Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Vēsture apmetusi ļaunu loku

LAURA KOVTUNA

Autors • 10.03.2022.

Burtu lielums

Nu jau vairāk nekā divas nedēļas ikdienas dzīve rit pieklusinātos toņos, domu un emociju riteņiem nemitīgi griežoties par un ap Ukrainā notiekošo karadarbību. Joprojām prāts nespēj aptvert un noticēt cilvēka spējai uz ļaunumu; un tai pašā laikā nākas kaklā norīt kārtējās aizkustinājuma asaras par pretstatīto cilvēka spēku – ukraiņu drosmi un pašaizliedzību aizstāvēt savu zemi, kā arī nāciju sadošanos rokās virtuāli, domās un darbos visā pasaulē, lai viņiem to palīdzētu veikt.

Vēsture ir apmetusi ļaunu loku, un daudz kas no šobrīd notiekošā liek vilkt paralēles ar laiku, ko mana paaudze, par laimi, netika piedzīvojusi, savukārt Otrajā pasaules karā cietušie, tostarp arī Latvijas represētie, regulāri atsauca tautas kolektīvajā atmiņā ik gadu – ar domu un brīdinājumu, lai nekas tāds vairs neatkārtotos. Un tomēr kāda ilgi perinājusies politiskā vara, kas celta uz nesodītās uzvarētājpuses „pīšļiem", no vēstures kļūdām nav spējusi mācīties vai attīstīties virzienā, kurā centusies iet pārējā pasaule.
„Militārā operācija" ir pāraugusi kara noziegumos pret civiliedzīvotājiem, tie tiek izmeklēti Starptautiskajā krimināltiesā; taču kas iespējamā soda piemērošanas gadījumā to ieviesīs, ja jau šobrīd Eiropa un ASV minstinās ar gaisa telpas aizvēršanu virs Ukrainas un kara lidmašīnu nogādāšanu ukraiņiem? Un tas pat ir saprotami, lai neeskalētu kara norisi ar NATO un attiecīgi arī vairuma Eiropas valstu, visticamāk, pirmām kārtām – Baltijas valstu, iesaisti šai karadarbībā. Taču kara noziegumi jau notiek, iemesli un iegansti tiek atrasti arvien jaunai agresijai, sankcijas liek „iesvīst", bet vēl nedod vēlamo galarezultātu – kara pārtraukšanu. Vai Putins spētu zaudēt „ar godu", nepametot zem kodolieroču vai sagrābto atomelektrostaciju radiācijas piesārņojuma riska pārējo pasauli? Grūti šī cilvēka rīcībā saskatīt vairs kādas cilvēcīguma un veselā saprāta pazīmes… Jau šobrīd Krievija no aktīva uzbrukuma Ukrainā pārgājusi uz pilsētu dzīvojamo kvartālu apšaudi un bombardēšanu (tostarp ar nevadāmām jeb neprecīzām bumbām), kas arī ir mantota taktika no Otrā pasaules kara. Tāpat ASV nupat brīdinājusi par iespējamu bioloģisko vai ķīmisko ieroču izmantošanu, uzdodot to par Ukrainas veikumu savā labi ieeļļotajā propagandas un viltus ziņu mašinērijā. Saistībā ar šo jāuzsver, ka informācijas karš jo īpaši aktīvi šobrīd notiek arī Latvijā. Gribētos mums vēlēt neļauties apzinātas dezinformācijas vai noZombētu krievu tautības Putina atbalstītāju provokācijām, bet gan censties pie prāta vest šaubīgos, pašiem nezaudējot cilvēcību!

11.03.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px