Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Tik gludi neiet

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 01.12.2022.

Burtu lielums

Vakar apritēja jau divi mēneši, kopš 1. oktobrī ievēlējām 14. Saeimu, un mēnesis, kopš jaunievēlētie parlamentārieši sanāca uz pirmo sēdi.

Esam tikuši pie jauna Saeimas priekšsēdētāja. Ar neierasti lielu balsu vairākumu šajā amatā tika ievēlēts Edvards Smiltēns, kuru pazīstamais televīzijas žurnālists un komentētājs Armands Puče raksturo kā politiķi, kas tāds ir pēc aicinājuma un kurš pilnīgi deg visā tajā vidē. Viņš noteikti gribēšot ienest kaut kādas izmaiņas šajā institūcijā. Cits jautājums – ar plusa vai kādu citu zīmi, bet jebkurā gadījumā Smiltēns gribēs atstāt savu nospiedumu, jo tā ir viņa būtība, vēlēšanās piedalīties visā un šajā amatā viņš visus vēl pārsteigs ar manevru iespējām, pie tam ne sliktiem.
Savu pirmo uzrunu Edvards Smiltēns veltīja ilggadējai Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei, sakot lielu paldies par konsekvenci, valstisko stāju, priekšzīmi, vadot iepriekšējo Saeimas sasaukumu. Viņš atzina, ka Ināra Mūrniece ir uzlikusi ļoti augstu latiņu, gan nodrošinot parlamenta darbu ļoti sarežģītos apstākļos, gan arī pārstāvot valsti starptautiski. Jaunievēlētais parlamenta vadītājs I. Mūrnieci novērtēja kā vienu no labākajiem spīkeriem Latvijas vēsturē, kura izcili vadījusi Saeimas sēdes – ar labu dikciju un labu latviešu valodu, lielu precizitāti, delikāti un juridiski korekti.
Jāatzīst, ka varas maiņa parlamentā šoreiz noritēja ļoti cieņpilni. Neierasti bija dzirdēt tik augstu novērtējumu, ņemot vērā, ka Mūrniece un Smiltēns tomēr pārstāv dažādus politiskos spēkus, lai arī, visticamāk, šajā sasaukumā darbosies vienā koalīcijā.
Lai arī ne tik ātri, kā bijām gaidījuši un cerējuši, ledus Saeimas darbā ir izkustējies. Pēc vairākām svinīgām sēdēm politiķi vienojās par Saeimas komisijām un spēja ievēlēt arī to vadību. Tas gan nenozīmē, ka uz ilgu laiku, jo valdošajai koalīcijai nav pārsvara arī ļoti svarīgās Saeimas komisijās. Pirmos „zobiņus" ir jau parādījusi Juridiskā komisija, neatbalstot arī daudziem citiem nesaprotamo jaunas ministrijas un triju ministra biedra amatu izveidi, kas, kā norāda opozīcija, nodokļu maksātajiem izmaksāšot ap 2 miljoniem eiro. Premjers Krišjānis Kariņš šai sakarā ir jau paudis, ka ar 54 balsīm ir grūti nodrošināt vairākumu visās komisijās, tomēr Juridiskajā komisijā, viņa skatījumā, tam būtu jābūt, bet tas būs atkarīgs no jaunās valdības sastāva.
Jaunās valdības veidošana gan nesokas tik gludi kā varas maiņa parlamentā. Tā negaidīti ilgi ir iestrēgusi. Tagad to sola līdz Ziemassvētkiem vai pat decembra vidum beidzot izveidot.
Nekas cits jau mums neatliek, kā valdību veidojošās partijas turēt pie vārda.

2.12.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px