Kā izdzīvot straujā izmaksu pieauguma apstākļos – tas nodarbina ne tikai iedzīvotāju prātus. Arī pašvaldībām tas būs liels izaicinājums. Kādi taupības pasākumi tiks ieviesti, to jautāju Dzelzavas un Sarkaņu pagasta pārvalžu vadītājam Sandim Kalniņam un Lubānas apvienības pārvaldes vadītājam Tālim Saleniekam.
Taupām jau visu gadu
– Īstenībā jau energoresursus taupām visu šo gadu, ieviešot energoefektivitātes pasākumus, cik nu to ļauj tehniskās ierīces un iekārtas. Jau saistībā ar noteiktajiem ierobežojumiem kovida laikā, kad pašvaldības iestā-
des nefunkcionēja un darbs norisinājās attālināti, siltummezgla vadības blokā tika iestatīts mazāks režīms, samazinot siltuma patēriņu, – atzīst Sandis Kalniņš. – Ņemot vērā straujo izmaksu kāpumu, arī šobrīd strādājam līdzīgi, kad ar mums pieejamiem vadības blokiem iestatām atšķirīgus režīmus telpās, kuras tiek izmantotas un kuras ne.
Tāpat attiecībā uz elektroenerģiju ieviešam dažādus efektivitātes pasākumus. Mainām savus paradumus, ļoti pievēršam uzmanību arī tādām elementārām lietām, lai gaisma vienmēr tiktu izslēgta. Samazināsim arī ielu apgaismojumu uz pusi, attiecīgi izslēdzot drošinātājus pie laternām vai vienu fāzi. Ekonomēsim arī transporta izdevumus, braucot kopā, nevis katrs atsevišķi ar savu mašīnu, un izmantosim vēl citas iespējas, kā samazināt izdevumus.
Būs vienota pieeja
– Taupības režīms ir jau ieslēgts, bet visu vēl neesam izdomājuši, skatāmies vairākos virzienos, kur varētu ietaupīt, – uzsver Tālis Salenieks. – Pie mums Lubānā jau bija laiks, kad nakts stundās tika izslēgts ielu apgaismojums, bet tad deputāti lēma, ka apgaismojumam tomēr jābūt, jo kas tas par pilsētas centru, ja tumsā neredzi, kur ej. Taču elektrības maksa ir ievērojami pieaugusi, tāpēc šādu iespēju apsveram arī tagad, kad, piemēram, darbdienās apgaismojumu izslēgtu nakts stundās (teiksim, no pulksten 24 līdz četriem vai pieciem rītā), bet brīvdienās tas tiktu nodrošināts arī šajā laikā. Vērtējam arī iespēju izslēgt gaismekļus katrā otrajā vai trešajā stabā.
Laiki ir grūti, tāpēc runāsim ar iestādēm par temperatūras samazināšanu telpās par kādu grādu. Šajā apkures sezonā siltumu Lubānā pirmo reizi nodrošinās SIA „Madonas siltums". Jārēķinās, ka pēc uzņēmuma jaunā tarifa stāšanās spēkā viena kvadrātmetra apsilde vidēji izmaksās ap vienu eiro vai pat vairāk. Skolu mēs gan paši apkurinām, bet arī granulu cena ir trīskāršojusies. Esam arī saņēmuši Madonas novada pašvaldības izpilddirektora rīkojumu par nepieciešamību ieviest energoresursu taupības pasākumus. Domāju, ka visā novadā būs vienota pieeja.
9.09.2022.