Jau trešo nedēļu „Jaunās Vienotības" (JV) līdera Krišjāņa Kariņa vadībā ar potenciālajiem koalīcijas partneriem norisinās sarunas par jaunās valdības veidošanu. Visai plašu uzmanību ir guvusi JV izteiktā doma par Vides un enerģētikas ministrijas izveidi. Ne visi to atbalsta, paužot, ka jaunas ministrijas izveidošana varētu palielināt birokrātijas slogu, kas krīzes laikā neesot pieļaujams. Viedokli par šo ieceri lūdzu izteikt Lubānas apvienības pārvaldes vadītāju Tāli Salenieku un Ērgļu apvienības pārvaldes vadītāju Elitu Ūdri.
Drīzāk jau nevajag
– Ir grūti tā viennozīmīgi pateikt, vai tā tiešām ir nepieciešama. Tik dziļi šajā jautājumā neesmu iedziļinājies, bet, cik esmu dzirdējis Kariņa izteiktos argumentus publiskajā telpā, JV atbalsta jaunas ministrijas izveidošanu, jo svarīgi esot pārcelt atbildību par enerģētikas un vides aizsardzības jomām no Ekonomikas ministrijas (EM) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM), – atzīmē Tālis Salenieks. – Jaunajā ministrijā no EM tiktu pārņemti par enerģētiku atbildīgie departamenti un no VARAM ar vidi un klimatu saistītie departamenti. Zināmā mērā tas būtu loģiski, bet tai pašā laikā to funkciju ministrijās jau ir ļoti daudz arī dažādās citās jomās un tāpēc ir EM, kas to administrē. Droši vien departamentiem ar šīm uzticētajām funkcijām tomēr būtu jātiek galā, jo ko tas dos, ja no divām ministrijām izveidos trešo. Drīzāk tad būtu jāpārdala funkcijas, mazliet citādi jāpārgrupē darbs, nevis jāveido jauna ministrija. Katrā ziņā man jau šķiet, ka to nevajag darīt.
Vai nav par daudz?
– Jaunās valdības veidošanai, protams, līdzi sekoju, bet pārāk vēl tajā neiedziļinos, jo šis process ir tikai sākumā. Turklāt patlaban ir ļoti saspringts laiks arī uz vietas apvienībā, domājot gan par nākamā gada budžetu, gan štatu sarakstu, kuram jāatbilst Noteikumos par Profesiju klasifikatoru ietvertajām prasībām un noteiktajām algu likmēm, un ir jāprecizē, it īpaši, ja tiks palielināta minimālā alga, – uzsver
Elita Ūdre. – Attiecībā uz ieceri veidot vēl vienu ministriju jājautā – vai mums to ministriju nav par daudz? Mums uz vietas liek visu optimizēt un mazināt, bet augstākajos varas līmeņos visu vēlas tikai paplašināt. Tas tomēr šķiet nedaudz nesamērīgi. Mēs te skatāmies, kā viens cilvēks var vairāk padarīt, bet jaunas ministrijas iecere neliecina, ka par to domātu arī valdībā. Pie tam situācijā, kad jaunas valdības izveidošanai balsu pietiek arī bez jaunām ministrijām un jauniem ministru portfeļiem. Jau, vēlot 13. Saeimu, tika daudz runāts par ministriju samazināšanu, nevis palielināšanu, bet nekas no tā netika īstenots. Acīmredzot tas ir kārtējais stāsts no sērijas „Nu, kā var nesolīt?".
21.10.2022.