Vasara – nometņu laiks. 7. augustā Smeceres silā, atpūtas mājā „Sniegi", tika atklāta nometne ar sporta novirzienu. Tā tika organizēta ukraiņu zēniem – basketbolistiem, kuri uzturas Ļaudonā kopš šā gada marta. Kopā ar Ukrainas puišiem nometnē piedalījās arī Barkavas volejbola komandas meitenes.
– Nometnes rīkošanas mērķis ir popularizēt veselīgu un aktīvu dzīvesveidu, attīstot bērnos patstāvību un pārliecību par savām spējām. Ar dažādiem vingrinājumiem, stafetēm, uzdevumiem, rotaļām un radošu darbošanos nometnes dalībniekiem bija iespēja veicināt savu fizisko un garīgo veselību, iepazīt veselīga uztura paradumus un mācīties veidot cieņu savstarpējās attiecībās. Sadarbojoties jaunieši uzlaboja komunicēšanas un pozitīvas saskarsmes prasmes, – stāsta Madonas novada Sociālā dienesta vadītāja Ilze Fārneste.
Nometne tika organizēta ar uzņēmuma SIA „BalticBlock" un Madonas novada pašvaldības atbalstu veselības veicināšanas projekta ietvaros, kuru realizēja biedrība „Liograde". Madonas novada Sociālajam dienestam ir cieša sadarbība ar Latvijas Sarkanā Krusta Madonas komiteju, kurai uzņēmums SIA „BalticBlok" dāsni ziedoja materiālos līdzekļus ar mērķi atbalstīt Ukrainas kara bēgļus.
– Nometne ilga četras dienas – tā sākās 7. un beidzās 11. augustā. Sociālais dienests uzrunāja biedrību „Liograde" un izteica ideju, ka nometni vajadzētu organizēt ar domu, lai mammas varētu atpūsties no ierastās darba ikdienas. Sākotnēji iedomājāmies, ka vajadzētu iesaistīt psihologus, jo ukraiņu bērni ir nokļuvuši mums visiem labi zināmā situācijā. Taču tad es uzrunāju „Sniegu" saimnieci Lanu, un mēs nolēmām uzrīkot jauniešiem kārtīgu burziņu, ļaujot atpūsties un sadraudzēties citam ar citu. Uz nometni bija uzaicinātas arī Barkavas meitenes, kuras nodarbojas ar sportu, tādēļ sapratām, ka nometnei jābūt uz sportisko saturu vērstai. Jaunieši devās uz Smeceres silu, katru dienu spēlēja volejbolu un basketbolu. Pēdējā nometnes dienā es aizbraucu apciemot jauniešus, cerot, ka redzēšu priecīgas sejas, taču viņi tobrīd bija ļoti bēdīgi, ka kopābūšana noslēdzas un nākas šķirties. Paldies par veiksmīgu nometnes norisi jāsaka nometnes audzinātājiem – Kristiānai Tropai, Matīsam Matigaram Ezeriņam un Kārlim Gailumam, biatlona aktivitātes vadītājam Rolandam Pužulim, futbola aktivitātes vadītājam Andrejam Sitikam un orientēšanās aktivitātes vadītājam Andrim Jubelim, – uz aizvadīto nometni atskatās biedrības „Liograde" pārstāve Katrīna Stafecka.
Ukrainas jaunieši uzturas Ļaudonā kopš 18. marta un jau ir pieraduši pie dzīves šeit. Katrīna pauž, ka puiši Ļaudonā ir labi iedzīvojušies un gan pagasta pārvalde, gan biedrība dara visu, kas ir viņu spēkos, lai nodrošinātu jauniešiem maksimāli labus apstākļus un radītu drošības izjūtu. Ļaudona, visticamāk, vēl ilgu laiku būs jauniešu mājas, kur justies droši un labi. Lai ukraiņu puiši vēl labāk spētu iejusties apkārtējā vidē, viņiem tika nodrošinātas latviešu valodas mācības. Savukārt, ja līdz šim vietējie bērni krieviski nerunāja, jo viņiem nebija tādas vajadzības, nu jau valoda ir apgūta un savstarpējās sarunas norit arī svešvalodā. Draudzība nodibināta ar Barkavas volejbolistiem un viens pie otra jau nolēmuši braukt ciemos. Katrīna Stafecka priecājas, ka sports ir abām pusēm kopīgs un spēj saliedēt, vienot draudzībā un vienādās interesēs.
Nometnes atklāšanā piedalījās arī Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs, kas novēlēja ukraiņu puišiem arī turpmāk, dzīvojot mūsu novadā, izjust dzīvesprieku un apkārtējo mīlestību un atbalstu. Savukārt 9. augustā nometni apmeklēja uzņēmējs Andris Dombrovskis.
Sociālais dienests saka lielu paldies visiem, kuri piekrita šādas nometnes izaicinājumam!
17.08.2022.