Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Saturīgas nometnes lieliskai laika pavadīšanai

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 20.10.2022.

Saturīgas nometnes lieliskai laika pavadīšanai
Burtu lielums

#SIF_MAF2022

Valsts aizsardzības mācība tiek īstenota gan kā mācību priekšmets vispārizglītojošajās un profesionālās vidējās izglītības iestādēs mācību gada ietvaros, gan kā interešu izglītība jeb brīvprātīga dalība vasaras nometnēs. Jaunieši VAM apmācībās apgūst ļoti daudzas un dažādas noderīgas prasmes, kuras tieši nometnē tiek nostiprinātas un papildinātas vairāk praktiski.

Jaunsardzes un informācijas centra organizētā valsts aizsardzības mācības nometne ir interešu izglītības nometne skolēniem, kuri ir pabeiguši 10. klasi. Amanda
Siliņa A. Eglīša Ļaudonas vidusskolā (kopš 1. septembra – pamatskola) kā izvēles priekšmetu apguva valsts aizsardzības mācību un piedalījās nometnēs Alūksnē.
– Nometnes ir lieliska iespēja, kas tiek piedāvāta jauniešiem. Nometnes atceros ar pozitīvām domām. Šogad nometne norisinājās no 24. jūlija līdz 3. augustam, un šīs vienpadsmit dienas bija notikumiem piepildītas. Izbaudījām īstu karavīra dzīvi ar kazarmām, agru celšanos un rīta rosmi, ko paši ierosinājām. Bērni izteica iniciatīvu, un tā tika atbalstīta, – pastāsta Amanda. – Tika norīkots cilvēks ar sporta pedagoģisko izglītību, lai rīta rosme tiktu vadīta atbilstoši vecumposma īpatnībām. Atsaucība bija necerēti liela. Vasarā tiek organizētas divas nometnes, viena no tām bija jūnija sākumā. Tas ir saistīts ar to, ka profesionāli tehniskajām skolām jūnija sākumā joprojām ir intensīvs mācību process. Ja ir tikai viena nometne jūnijā, tad visiem bērniem netiek dota vienlīdzīga iespēja piedalīties nometnē. Otrajā šīs vasaras nometnē piedalījās aptuveni septiņdesmit dalībnieku. Lai arī vienmēr varētu vēlēties vairāk dalībnieku, tomēr šis ir ļoti labs rādītājs. Noteikti interese un atsaucība augs līdz ar valsts aizsardzības mācības obligātu uzsākšanu izglītības iestādēs. Iespējams, kāds nobīstas no tā, ko dara šajā nometnē, no militārās pieskaņas, bet, manuprāt, galvenais ir iesaistīties, piedalīties. Instruktori ir lieliski, vienmēr atbalsta, palīdz, mudina darboties, nepadoties. Tāpat iepazīstam jaunus cilvēkus, iegūstam draugus. Mūsu vada dalībnieki nometnē joprojām savā starpā komunicē, uztur draudzīgas attiecības, brauc ciemos. Nupat pie mums viesojās nometnes dalībnieks no Limbažiem.
Tie ir tikai daži ieguvumi no šādām nometnēm. Piemēram, nometnes laikā ļoti varēja izjust pieplūstošo enerģiju. Praktiskā darbošanās nebūt nav viegla, tomēr pozitīvais lādiņš, komunikācija ar citiem neļāva pagurt. Pats lieliskākais, ka tev vienkārši vasaras brīvlaiks nav jāpavada mājās, ierastajā vidē, bet vari būt starp līdzīgi domājošajiem, aktīvi darboties nometnē. Nometnes ir pilnvērtīgas. Bērniem ir iespēja laiku pavadīt interesanti, saturīgi. Viņi gūst jaunas prasmes, jaunus draugus. Tā ir iespēja, kas noteikti jāizmanto. Viss gan ir atkarīgs no paša cilvēka. Ja ir vēlme, iespējas vienmēr atradīsies.

Lai gan VAM programma Amandai ir noslēgusies, tomēr viņa joprojām aktīvi iesaistās Jaunsardzes dzīvē.
– Ir mazliet skumji, ka vairs neapgūstu valsts aizsardzības mācību, jo šobrīd mācos jau Madonas pilsētas vidusskolas 12. klasē. Pašlaik gan ir citas prioritātes, vispirms tās ir mācības. Tomēr joprojām aktīvi līdzdarbojos Jaunsardzes ikdienā un, kad vien nepieciešams, esmu instruktoru palīgs, arī nometnēs. Esmu pabeigusi 4. līmeņa un VAM nometni, līdz ar to paveras arī citas iespējas. Varu sniegt atbalstu instruktoriem, kas, manuprāt, ir ļoti patīkami un nozīmīgi arī pašiem instruktoriem un atvieglo mācību procesu. Arī man pašai ir interesanti. Varu pilnveidot savas līderības prasmes, savstarpējo komunicēšanu, uzstāšanās prasmes. Mācību process turpinās, tikai pavisam citādāk. Tas vairs nav tik aktīvs, bet es ne mirkli neesmu nožēlojusi, ka iestājos jaunsargos un valsts aizsardzības mācības programmā. Arī nākotnes mērķi saistīti vai nu ar militāro policiju, vai robežsardzi, – atzīst Amanda.

21.10.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px