Paredzēts, ka pēc valsts noteiktā atbalsta mājsaimniecībām apkures sezonā iedzīvotājiem būs jāgriežas sociālajā dienestā. Šobrīd aplēses liecina, ka provizoriski pabalsts varētu tikt piešķirts 44 tūkstošiem mājsaimniecību. Līdz ar to sociālajiem dienestiem tā būs papildu slodze. Iespējams, būs sociālie dienesti, kuriem būs jāpieņem darbā papildu darbinieki uz atbalsta sniegšanas laiku. – Vai esat apsprieduši, kā šo situāciju risināsiet savā pašvaldībā? – vaicāju Varakļānu novada pašvaldības vadītājam Mārim Justam un Madonas novada pašvaldības vadītājam Agrim Lungevičam.
Galā tiksim
– Jā, esam konceptuāli domājuši, kā tikt galā ar šo situāciju. Visticamāk, ka mēs to nedeleģēsim sociālajam dienestam, bet kārtosim iesniegumu iesniegšanu un pabalsta piešķiršanu caur pašvaldības administrāciju. Un domājams, ka iztiksim ar pašreizējo resursu, nevienu cilvēku klāt neņemsim, – atklāj Māris Justs. – Galvenais jau ir, lai valsts pēc tam laikus šo finansējumu piešķir, jo pašvaldībai tīri materiāli tas ir liels slogs. Bet ja to kompensē valsts, tad jau administrēt ir puse bēdas. To mēs varam izdarīt, bet, protams, tas ir papildu darbs.
Vaicāts, vai novadā ir daudz šādu cilvēku, kam pabalsts pienākas, pašvaldības vadītājs atzīst, ka vēl ir jāprecizē gan vadlīnijas, gan faktiskā situācija: – Bet vēl jau ir laiks, jo iesniegumu iedzīvotāji var iesniegt no 1. oktobra.
Process būs sarežģīts
– Tas jau ir ierasti, ka daudzas lietas tiek novirzītas uz pašvaldības pleciem. Tā tas bija „Covid-19" laikā, tāpat ar pabalstiem ukraiņu bēgļiem, kas ir gana sarežģīts process un mehānismu vajadzēja domāt no nulles, – atzīst Agris Lungevičs. – Šis atkal būs kaut kas jauns, ko nāksies darīt. Protams, mēs darīsim visu, lai iedzīvotāji šo atbalstu saņemtu. Pamatā šis darbs tiks uzticēts Sociālajam dienestam, bet domāju, ka ar Sociālo dienestu vien būs par maz. Process ir gana sarežģīts, un diezin vai sociālais darbinieks vien ar to tiks galā. Tuvākajā laikā mēs šo mehānismu radīsim. Patlaban vēl gaidām regulējumu. Katrā ziņā galā tiksim. Iespējams, ka nāksies arī kādu darbinieku pieņemt, jo Sociālajam dienestam jau tā ir gana liels darba apjoms, dažādu pabalstu kļūst arvien vairāk.
Bez tam ir jautājums, kāds administratīvais slogs nāks tam visam līdzi, kāda veida dokumentācija būs vajadzīga, jo pēc tam, ja kaut kas būs ne tā aprēķināts vai izmaksāts, pašvaldībai būs par to jāatbild. Jo tā sistēma jau tāda būs, ka pašvaldības darbinieki atbalstu aprēķinās, piešķirs, izmaksās, un pēc tam no valsts mēs līdzekļus atgūsim. Taču, ja kaut kur mēs būsim kļūdījušies, pašiem par to būs jāatbild, tāpēc jautājums ir, cik komplicēta būs šī atskaitīšanās sistēma.
19.08.2022.