Šonedēļ, lai arī vēlāk kā citus gadus, Kurzemes pusē un Zemgalē lauku saimnieki ir uzsākuši labības novākšanu, sākot nokult ziemas miežus un ziemas kviešus.
Stāsta, ka graudu raža ir laba, arī kvalitāte atbilst pārtikas labībai. Taču novākšana var būt sarežģīta – nesenajās lietavās veldrē sagūlusī daļa kaut kā būs jānokuļ.
Mūsu pusē ar ražas novākšanu vēl nogaida, jo šogad graudu kultūru attīstība un nogatavošanās notiek apmēram ar divu nedēļu nobīdi.
Kā vēsta LPKS "Barkavas arodi", ja laikapstākļi ļaus, arī Madonas novada graudaudzēšanas saimniecībās masveida kulšana sāksies vēlāk nekā citugad – pēc divām nedēļām. Pozitīvais, ka veldre mūsu novada labības tīrumus nav apskādējusi – vērojama tikai vietām, vairāk – vasaras miežos.
Toties par graudu iepirkuma cenām var tikai pabrīnīties. Protams, ziņas par karadarbību Ukrainā būtiski ietekmē graudu cenas biržā. Labības audzētāji norādījuši, ka vienā brīdī cena palielinās par 30-40 eiro, otrā dienā ir straujš kritums. Cenu amplitūdas svārstība pagājušajā gadā bija tikai dažu eiro robežās.
Vasara turpinās, un šis laiks visiem piedāvā uzpildīt enerģiju no dabas, doties pastaigā uz mežu, pļavu, salasīt zāļu tējas. Toms Bricis ir saskaitījis, ka pēc 34 dienām iestāsies septembris, kas jau pieder rudens mēnešiem, tāpēc vēl jāpaspēj papriecāties par agrajiem rīta saullēktiem un vakara saulrietiem. Mežā no sēnēm pagaidām var atrast tikai gailenes, taču gan jau parādīsies arī apšu bekas, baravikas. Tie, kam ir brīvs laiks, kas neslinko, dodas lasīt meža mellenes, un to cena šovasar ir augsta – 6 eiro par 1 litra plastmasas spainīti. Raža esot vidēja, bet tie, kas dodas uz mežu kā uz darbu, var nopelnīt.
Jau jūlijā, negaidot rudeni, turpina palielināties kovida infekcija (26. jūlijā – 2111 laboratorijā apstiprinātu gadījumu), kaut gribas domāt, ka cipariem tomēr nesekos tik lieli ierobežojumi, kā jau ir bijuši.
AS "Latvenergo" zīmola "Elektrum" klientiem ar septembri maksa par elektroenerģiju pieaugs vidēji par 65%, tādējādi sadārdzinot rēķinu vidēji par 10-12 eiro mēnesī, lasāms aģentūrai LETA paustajā AS "Latvenergo" pārstāvja teiktajā. Klientiem ar "Elektrum ekonomiskais" pieslēgumu elektrības cenas pieaugums no 1. septembra varot būt par 67% (no 0,14169 līdz 0,23671 eiro par kilovatstundu) lielāks. Psihologi iesaka tomēr necelt paniku, dzīvot viegli, darot to, ko gribas, bet tālredzīgākie ekonomisti gan rosina pārlieku daudz neaizmirsties, jo nauda, kam vērtība zūd inflācijas dēļ, tomēr būs vajadzīga lielākiem maksājumiem.
29.07.2022.