstu nodaļa, kur iespējams reģistrēt dzimšanas vai miršanas faktu. Šādai iespējai ir jābūt uz vietas, citādi iedzīvotājiem jāmēro tāls ceļš. Ne visiem ir iespēja nokļūt novadu centros.
Kopējā reforma pārmaiņas viesusi visos novados. Parunājot ar citu novadu pašvaldību pārstāvjiem, iedzīvotājiem – situācijas visur ir ļoti līdzīgas. Reorganizācija, optimizācija, štatu samazināšana, apvienošana – tas ir visās pašvaldībās. Protams, nevar teikt, ka tas ir slikti, tomēr šķiet, ka vairāk tiek domāts par sistēmu, nevis cilvēku. Tomēr ir liels prieks par iedzīvotājiem, kuri dzīvo līdzi visam, kas notiek ne tikai Ērgļos, bet visā novadā, seko aktualitātēm, notikumiem.
30.12.2022.