Dārza paēnā zem ābelēm, tiekoties pie biškopja Arņa Rudzīša mājās Dzelzavas pagastā, 29. jūlijā pulcējās Latvijas Biškopības biedrības (LBB) Madonas nodaļas rīkotā izbraukuma semināra dalībnieki. Šoreiz biškopju vasaras semināram bija izraudzīta tēma "Dažādu palīglīdzekļu lietošana dravā darbu atvieglošanai". Par darbu atvieglošanas variantiem un izgudrojumiem atraktīvi stāstīja un uzskatāmi dažādus palīglīdzekļus demonstrēja LBB lektors, biškopis no Brenguļiem Armands Gumbris.
Semināra ievadā biškopjus uzrunāja LBB Madonas nodaļas vadītājs Jānis Puriņš. Viņš atgādināja, ka pēc pandēmijas biškopjiem atkal ir iespēja tikties klātienes semināros. Beidzamā tikšanās notika Cesvaines kultūras namā.
Cita starpā Jānis Puriņš dalījās arī biškopības gada raksturojumā: – Tropiskais karstums ap Jāņiem izrādījās ļoti labs biškopībai – viss ziedēja, bites sanesa medus ražu, un likās, ka gads būs labs. Tiesa, ekonomiskā krīze visu noliek pie vietas, arī pirktspēja ir tāda, kā ir, viss ir sadārdzinājies, bet biškopības produkcijas cenas, manuprāt, tomēr ir neatbilstošas.
Lektors Armands Gumbris atklāja, ka ar biškopību nodarbojas sen. Profesionāli to dara vairāk nekā 10 gadus, bet interese aizsākusies jau no skolas gadiem. Dzīvo un strādā Valmieras pusē, Brenguļu pagastā. Apsaimnieko ap 100 bišu saimes, nodarbojas ar bišu māšu audzēšanu. Patlaban ir aktīvs LBB konsultants, lektors, kas brauc pa visu Latviju, vada seminārus, lasa lekcijas, māca jaunos biškopjus. Latvijā ir 27 LBB nodaļas, un šoreiz viņš pēc uzaicinājuma apmeklēja Madonas nodaļas rīkoto izbraukuma semināru, kas notika Dzelzavā. Viņa lekcijas tēma vairāk saistīta ar palīgierīcēm biškopības nozarē. – Visi zinām, ka biškopība ir smags darbs, vairāk vai mazāk nogurdinošs, tāpēc mēģinu to atvieglot, – tā A. Gumbris.
– Seminārā kolēģiem demonstrēju, kādas tiek radītas palīgierīces, kādi racionalizācijas priekšlikumi, kas var atvieglot dzīvi, uzlabot darba apjomus, vieglāk veikt smagumu pārnēsāšanu. Mēs, biškopji, Latvijā vairāk vai mazāk strādājam līdzīgi, bet idejas, ko esmu pārņēmis no Eiropas un pasaules valstu biškopju pieredzes, arī pats izdomājis, tās demonstrēju izbraukuma semināros. Protams, specializācija katram saimniekam ir sava, daudzus interesē arī dravošana, bišu māšu nomaiņa. Saimnieks Arnis Rudzītis, pie kā bijām Dzelzavā, ir ar savu specializāciju – jaunu saimju veidošanu, – pastāstīja Armands Gumbris.
Viņš atzinīgi novērtēja arī mūsu biškopju, bišu māšu audzētāju Jāņa Puriņa un Jāņa Tropa darbu: – Latvijas tumšā bite ir šī gada simbols, bet nav vienīgā, kas jācenšas saglabāt. Lielākajā daļā Latvijas dravu ir krustojumi. Daudzi bišu māšu audzētāji izejmateriālu, ciltsmateriālu iegādājas Austrijā, Vācijā, citās Eiropas valstīs, nereti pasūtījumu atved pa pastu, un speciālās kastītēs Eiropas populārākās pasugas eksemplāri nokļūst pie biškopjiem.
Semināra mājvietas saimnieks Arnis Rudzītis atzina: – Arī mana specializācija biškopībā ir jaunas bišu mammas, jaunas saimes, lai klienti var iegādāties. Tas ir sākums, ar ko jāsāk. Var jau ķert spietus, bet tas nav darbs man. Nodarboties ar biškopību iesāku 2010. gadā, bet, mainoties situācijai lauku saimniecību atbalstam, arī virzieni mainās. Biznesā ir tā – ja esi dzīvotājs, tad esi, ja jābalstās uz pabalstiem, kā to dara visa lauksaimniecība, tad jābeidz. Normāla konkurence, normāla cena – tas ir svarīgi. Var arī divi cilvēki darīt vienu un to pašu darbu, bet rezultāts – pavisam cits. Tā kā mans darbs ir atdaleņu veidošana, tad saku, ka medus nav svarīgs. Ja prasa, kur lieku medu, atsmeju, ka vedu uz Zooloģisko dārzu, lai lāčiem būtu.
Par to, kāds šogad ir medus gads, vaicāju arī Armandam Gumbrim. Viņš atzina: – Visā Latvijas teritorijā ir diezgan līdzīgi – vidēji labs gads. Viena novada, pat viena pagasta robežās atšķīrās laikapstākļi, bija diezgan sauss. Būtu lijis vairāk, varbūt daba iedotu vēl vairāk. Jūsu pusē daudz griķu sasēts, līdz ar to bites ienes griķu medu, kas ir ļoti veselīgs, ar palielinātu dzelzs sastāvu, taču specifiskā aromāta dēļ nav tik iecienīts.
Līdz ar to biškopjiem atkal pastāv jautājums – kur, kā un par kādu cenu medu realizēt.
Biškopjiem tika izdalīti arī pretvarroatozes preparāti, ko biedrība dāvina saviem biedriem, kas ir reģistrējuši savas bišu saimes, samaksājuši biedra naudu.
Uzaicinājums ziedot medu Ukrainas armijai
Cita starpā seminārā tika pārrunātas aktualitātes, resursu un izejmateriāla cenu pieaugums, tostarp arī LBB uzaicinājums Latvijas biškopjiem ziedot medu Ukrainai.
– Lai arī Ukraina ir medus valsts, arī biškopība cieš, ja zemē notiek karš. Tā nav vienreizēja palīdzība ukraiņu brīvības aizstāvjiem, bet ierosināts process, – LBB Madonas nodaļas vadītājs Jānis Puriņš aicināja ziedot medu Ukrainai, konkrēti ukraiņu armijai. Biškopji, kas ziedos medu (plastmasas fasējumā) Ukrainai, lūgums spainīšus nogādāt veikalā "Bitenieks", Raiņa ielā 22, Madonā. Tālāk tos nogādās uz ziedojumu savākšanas vietu nosūtīšanai uz Ukrainu.
2.08.2022.