Otrdien, 14. jūnijā, esam piedzīvojuši spēcīgākās lietavas pēdējo piecu gadu laikā, liecina meteoroloģiskā informācija.
Pēc ilgstošās, nepārtrauktās debesu dušas nākamajā dienā spīd saule, bet vietām applūduši lauki, dārzi, māju pagalmi un pagrabi, izskaloti ceļi, tomēr postījumi ne tuvu nav tik plaši kā pirms pieciem gadiem.
Salīdzinājumam – 2017. gada augustā lielajos plūdos Latgalē aptuveni tādā pašā laika posmā Rēzeknē nolija ap 160 milimetriem.
Kopš lietavu sākuma līdz trešdienas pulksten 5 lielākais nokrišņu daudzums valsts novērojumu stacijās reģistrēts Gulbenē, kur tas sasniedzis 94 milimetrus jeb 121% no mēneša normas. Otrajā vietā ierindojas Madona ar 91 milimetru, trešajā vietā – Alūksne ar 85 milimetriem. Jēkabpilī reģistrēti 74 milimetri nokrišņu, Skrīveros – 61 milimetrs, daudzviet Latvijas centrālajā un austrumu daļā – ap 50 milimetriem.
Tā kā arī Madonā lietus pārsniedzis mēneša normu, var ievērot, ka zemākajās vietās parādījušies lietus ezeriņi. Piemēram, braucot Cesvaines virzienā, uz Madonas un Sarkaņu pagasta robežas, redz jaunas "ūdenskrātuves".
– Sējumu žēl – trešdienas rītā trešā daļa zem ūdens, – sacīja lauku māju saimniece Anita Bondare Visagalā. – Putnu ordas jau ieņem teritoriju.
– Dārzs izskatās notecējis, bet tagad spīd saule, ir vējš, izžūs, gan viss būs labi, – atzina Mētrienas pagasta "Cīrulīšu" saimniece Ligita Tumanova.
– Visi lauki applūduši, nezin kad varēs tikt tīrumā. Pļāvām zāli, gatavojām skābsienu, tagad nezinu, kad varēs ar tehniku uzbraukt uz lauka. Šonedēļ noteikti ne, varbūt tikai pēc Jāņiem. Kukurūzas sējumi stāv ūdenī, jaunie zālāji – ūdenī, vecā zāle arī. Bet jāpriecājas, ka lietus nebija kopā ar vētru un smagākiem postījumiem, – telefonsarunā situāciju saimniecībā pēc lietavām raksturoja ZS "Eglītes" saimniece Līga Joste.
Saimnieki stāstīja, ka arī dīķos un akās cēlies ūdens līmenis, bet tas dzīvi kopumā neapdraud.
17.06.2022.