Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Šobrīd finansējums ir ierobežots

ZANE BIKOVSKA

Autors • 20.09.2022.

Šobrīd finansējums ir ierobežots
Burtu lielums

Sakopta infrastruktūra ir svarīgākais ikvienā pilsētā – tas norāda uz atbildīgo dienestu un pašvaldības rūpēm par saviem iedzīvotājiem. Primārajam uzdevumam vienmēr ir jābūt pilsētas labiekārtošanai un komunikācijai ar tās iedzīvotājiem, lai kopīgu sarunu ceļā risinātu problēmas. Nesen aktualizējusies tēma par trotuāra izbūvi virzienā no Madonas uz Smeceres silu. Saņēmām zvanu no kādas laikraksta „Stars" lasītājas, kura neslēpa sašutumu par to, kāpēc vispirms netiek domāts par pilsētas labiekārtošanu. Šo jautājumu viņa aktualizēja arī tikšanās reizē ar partijas „Konservatīvie" pārstāvjiem Madonā.

– Pirms dažām dienām biju Alūksnē, un mani pārsteidza tas, cik ļoti šajā pilsētā tiek domāts par infrastruktūru. Ielas tiek asfaltētas, notiek trotuāru izveide un labiekārtošana. Vienmēr, kad esmu citās pilētās, salīdzinu tās ar Madonu. Diemžēl šeit cilvēkiem pat nav kur lāgā aiziet pastaigāties – graviņa ir neizpļauta, nav neviena soliņa, kur apsēsties, Lazdu laipa sapuvusi. Cik saprotu, aktuāla tēma šobrīd ir gājēju un velobraucēju celiņa izbūve no Madonas uz Smeceri, taču daudz prātīgāk būtu vispirms savest kārtībā Avotu ielu, pa kuru cilvēki iet uz slimnīcu, „Puķu sētu". Tur pārvietojas arī māmiņas ar bērnu ratiņiem, cilvēkiem nākas iet pa nomalēm. Pilsētas centrs ir sakārtots, bet tas skats, kas paveras aiz sliedēm, rada skumjas, nemaz nerunājot par apgaismojumu, – stāsta laikraksta „Stars" lasītāja.
Viņa salīdzina pilsētu ar dzīvokli, kurš tiek sapucēts no iekšpuses tā, ka nevienu putekli nevar atrast, taču aiz sliekšņa paveras nekārtība.
– Šāds salīdzinājums varbūt skan visai skarbi, bet saku tā, kā ir. Tas pats apvedceļš no Praulienas, kas ved garām stadionam, braucot iekšā pilsētā, – kādā stāvoklī tas ir?! Ejot ielās un veicot aptaujas, žurnālistiem būtu vairāk jājautā cilvēkiem, kādus uzlabojumus viņi vēlētos redzēt savā pilsētā, kādi labiekārtošanas darbi jāveic Madonā. Nesaprotu, kur paliek nauda, kas tiek atvēlēta pilsētas sakārtošanai! – teic mūsu lasītāja, piebilstot – ir jāsaprot, vai trotuāra izbūve uz Smeceres silu ir aktuālāka par pilsētas sakārtošanu. Protams, ne visi velobraucēji ir atbildīgi un tumšajā laikā ir pamanāmi uz ceļa, taču trotuāra izbūve uz Smeceres silu būtu aktuāla un saistoša tikai noteiktai interešu grupai, nevis pilnībā visiem pilsētas iedzīvotājiem. Pirmajā vietā vienmēr jābūt pilsētai un jādara viss iespējamais, lai sakārtotu to, un tikai pēc tam jādomā par tuvākās apkaimes labiekārtošanu.

Komentēt lasītājas teikto lūdzu Madonas pilsētas pārvaldnieku Gunti Ķeveri.
– Skumji, ka cilvēki tā domā. Šis viedoklis ir pārāk skarbs, pat pārspīlēts. Budžets ir tik liels, cik tas ir, cenu kāpumi ir ļoti lieli, un to radījis karš Ukrainā. Visi energoresursi ir palielinājušies par 40%, mums ir jāizdzīvo līdz gada beigām, un naudas tērēšana primāri tiek atvēlēta izglītības iestādēm un to pamatdarbību veikšanai. Tādēļ mazāk finanšu atvēlēts ir labiekārtošanas darbiem, lai gan tai pašā laikā cenšamies paveikt minimālo nepieciešamo, lai pilsēta būtu sakopta. Nav tā, ka viena puse Madonas ir skaista, bet otra nekopta. Gājēju ceļa izbūve uz Smeceres silu ir principā neiespējama, jo robežu zona ir tik liela, cik tā ir, savukārt viss pārējais – privātās teritorijas. Runājot par Avotu ielu – gribu atgādināt, ka visu laiku pa to braukusi smagā tehnika un fiziski nav vietas, kur uz šīs ielas izbūvēt gājēju ceļu. Tad Avotu ielu vajadzētu pārveidot par vienvirziena ielu. Lai cilvēki varētu drošāk pārvietoties, smago mašīnu plūsma no šīs ielas tika noņemta. Ja nav gājēju celiņa, tas uzreiz nenozīmē, ka ļaudīm nav kur iet. Piekrītu, ka Kalpaka iela, kas ved garām stadionam, kur cilvēki pārvietojas, ir bez apgaismojuma un gājēju celiņa, taču šis jautājums jau tiek virzīts uz priekšu. Iela ir nodota topogrāfijai, plānots ir to virzīt projektam. Protams, par pašvaldības līdzekļiem to nebūs iespējams savest kārtībā, taču projektēšanas darbi notiek. Esam prasījuši arī Satiksmes ministrijai Kalpaka ielu ietvert tranzīta ielu sarakstā, kas ļautu piesaistīt finansējumu projektu īstenošanai. Šobrīd pašvaldībai ielu remontam atbalsta nav vispār, – skaidro Guntis Ķeveris.

Viņš piebilst, ka pilsētā tikuši apstrādāti visi zemes ceļi, savukārt attiecībā uz lasītājas minēto Alūksnes piemēru uzsver – Madonu ar šo pilsētu nevar pat salīdzināt, jo tajā tiek atbalstīti pārrobežu projekti, bet daļu apkārtnes saved kārtībā biedrības un privātā sektora pārstāvji. Turklāt madonieši esot iemīļojuši salīdzināt savu pilsētu ar citām, balstoties uz to, kāds skats paveras, iebraucot tajās. Guntis Ķeveris aicina neskatīties tikai uz citu pilsētu galvenajām ielām, bet pavērties apkārt plašāk, lai redzētu, ka nepilnības atrodamas arī citviet.
– Pārsvarā visi kredīti, kurus esam mēģinājuši rast caur Valsts kasi, tiek atraidīti, ar pašvaldības līdzekļiem vien nepietiek. Vēlos teikt, ka apvienības, kas mums pievienojušās, ir krietni vien sliktākā stāvoklī nekā pilsēta. Mēs uz šī fona izskatāmies ļoti labi. Gribu oponēt par soliņiem, ko lasītāja min savā viedoklī. Pēdējā laikā uzklausām daudz cilvēku ierosinājumu, un, balstoties uz viņu lūgumu, cenšamies rast šiem ierosinājumiem risinājumus. Ik gadu uzstādām piecus sešus jaunus soliņus. Tagad pat divus uzstādījām ceļā uz slimnīcu, jo no degvielas uzpildes stacijas „Circle-K" līdz slimnīcai cilvēkiem nav kur apsēsties. Par Lazdu laipu – koks ar laiku nolietojas, un tā apstrāde, atjaunošana ir ļoti dārga. Nākamā gada pavasarī tā tiks noņemta un pārtaisīta, – informē Guntis Ķeveris.
Diemžēl nebūs iespējams īstenot iecerēto Mīlestības graviņas labiekārtošanas projektu, jo netika saņemts projektam nepieciešamais finansējums, taču graviņa iespēju robežās tiek kopta. Guntis Ķeveris vēlreiz lūdz iedzīvotājus vērsties domē ar saviem ierosinājumiem un piedāvājumiem un saka paldies tiem, kuri izmanto šo iespēju.

21.09.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px