Jau rīt Latvija izdarīs savu izvēli, ievēlot uz četriem gadiem nākamo Saeimu, un tā būs tāda, kādu mēs to ievēlēsim. Tieši no vēlēšanu rezultātiem būs atkarīgs, kā dzīvosim nākamos četrus gadus. Lai gan pēdējā laikā ir dzirdēts daudz skeptisku izteikumu par piedalīšanos vēlēšanās, par to, ka „nav, par ko balsot.
Tiem solījumiem jau nevar nedz uzticēties, nedz izsekot to izpildei" utt., jācer, ka nepiepildīsies scenārijs, ka dalība 14. Saeimas vēlēšanās varētu nokrist arī zem 50% atzīmes.
Tomēr, kā liecina statistika, pēdējo 20 gadu laikā Saeimas vēlēšanu aktivitāte ir samazinājusies no 71,89% 1998. gadā līdz satraucošajiem 54,60% 2018. gadā. Bet pēdējās pašvaldību vēlēšanās 2021. gadā piedalījās tikai 34,01% balsstiesīgo, kas ir zemākā vēlēšanu aktivitāte kopš Latvijas neatkarības atgūšanas.
Lai gan kopējais kritums tādā gadījumā nebūtu ļoti būtisks, tomēr tieši šis simboliskais kritums – zem 50% – ir kaitīgs demokrātijas veselībai un Latvijai kā valstij. Zemā aktivitāte vēlēšanās var radīt šaubas par ievēlētās varas leģitimitāti un uzart augsni tādām pašreizējos ģeopolitiskajos apstākļos bīstamām runām, kas apgalvo, ka „Saeima jau nemaz nepārstāv tautu". Tieši tāpēc ir jāiet vēlēt – lai Saeimā būtu pārstāvji ar katra mūsu sniegto mandātu. Aizejot uz vēlēšanām, cilvēks izdara izvēli, ietekmē politiku, neļauj kādam citam izlemt viņa vietā, vienkāršu patiesību atgādina Latvijas Televīzijas žurnālists un raidījumu vadītājs Jānis Geste. „Pēcvēlēšanu rītos esam redzējuši un dzirdējuši dusmas: „Kas noticis, kāpēc Saeima izskatās šāda?" Bet jautājums – vai tu aizgāji un nobalsoji? Jā, varbūt ir ļoti grūti izšķirties, bet tas ir jāizdara tikai reizi četros gados. Tā ir ļoti liela atbildība, tajā pašā laikā arī liela privilēģija iet un balsot brīvās vēlēšanās, kurās tu vari ar saviem plusiem un svītrojumiem ietekmēt to, kāds turpmāk izskatīsies parlaments."
Galvenais – neuzkāpt uz tā paša vecā grābekļa, cerot uz sazin kādiem brīnumiem, naivi ticot grūti izpildāmiem solījumiem, bet arī malā palikt nevar. Tāpēc, loģiski izvērtējot visus „par" un „pret", dosimies uz vēlēšanām un izdarīsim savu izvēli, iestājoties par vērtībām, kas ir svarīgas katram pašam un Latvijai kopumā.
30.09.2022.