Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Problēmas tikt pie zobārsta akūtās situācijās

LAURA KOVTUNA

Autors • 22.11.2022.

Problēmas tikt pie zobārsta akūtās situācijās
Burtu lielums

„Madonā ir ļoti nopietna problēma – cilvēkam pēkšņi sāp vai nolūst zobs, bet pie ārsta tikt nav iespējams. Katrai ārstei savi pieraksti, savi klienti," laikrakstam "Stars" raksta lasītāja Maija.

Viņa lūdz Madonas novada pašvaldību, deputātus risināt šo jautājumu. „Noslēdziet līgumu ar kādu no daudzajiem Madonas zobārstiem, maksājiet algu viņiem, lai pāris stundas no rīta būtu pieejams zobārsts, kuriem tas ir akūti nepieciešams. Protams, pacients arī maksās. Bet ir vajadzīga šī iespēja, ka cilvēks zina – aiziešu un būs palīdzība. Nevis kā tagad – jālūdzas vai jābrauc uz Rīgu meklēt palīdzību. Un šī problēma skar ļoti daudz cilvēku," cerību, ka viņas rakstītajā ieklausīsies tie, kuru spēkos ir problēmu risināt, pauž Maija.
Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs vērtēja, ka problēma vairāk saistīta ar zobārstu trūkumu kā tādu, turklāt visā Latvijā.
– Vienkārši zobārstu ir tik, cik ir, un viņu kapacitāte tāda, kāda ir. Par pieaugušajiem neesam runājuši šādā formātā; jāmēģina saprast, vai tas kaut ko risinātu. Tā arī īsti nav pašvaldības funkcija. Arī pašvaldības izveidotais bērnu zobārstniecības kabinets izraisīja dažādas emocijas – sākot ar „malači!" līdz „ko jūs jaucaties privātā uzņēmējdarbībā ar savu kabinetu!". Protams, jāmeklē visi varianti, kas dod kaut kādu rezultātu cilvēkam, – sprieda Agris Lungevičs, aicinot iedzīvotājus sazināties ar viņu vai vietnieku Artūru Čačku, lai pilnvērtīgi varētu diskutēt par iespējamiem risinājumiem.
Viņš piebilda, ka pēdējā laikā pašvaldībā atkārtoti aktualizēts jautājums par bērnu zobārstniecību, saprotot, ka pašvaldības kabinets ir „ielāps", kas nespēj nodrošināt visu pieprasījumu pēc bērnu zobārstniecības.
– Zobārsti negrib slēgt līgumus ar valsti tā tarifa, ko valsts maksā, dēļ. Esam aktualizējuši domu, varbūt vēlreiz jāmēģina runāt ar zobārstiem, ka pašvaldība piemaksātu kādu daļu, lai bērniem būtu papildu iespēja tikt pie zobārsta. Savulaik jau uzrunājām, taču tas nestrādāja – nebija intereses par šādu mehānismu, varbūt nemācējām īsti labi argumentēt, bet pirms dažiem gadiem tas neizdevās. Palikām pie pašvaldības bērnu zobārstniecības kabineta. Bet vēlreiz mēģināsim runāt par bērnu zobārstu dotēšanu no pašvaldības puses, – risinājumu vismaz bērnu zobārstniecības problēmu sadaļā solīja meklēt Madonas novada domes priekšsēdētājs.

Domes priekšsēdētāja vietnieks uzņēmējdarbības atbalsta, tūrisma attīstības un veselības aprūpes jautājumos Artūrs Čačka vismaz līdz šim neesot dzirdējis, ka iedzīvotājiem būtu problēmas tikt pie zobārsta akūtu sāpju vai zobu problēmu gadījumā.
– Ja tas ir ārpus darba laika, tā varbūt varētu būt. Tad var tikt tikai tur, kur pakalpojumu sniedz 24 stundas diennaktī, kas ir Rīgā; 24 stundu pieņemšana akūtām situācijām Madonas novadā būtu pilnīgi nereāla. Darba laikā akūtos gadījumos, protams, kāds brīdis varbūt jāpagaida, bet nav īsti dzirdēts, ka pilnībā atteiktu, – komentēja Artūrs Čačka.
Par pašvaldības sniegtu finansiālu atbalstu pieaugušo zobārstniecības pakalpojumu nodrošināšanai viņš bija drīzāk skeptisks.
– Protams, ja cilvēkam ir trūcīgā statuss vai kāds cits pabalsts pienākas, tad varētu būt, ka varētu saņemt pašvaldības palīdzību. Bet tā, lai mēs masveidā cilvēkiem, kuriem sāp zobs, dotētu, – tik ātri pie tādiem laikiem nepienāksim. Pašvaldība nav tādā budžeta pārpildē, lai to varētu atļauties. Pieaugušajiem neredzu tādu risinājumu, ka pašvaldība varētu šobrīd iesaistīties. Zobs jau arī nesāk sāpēt pirmajā dienā, kad ir caurs. Kāds laika periods tomēr paiet. Profilaktiski pašiem vajadzētu par to padomāt; skaidrs, ka tas prasa līdzekļus, katram pieaugušajam ir jārūpējas par sevi, cik var un cik vēlas. Mūsu valstī tā ir, ka šis ir maksas pakalpojums. Valsts varbūt atbalsta to, ka vajadzētu ņemt cilvēkam paša apmaksātu polisi un tā tikt pie labiem zobiem. Ja ne, tad tikai par maksu, – uzsvēra domes priekšsēdētāja vietnieks.
Izņēmums esot bērnu zobārstniecība, kur Nacionālais veselības dienests piedāvā slēgt līgumu par valsts apmaksātu pakalpojumu bērniem, taču, kā jau iepriekš minēts, tirgus cena pakalpojumam ir lielāka par valsts apmaksāto.
– Bērniem domājam veidot modeli, ka pašvaldība varētu piemaksāt to daļu, kas trūkst no valsts segtās daļas, lai segtu tirgus cenu. Ja mums tā izdosies, ieviešot šādu mehānismu, jāsaprot gan, ka rinda pie bērnu zobārsta nepazudīs pavisam – nebūs tā, ka piezvanot jau nākamajā minūtē varēs doties pie zobārsta. Kapacitāte jau nemainīsies. Bet pakalpojums, par ko vecākiem nebūs jāmaksā, varētu kļūt pieejamāks, – vēstīja Artūrs Čačka.

23.11.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px