#SIF_MAF2022
Ūdenssaimniecības uzņēmumu reorganizācija ļaus uzlabot pakalpojuma kvalitāti, kā arī iedzīvotājiem norēķināties pēc faktiskā patēriņa, vērtē SIA „Madonas ūdens" tehniskais direktors GUNTIS ŠAHNO. Uz pārejas laiku, līdz darbu Cesvainē uzsāks „Madonas ūdens", viņš iecelts par SIA „Cesvaines komunālie pakalpojumi" valdes locekli.
Runājot par praktiskās dabas problēmām, kas atklājušās, uzsākot reorganizāciju, Guntis Šahno spriež, ka iemesls tām, visticamāk, bijusi darbinieku nezināšana. – Nedaudz neizdarīti mājasdarbi, es teiktu, vairāk nezināšanas pēc. Nav jau bijuši cilvēki, kas par to mācījušies. Lielākā uzņēmumā šādi speciālisti ir, un aizbraucot uzreiz redz, kas ir jāizdara, kā būtu jārisina. Cesvainē no visiem šiem uzņēmumiem bija vislabākais stāvoklis. Bet ar ko saskaros arī Cesvainē, piemēram, nav mainīti aerotori – kā uzcelts, tā stāv. Tādas lietas, kam būtu jābūt jau izdarītām. Tas var ietekmēt pakalpojuma kvalitāti; ja šādas nianses ir vairākas, tad laika gaitā pakalpojuma kvalitāte krītas, – atzīst Guntis Šahno.
Tāpat arī norēķinu kārtība līdz šim bijusi dažāda; tas, vai klientam pieaugs rēķins par ūdeni pēc reorganizācijas, būs redzams pēc reālā patēriņa. Kāds jau līdz šim, iespējams, pārmaksājis par ūdeni, cits – maksājis mazāk, nekā reāli patērē.
– Ērgļos ir lieli ūdens zudumi. Ar šo beidzot varētu saprast, vai tie ir patēriņam neatbilstošie rēķini, vai tiešām fiziski zudumi kādā vietā. Kad sāksim darboties, kolīdz būs kāda uzskaite, varēsim saprast, – pauž uzņēmuma pārstāvis. Savukārt Lubānā ievērojama problēma esot notekūdeņu attīrīšana un ūdens atdzelžošana –
ietaises esot vecas, no 1998. gada. Turklāt tā esot problēma arī līdzšinējā Madonas novada pagastos, kanalizācija ir sliktā stāvoklī, jo iepriekšējo projektu ietvaros tā reti kur rekonstruēta.
Guntis Šahno norāda: – Vairāk nekā pusē ciematu ir liela infiltrācija – ir beigti cauruļvadi, nāk iekšā liekie ūdeņi. Tas ir izmaksu ziņā ietilpīgs process, lai to salabotu. Tas pats būs Ērgļos, arī Lubānā, Cesvainē varbūt mazāk, tur gandrīz 100% ir nomainīti. Bet vajadzīgs laiks, lai aptvertu reālos ciparus. Jau šobrīd cenšamies palīdzēt, labot, bet naudas reorganizējamajiem uzņēmumiem nav, salabot neko nevar, tādēļ jau tagad ieguldām daļu „Madonas ūdens" naudas, piepalīdzam.
– To, ka paliks labāk, var apliecināt visi iepriekšējā Madonas novada ciemati – kā bija iepriekš un kā ir tagad. Arī naudas ziņā paliks labāk, jo tarifs mums ir lētāks, izņemot Lubānu. Pirmajā posmā paliks iepriekšējais tarifs, pēc pusgada tas tiks pārskatīts. Kvalitāte noteikti pieaugs, kaut vai daži centi, bet tarifs varētu palikt lētāks. Ja vien to, protams, neietekmēs degvielas, elektrības cenas – kāds kopējais sadārdzinājums – pusgadu pēc darba uzsākšanas. Kamēr tarifu sagatavos, iesniegs, izskatīs – diez vai pat pa nākamo gadu tas paspēs mainīties, – pieļauj Guntis Šahno.
Lai spētu tikt galā ar papildu apjomu jaunajās apkalpes teritorijās, uzņēmums izveidojis vēl vienu ūdens un kanalizācijas tīklu brigādi triju cilvēku sastāvā; ar vienu brigādi nepieticis jau līdzšinējā novada teritorijā. Katras apvienības pārvaldē pa vienam ūdenssaimniecības darbiniekam būs uz vietas. Savukārt ir arī darbinieki, pārsvarā administrācijā, kuri amatu pametīs.
12.08.2022.