Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Viedokļi

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 28.07.2022.

Burtu lielums

#SIF_MAF2022

Dzīves dārdzība daudzus ir pārsteigusi negaidot. Kas tomēr visvairāk kož iedzīvotāju maciņos – pārtikas cenu palielināšanās, energoresursu sadārdzinājums vai pakalpojumu pieejamības mazināšanās?

– Pārtikas cenu celšanās iespaido visvairāk, jo kaut kas jau jāēd ir. Siltu-
ma sadārdzināšanos šoziem neizjutīsim, jo malku nopirkām vēl par sakarīgu cenu. Toties elektrības maksas palielinājums ir jau jūtams, lai gan vēl ne tik ļoti, jo no valsts katru mēnesi saņemam 15 eiro lielu atbalstu, – atzīst rokdarbu studijas Cesvainē dalībniece Sandra Briede. – Turpretī pārtika kļūst ar katru dienu dārgāka, un nav zināms, kas vēl būs rudenī. Ja maizes kukulis, kā runā, maksās 5 eiro, tad maizīti ēdīsim tikai svētkos, bet es ceru, ka tā nebūs. Labības lauki Kurzemē pēc lietus gan ir veldrē sakrituši, tā ka visādi var būt.
Malkas divistabu dzīvokļa apkurei pietiks divām ziemām. Taču – labāk lai man malka šķūnī stāv nekā nauda kontā, par kuru tāpat drīz neko nevarēs nopirkt.
Aizbraucot uz Madonu, veikalos skatos tikai uz "dzeltenajām" cenām. Interesanti, ka Cesvainē daudz ko par tādu pašu cenu var nopirkt arī bez visām atlaidēm – acīmredzot precēm liek mazāku uzcenojumu.
Šajā laikā jau ir daudz jāpiedomā pie tā, ko pirkt un ko ne. Līdz šim regulāri iegādājos sieru ar sēkliņām, kas man ļoti garšo, bet tad, kad tas vienā rītā maksāja 8 eiro ar kapeikām kilogramā, bet vakarā gandrīz 14, sapratu, ka par to arī būs jāaizmirst.
Rudenī dārgāka būs arī elektrība. Droši vien būs jāpiedomā, vai tumšajās dienās, kad šuju vai adu, varēs visu laiku degt gaisma.
Bet, šķiet, cenu sadārdzinājumu mēs nevaram ietekmēt, līdz ar to būs vien jāpielāgojas, ar pieri sienā jau neskriesi. Turklāt arī dārzā aug kartupeļi, bietes, burkāni, citiem vārdiem – ko pats izaudzēsi, tas nebūs jāpērk.

Arī sāvēniete Gunta Matīsa priekšplānā izvirza pārtikas un elektrības sadārdzināšanos: – Sāvienā jau visiem ir malkas apkure, te citas iespējas nodrošināt siltumu ziemā nemaz nav. Daļai ir savi meži, bet tie, kuriem nav, malku pērk, un tas, protams, arī maksā.
Toties veikalos sadārdzinājumu jūt krietni – liekas, ka cenas ir palielinājušās uz pusi. Izjūtam arī elektrības cenu kāpumu, un no 1. septembra būs jāmaksā vēl vairāk. Elektrību savā saimniecībā tērējam diezgan daudz – apmēram 200-300 kilovatu mēnesī, jo man ir govis, kuras slaucam mehanizēti, elektriskais gans, tāpat sadzīves tehnika un viss pārējais. Šāgada valsts sniegtais 20 eiro atbalsts vairākus mēnešus bija jūtams.
Taču lai kādu cenu celšanos šoziem piedzīvosim, ieņēmumi ar izdevumiem būs vien jāsalāgo. Pensija ir tāda, kāda tā ir, tāpat alga par nepilnu slodzi Sāvienas bibliotēkā nepalielināsies. Arī kartupeļi, burkāni, sīpoli dārzā izaug. Laukos iztikai galvenais – lai savi kartupeļi būtu.

29.07.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px